Hlavná stránka

>

Správy

>

Človek si musí všetkým prejsť: Na túto pieseň Opatovský dozrieval osem rokov

Človek si musí všetkým prejsť: Na túto pieseň Opatovský dozrieval osem rokov

04.04.2017 - 14:00 | redakcia

Spevák Robo Opatovský predstavil skladbu Človek si musí všetkým prejsť, ktorá má v jeho repertoári výnimočné miesto. Podmanivú pieseň s veľkolepým aranžmánom totiž vďaka spolupráci so skladateľkou Ľubicou Čekovskou spieval už pred rokmi, no až teraz sa odhodlal nahrať ju a vydať ako singel. Vďaka inšpirácii Georgeom Michaelom ju zahrá aj na turné.


"Na skladbe Človek si musí všetkým prejsť som spolupracoval s Ľubicou Čekovskou na živom prenose Krištáľového krídla ešte v roku 2008 (video z vystúpenia). Veľmi na mňa zapôsobila, akurát som si povedal, že na takýto druh skladby musím ešte interpretačne dozrieť. Prešlo osem rokov a naše cesty sa s Ľubicou vlani opäť stretli na albume Vianočné duetá. Som veľký fanúšik jej tvorby. Dá sa povedať, že Ľubica je hudobný génius a ja som šťastný, že sa môžem od nej veľa naučiť," vyznal sa Robo Opatovský.

Pôvodne ju napísala pre Mariána Čekovského

Príbeh tejto piesne však siaha do ešte vzdialenejšej minulosti. Viac prezrádza Ľubica Čekovská: "Pesnička vznikla v roku 2001, keď som sa vrátila zo štúdií na Royal Academy of Music v Londýne. Napísala som ju pre môjho brata Mariána, ktorý ju mal spievať na svojom koncerte. A odvtedy si Človek žije vlastným životom. Spievalo ju už zopár interpretov a keďže jedným z nich je aj môj veľmi dobrý dlhoročný kamarát Robo Opatovský, ktorému sa pesnička veľmi páčila a chcel si ju dať na svoj album, tak som jej urobila málinko nové ošatenie - aranžmán."

Skladba má okrem krásnej melódie a zvuku aj silný text o životnej ceste, preto si zaslúžila aj výnimočný videoklip. V ňom sa originálne spája piesková a počítačová animácia. "Nápad s pieskovou animáciou skrsol v hlave môjho dobrého kamaráta, moderátora a veľmi kreatívneho človeka Petra "Pinďa" Lengyela. Od momentu, ako som videl prvé zábery klipu, som vedel, že spolupráca s Pinďom a autorkou pieskovej animácie Marikou Koňářovou, je to najlepšie, čo sa mohlo stať. Je to pravé spojenie krásnej hudby a umeleckej vizualizácie," teší sa Robo Opatovský.


Autorka pieskovej animácie, talentovaná česká umelkyňa Marika Koňářová, prijala ponuku na vytvorenie klipu s nadšením. Pieseň na ňu totiž pôsobí pokojne a tajuplne, rovnako ako táto výtvarná technika. "Keďže pieseň je veľmi dobre napísaná a naspievaná, pracovalo sa mi s ňou dobre a príbeh klipu som vymyslela už po prvom vypočutí. Príprava a samotné nakrúcanie klipu bolo pre mňa náročnejšie, vzhľadom k zodpovednosti nad celou tvorbou, ktorú som v tej chvíli cítila. Spolupráca s Robom bola báječná, v tvorivosti mi dal voľnú ruku, čo je pre umelca vždy dôležité, ale zároveň bol ochotný so mnou celý proces konzultovať," vysvetľuje Konářová, ktorej ďalšiu tvorbu môžete spoznať na stránke www.pisecnaanimace.cz.

"Pieseň Človek si musí všetkým prejsť na mňa pôsobí upokojujúco, až sentimentálne. Nachádzam v nej - ako hudobne, tak aj textovo -lyricky silné veci. Je to nadčasový song pre ľudí so srdiečkom, skladba na vyššej ako mainstreamovej komerčnej úrovni, a teda jej prináleží, aby bola reprezentovaná unikátnym klipom," dodáva Pinďo.

Pinďo Lengyel, Marika Konářová a Robo Opatovský

Ako priznal Robo Opatovský, pri naspievaní piesne sa inšpiroval symfonickým unplugged koncertom svojho nedávno zosnulého veľkého speváckeho vzoru Georgea Michaela. Človek si musí všetkým prejsť zaznie aj na jeho aktuálnom unplugged turné, kde spieva svoje najväčšie hity, ale sľubuje aj prekvapenia.

Šnúru koncertov odštartoval minulý týždeň a už o pár dní bude pokračovať v Bratislave (6.4.), Banskej Štiavnici (7.4.) a Piešťanoch (8.4.). V druhej polovici mesiaca potom zavíta aj do Topoľčian, Skalice, Nového Mesta nad Váhom, Trnavy, Nitry a Bojníc.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z agentúry Propaganda House. Všetky informácie o aktivitách a plánovaných koncertoch Roba Opatovského nájdete aj na jeho webe www.roboopatovsky.com.

Foto: Lenka Filipeje (titulná fotografia), Radek Richter (foto zo zákulisia tvorby videoklipu)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti