Po tom, čo ukrajinská skupina Kalush Orchestra, aj vďaka masívnej podpore od divákov, vyhrala Eurovíziu v minulom roku, sa podľa tradícií pesničkovej súťaže mal nasledujúci ročník uskutočniť práve na Ukrajine. Situácia v okupovanej krajine to však, aj napriek veľkým snahám ukrajinských politikov, nedovolila, a tak Európska vysielacia únia (EBU) musela hľadať náhradné riešenie a rozhodla, že najväčší hudobný sviatok zorganizuje vo Veľkej Británii, konkrétne v Liverpoole. Tam sa už 13. mája pobije o víťazstvo 36 európskych krajín a Austrália.

Pesničková súťaž vznikla v roku 1956 s cieľom zjednotiť Európu, ktorá bola po druhej svetovej vojne roztrieštená. Tohtoročná Eurovízia túto myšlienku chce znovu podporiť sloganom "United by music" (Zjednotení hudbou). Celý prvý štvrťrok roku 2023 patril jednotlivým národným kolám a interným výberom zúčastnených krajín a dnes poznáme kompletnú súpisku piesní rôznych žánrov, medzi ktorými sa už formujú aj favoriti. 

Vesna, 2023 Zdroj: Milan Vopálenský
Medzi nich rozhodne patrí aj Česká republika, ktorá do zápolenia posiela ženskú folkovú skupinu Vesna s piesňou My Sister's Crown. Pieseň sa ihneď po zverejnení stala hitom medzi fanúšikmi súťaže a mala veľký ohlas aj na sociálnej sieti TikTok. Jej posolstvo je silné a zrejmé a členky kapely ho priblížili aj na svojom Instagrame. Hovoria, že koncept piesne sa týka slovanskej tradície a sesterstve trinástich európskych národov. Koruna je symbolom suverenity, individuálnej aj národnej, ako základný princíp spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Česko bude na Eurovízii zastupovať skupina Vesna. V Rusku jej skladbu zablokovali

V piesni okrem iného vyjadrujú solidaritu s Ukrajinou a podporujú jej suverenitu, čo zvýrazňujú aj refrénom spievaným v ukrajinčine. Okrem ukrajinčiny v piesni zaznie aj čeština, angličtina a bulharský rap. Zdá sa, že kapela spojila všetky potrebné atribúty na to, aby sa jej pieseň stala úspešnou v celej Európe. S tým súhlasia aj stávkové kancelárie, ktoré Česko radia medzi najväčších favoritov, momentálne sú na siedmom mieste s kurzom okolo 28/1.

Zatiaľ najúspešnejším českým účastníkom najväčšej pesničkovej súťaže bol v roku 2018 Mikolas Josef, ktorý so skladbou Lie to Me obsadil 6. miesto so ziskom 281 bodov. Väčšiu časť – 215 bodov – pritom dostal od divákov, v ich hlasovaní skončil dokonca na štvrtej priečke.

Rebríčku stávkových kancelárii však momentálne suverénne kraľuje Švédsko so speváčkou Loreen, ktorá je dobre známa aj slovenskému publiku. 39-ročnej speváčke marockého pôvodu sa totiž už podarilo vyhrať Eurovíziu v roku 2012 so svojím hitom Euphoria, ktorý následne ovládol celú Európu a je v rotáciách mnohých rádií až dodnes. Na svoj úspech z minulosti sa bude snažiť nadviazať piesňou Tattoo, na ktorej sa podieľali okrem iných aj autori jej víťazného hitu z roku 2012.

Pieseň, ktorá je podobne ako víťazná skladba roku 2012 spojením eurofického popu s prvkami trancu, je zaujímavá pôsobivým vystúpením speváčky a určite sa v jej podaní môžeme tešiť na veľkolepú šou aj v Liverpoole. Ak by Švédsko opäť dosiahlo na 1. miesto, siedmym víťazstvom v Eurovízii by sa dotiahlo na doterajšieho rekordéra v počte víťazstiev, Írsko, ktoré triumf dosiahlo v rokoch 1970, 1980, 1987, 1992, 1993, 1994 a 1996.

Miláčikom divákov sa s veľkou pravdepodobnosťou stane aj raper a spevák Käärijä, ktorý bude hájiť fínske farby so svojou piesňou Cha Cha Cha. Pieseň vo fínčine, ktorá inovatívnym spôsobom spája rock s popom, je už teraz populárna medzi fanúšikmi súťaže, a to aj pre jej inakosť, chytľavosť, bizarné kostýmy či jedinečné pódiové vystúpenie. Nechajme sa prekvapiť, ako fínsky obľúbenec naplní svoje predpoklady, no stávkové kancelárie mu zatiaľ prisudzujú druhú najväčšiu šancu na celkové víťazstvo.

Vo svete Eurovízie je možné všetko, dokonca aj to, že by druhý rok po sebe mohla zvíťaziť Ukrajina. Elektronická skladba Heart of Steel od hudobného dua Tvorchi síce nie je medzi fanúšikmi jednou z najpopulárnejších, no momentálna situácia na Ukrajine, spojená s vysokou migráciou ukrajinských obyvateľov do európskych krajín, jej dáva veľké šance získať opäť vysoký počet hlasov od divákov. Tieto aspekty pravdepodobne zohľadňujú aj stávkové kancelárie, nakoľko práve Ukrajina je tretí najpravdepodobnejší víťaz v ich rebríčku.

Aj hostiteľská krajina má vysoké šance na úspech. Veľká Británia po rokoch slabších výsledkov vlani siahala na víťazstvo so spevákom Samom Ryderom a jeho piesňou Space Man. Sam bodoval u porôt, u ktorých si vyslúžil prvú priečku, o všetkom však v závere rozhodli diváci a Veľká Británia sa musela uspokojiť s druhou priečkou. To je však napriek tomu najlepšie umiestnenie Britov za dlhú dobu.

Na tento úspech chce tento rok nadviazať speváčka Mae Muller s popovým hitom I Wrote a Song. Anglická speváčka prvý väčší medzinárodný úspech dosiahla v roku 2021 s piesňou Better Days, na ktorej spolupracovala so švédskym hudobným kolektívom Neiked a americkým raperom Polo G. Skladba sa dostala do Top 40 vo Veľkej Británii aj v Spojených štátoch. Tento rok má šancu zaujať aj európske publikum a priradiť Veľkej Británii ďalší skvelý výsledok.

Vyhrá niektorí zo spomenutých favoritov alebo sa zrodí prekvapenie? Eurovízia je súťaž plná zvratov a je veľmi ťažké v nej niečo predpovedať. Súťaž má obrovské množstvo fanúšikov po celom svete, približne 180 miliónov divákov každý rok, ale aj jej odporcov. V Liverpoole tento rok fanúšikov čaká veľká šou so skvelými piesňami, ale aj bizarnými vystúpeniami. Nechajme sa teda prekvapiť, či budúci rok zavíta súťaž k našim českým susedom.

Autor: Denis Dymo