Hlavná stránka

>

Správy

>

Videopremiéra: Lavagance prekvapili novým singlom, album vydajú už 28. mája

Videopremiéra: Lavagance prekvapili novým singlom, album vydajú už 28. mája

04.05.2015 - 09:00 | redakcia

Skupina Lavagance prináša svojim fanúšikom veľký dôvod na radosť. Už koncom mája totiž kapela, ktorá tento rok oslavuje 10 rokov na scéne, vydá dlhoočakávaný piaty štúdiový album s názvom Halfway To The Grave. A práve dnes má premiéru nový medzinárodný singel Make Me Smile, ku ktorému si môžete pozrieť aj videoklip.


Po šesťročnej albumovej odmlke prináša Lavagance do svojej diskografie piaty prírastok. Nový album sympatickej bratislavskej kapely ponesie názov Halfway To The Grave a oficiálne vyjde už koncom mesiaca, 28. mája. "Po tom, ako sme v jednom roku vydali dva albumy (jeden produkoval Eddie Stevens), sme istý čas ani album vydať nechceli a bolo to skôr o singloch. Až po pár rokoch sme chceli mať konečne v rukách niečo aktuálne, čo odrzkadlí nové skúsenosti a stane sa tak súčasným reprezentatívnym materiálom, s pokročilým zvukom, aranžmánmi, a podobne," prezrádza kapela o pripravovanej novinke, ktorá sa rodila postupne od roku 2009 až do dnes a jej predzvesťou boli úspešné single Gabriel (2013) a Princess Of The Light (2014). 

Nasledovník posledného albumu I Like This Temper vznikal, ako je už u Lavagance zvykom, v ich domovskom štúdiu LVGNC Studios pod producentským dohľadom frontmana Mareka Rakovického. Lavagance v týchto dňoch uzatvára posledné práce na albume a už v priebehu budúceho týždňa čaká kapelu špeciálna, zatiaľ neverejná "pred-release narodeninová" párty. Dva týždne na to príde na rad samotné vydanie CD, ktoré bude obsahovať desať skladieb a vyjde pod hlavičkou vydavateľstva Slnko Records. Fanúšikovia si budú môcť nové piesne Lavagance vypočuť naživo na pripravovanej jesennej koncertnej šnúre.  

Elektropop, rap aj R&B vokál od "speváka z ulice"

Spolu so správou o novom albume dnes prichádza singlová novinka Make Me Smile, ktorá fanúšikov určite prekvapí. Po dvojici emotívnych melodických singlov totiž kapela tentokrát stavila na progresívny tanečný mid-tempo beat, ktorý osloví aj fanúšikov klubovej elektroniky. Vďaka výkonu dvojice spevákov však ponúka omnoho viac. Popri lídrovi kapely, ktorý si okrem chytľavého refrénu trúfol aj na rap v slohách, môžete v druhej polovici skladby počuť aj R&B vokál, o ktorý sa postaral hosťujúci Daniel Kapitan. Práve vďaka nemu skladba vygraduje do polohy, v akej sme Lavagance ešte nepočuli.

"Daniel je spevák z Prešporských junákov, našiel nám ho Braňo Špaček, ako na hlavnom námestí v Bratislave spieva prevzaté skladby. Potom ma zavolal, aby som si ho šiel pozrieť do jedného podniku a bol som z neho unesený, tak som mu navrhol, aby nám skúsil niečo naspievať, že presne takúto farbu sme hľadali. Na albume spieva ešte v jednej skladbe, vždy vymyslí geniálne linky. Budeme spolupracovať aj naďalej, vždy sa mi páčila spolupráca viacerých mužských hlasov v jednej skladbe," hovorí spevák Lavagance Marek Rakovický.


Moskvu ukázali v inom svetle, zamilovali si ju

Nová skladba sa stala pilotným singlom albumu naozaj právom. Rodila sa totiž niekoľko mesiacov a Lavagance si dali na jej finálnej podobe a zvuku obzvlášť záležať. Výsledkom je internacionálny charakter, aký nemá žiadny iný track na albume. Samotná pieseň sa rodila v Chicagu, videoklip sa nakrúcal v Moskve a slávnostný krst klipu sa uskutočnil počas uplynulého víkendu na koncerte Lavagance v Prahe. Ako kapela prezrádza, námetov a možností na spoluprácu jej počas prípravy videoklipu prišlo do cesty viacero, napokon ho však opäť zverila do rúk svojho už takmer dvorného režiséra Braňa Špačeka. Spolu s ním vyrazili do Ruska frontman Marek Rakovický a basgitarista Vincent.

"Braňov nápad sa nám páčil. Bolo to opäť niečo iné, čo nás zlákalo," priznávajú chalani. "Keď sme videli letecké zábery z Moskvy, hneď sme kúpili drón a Marek všetky tie technické detaily a problémy s tým spojené nadšene riešil spolu s režisérom a tiež aj sám drón ovládal. Z Moskvy sme priniesli obrovské kvantum nakrúteného materiálu. Strávili sme tam až sedem dní. Nakrúcali sme prevažne v exteriéri, pohybovali sme sa medzi obyčajnými ľuďmi, v uliciach, v metre... Chceli sme ukázať skutočnú moskovskú realitu, pretože veríme, že predstaviteľmi národa sú ľudia, nie politici," hovorí Vincent.

videoklip Make Me Smile

Ako vysvetľuje režisér Braňo Špaček, nápad výroby klipu v Moskve sa rodil postupne. "Keď som si pesničku vypočul prvýkrát, dostal som pocit, že by sa v nej mali predvádzať ľudia s výnimočnými schopnosťami, ako napríklad človek, ktorý dokáže zjesť pohár, alebo ďalší, ktorý dvihne ťažký stôl v zuboch a podobne. Keď som si takých začal hľadať na internete, natrafil som na tematiku Ruska. Ten nápad ma chytil a bavil ma stále viac. Od pôvodného námetu som úplne upustil. Naopak, v texte skladby, ktorý hovorí o žene, som našiel symboliku s Moskvou - akoby Marek spieval o žene a zároveň o meste," objasňuje režisér svoj námet. Ako dodáva, celý trojčlenný tím v Moskve zažil kvalitný kultúrny šok v tom najpozitívnejšom zmysle slova.

"Od prvého okamihu sme sa stretávali s neskutočne priateľskými ľuďmi, všetci nám vychádzali v ústrety, zaujímali sa, čo nakrúcame... Nemali sme žiadne komplikácie, bezproblémové bolo dokonca aj nakrúcanie leteckých záberov z profesionálneho filmovacieho vrtuľníka," pochvaľuje si. "Na naše veľké prekvapenie sme sa tam cítili celkom ako doma. Vôbec som nemal pocit, že sme turisti. Práve naopak. Človek tam akoby objaví svoje slovanské korene, čo je veľmi nečakané, no príjemné zistenie. To je asi ten dominantný šok, ktorý vo mne ostal a ktorý sme aj s chalanmi zažili - to demystifikovanie ruského sveta a tamojších ľudí. Nakrútili sme okolo 6-7 hodín materiálu. Spracovať ho na tri a polminútovú pesničku nebolo práve najjednoduchšie," dodáva režisér.

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z agentúry Soul for Show. Článok bol upravený a doplnený redakciou.    

Foto: Peter Spurný


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti