Hlavná stránka

>

Správy

>

Tradičné slovanské piesne ožijú aj vďaka World Music Festivalu Bratislava

Tradičné slovanské piesne ožijú aj vďaka World Music Festivalu Bratislava

Wernyhora, World Music Festival 2022
Zdroj: PR / World Music Festival
04.08.2022 - 09:00 | redakcia

Rok čo rok prináša World Music Festival Bratislava zaujímavé hudobné projekty z celého sveta, ktoré spoločne rozoznievajú historické centrum Bratislavy. Časť tohtoročného programu je venovaná aj tradičným piesňam z oblasti poľsko-slovensko-ukrajinských hraníc.Vo štvrtok 18. augusta o 20:00 v koncertnej sieni Klarisky otvorí slávnostne celý festival poľské trio Wernyhora, oživujúce tradičné karpatské piesne z pohraničných oblastí Lemkov a Huculov spolu s Michalom Smetankom, slovenským multiinštrumentalistom a výrobcom ľudových hudobných nástrojov, zameriavajúcim sa na ľudové piesne z oblasti Šariša a Spiša, ako aj rusínskej hudbe. Vyvrcholením večera bude vystúpenie známeho ukrajinského banduristu Volodymyra Voyta, ktorý je stálym členom folklórneho súboru Hryhorija Verjovku a tiež vynikajúcim sólistom na tento typický ukrajinský nástroj.


Na festivale v Bratislave bude hrať na dvoch bandurách: charkovskom nástroji, ktorý má 34 strún, a na ďalšom so 65 strunami. V jeho podaní zaznie ukrajinská hudba v rôznych podobách, tradičná, ale aj skladby mladých ukrajinských skladateľov. Hudobným hosťom bude aj ženská vokálna skupina Neha!, ktorá má vo svojom repertoári ľudové piesne z viacerých oblastí východnej Európy. Otvárací koncert bude pripomenutím historického aj umeleckého prepojenia Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.


World Music Festival Bratislava si tento rok pripravil aj workshop pre širokú verejnosť, ktorý je zameraný na spev ukrajinských ľudových piesní. V sobotu 20. augusta o 10:00 v hoteli Beigli na Baštovej ulici, vás privíta lektorka, zbormajsterka a učiteľka spevu pôvodom z Ukrajiny, Mgr. art. Bohdana Ljashko nielen s nácvikom ukrajinskej ľudovej piesne, ale aj uvoľňovacími dýchacími cvičeniami, užitočnými ako pre spev, tak pre telo samotné. Workshop bude vedený v slovenčine a v ukrajinčine. Počet účastníkov workshopu spevu je limitovaný, preto je vhodné sa vopred zaregistrovať.

Okrem tohto špeciálneho projektu World Music Festival ponúka bohatý program so zaujímavými interpretmi zo Slovenska, Mali, Egypta, Argentíny, Portugalska, či Kapverd.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako hlavný partner. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavská organizácia cestovného ruchu a mesto Bratislava. Podujatie je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta. Ďalšími partnermi sú Stredoeurópska Nadácia a Bratislava- Staré mesto. Podujatie je realizované s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, SOZA a v rámci projektu Creative Europe – Sounds of Europe.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Jarmila Vlčková. Viac podrobností o programe festivalu nájdete na stránke www.worldmusicfestival.sk a na Facebook stránke WMFB.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti