Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrel zvukový inžinier Geoff Emerick, ktorý nahrával The Beatles

Zomrel zvukový inžinier Geoff Emerick, ktorý nahrával The Beatles

04.10.2018 - 08:00 | redakcia

Britský hudobný producent a zvukový inžinier Geoff Emerick, známy najmä pre svoju spoluprácu so skupinou The Beatles, zomrel v utorok vo veku 72 rokov. Príčinou úmrtia tohto štvornásobného držiteľa ceny Grammy bol infarkt myokardu, informovala v stredu agentúra AP.


"Ráno som sa prebudil do smutnej správy, že Geoff Emerick zomrel. Bol to skvelý inžinier a priateľ. Napriek tomu, že The Beatles mali za sebou za tie roky veľa skvelých inžinierov, Geoff bol jednotka. Bol chytrý, miloval zábavu a bol to génius, ktorý stál za mnohými našimi zvukmi na našich nahrávkach. Pracoval som s ním aj po The Beatles a bola to výdy zábava. Zvuky, ktoré dokázal využiť, boli vždy špeciálne. Videli sme sa začiatkom tohto roka, keď prišiel do nášho štúdia. Som šokovaný a zarmútený, že som stratil takého mimoriadného priateľa," napísal Paul McCartney na sociálnej sieti. 

Emerick začal pracovať pre nahrávaciu spoločnosť EMI Records začiatkom 60. rokov ešte ako tínedžer. Hoci sa už vtedy niekoľkokrát dostal v štúdiu do kontaktu s The Beatles, jeho prvá plnohodnotná spolupráca s liverpoolskou štvoricou nastala až v roku 1966, keď ho prizvali na nahrávanie albumu Revolver.


Súčasť hudby The Beatles
   
Oficiálny účet skupiny na sociálnej sieti Twitter označil Emerickovu prácu za integrálnu súčasť 
hudby The Beatles. Zohral vplyvnú úlohu pri nahrávaní skladieb skupiny v druhej polovici 60. rokov, ktorá je považovaná za vrchol ich tvorby. Skupina vtedy prestala koncertovať a venovala sa výlučne štúdiovej práci.
      
The Beatles v danom období prichádzali v populárnej 
hudbe s priekopníckymi kompozíciami, aranžmánmi, textami a konceptuálnymi albumami. Emerick s nimi nahral ešte Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967), Magical Mystery Tour (1967), The Beatles (1968), Yellow Submarine (1969) a Abbey Road (1969).
      
Emerick spolupracoval aj na nahrávkach interpretov ako Judy Garlandová, Art Garfunkel, Elvis Costello, Paul McCartney, Kate Bush, Nellie McKayová, Jeff Beck, Manfred Mann, Split Enz, Cheap Trick, Supertramp, Ultravox, Nazareth či Mahavishnu Orchestra. V roku 2006 vydal autobiografiu Here, There and Everywhere.


Zdroj: TASR, doplnila Hudba.sk
Foto: facebook.com/thebeatles/


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti