Hlavná stránka

>

Správy

>

Legendárna Fermata vydáva nový album Blumental blues. Pokrstí ho už o týždeň

Legendárna Fermata vydáva nový album Blumental blues. Pokrstí ho už o týždeň

04.10.2019 - 16:00 | redakcia

Takmer 50 rokov sa už píše história jednej z najoriginálnejších československých a slovenských rockových kapiel. Tohtoročná jeseň prináša jej ďalšiu kapitolu - po viac ako 14 rokoch skupina Fermata prichádza s novým, v poradí už trinástym albumom. Pokrstí ho v piatok 11. októbra v Bratislave, kde odštartuje turné po slovenských mestách.


Nový album skupiny Fermata vychádza pod názvom Blumental blues a je spoločným tvorivým počinom zakladateľov skupiny Fera Grigláka a Tomáša Berku. Tí sa po viacročnej pracovnej odmlke stretli spolu v štúdiu a dali dokopy desať nových typicky fermatovských kompozícií. Šesť skladieb skomponoval Fero Griglák a po dvoch skladbách prispeli Tomáš Berka a nový klávesista Fermaty - Maxo Mikloš. Griglák s Miklošom si na albume navyše pripísali každý po dve spoluautorstvá.

Album prepojený s knihou

Jednotlivé skladby albumu nesú v sebe spomienku a reflexiu na neopakovateľné miesto a čas. Album voľne nadväzuje na knihu Tomáša Berku Blumentálske blues z roku 2010, v ktorej autor opisuje svoje detstvo, dospievanie a búrlivý život v ;okolí Blumentálskeho kostola a Avionu. Tu sa stretávala bratislavská hudobná, filmárska, literárna a vôbec kultúrna bohéma. Bolo to miesto mnohých neopakovateľných zážitkov, umeleckých spojení a celoživotných priateľstiev. To všetko sa teraz dvaja zakladajúci členovia skupiny Fermata pokúsili prerozprávať hudobným jazykom na svojom novom albume Blumental blues - hovoria o tom samotné názvy skladieb ako sú napr. Slečny z Avionu, Raňajky u Steina, Nasávačka, Posledný tanec na Firšnáli či Prvá ranná električka.


Nápad na nový album a nadviazanie roky prerušenej spolupráce sa udial práve na krste knižky Blumentálske blues v roku 2010. Vtedy sa Fero Griglák s Tomášom Berkom dohodli na vytvorení nového albumu, ktorý by bol sprievodným produktom už spomínanej knihy. Počiatočné nadšenie bolo však prerušované filmárskymi aktivitami Tomáša Berku, a tak sa na albume začalo spoločne pracovať až po spomienkovom koncerte na Fedora Freša začiatkom tohto roka, kde obnovená Fermata vystúpila po boku kapiel ako Pražský výběr a Collegium Musicum. Nahrávky vznikali počas niekoľkých mesiacov v Griglákovom novom štúdiu Grif v Bratislave a pod aranžmán, mix a produkciu nového albumu sa podpísal samotný Fero Griglák.

Skupina album nahrávala v zložení Fero Griglák (gitary, klávesy), Tomáš Berka (klávesy), Maxo Mikloš (klávesy) a Tamás Belicza (basová gitara). Grafická stránka albumu a fotografie pochádzajú z tvorivej dielne Vlada Holinu. Obal albumu tvorí štrukturovaná fotografia oboch protagonistov, pripomínajúca kostolnú vitráž (mimochodom, práve nimi je známy Blumentálsky kostol), rozbitú expresívnymi farebnými škvrnami. Ako hovorí Tomáš Berka: "Tak nejako sme v mladosti s Griglákom žili aj vyzerali."


Dostatok času na precízne nahrávanie, mix aj mastering

Nahrávanie v novom modernom štúdiu Grif poskytlo všetkým zúčastneným okrem domáceho prostredia a pohody pri nahrávaní aj špičkovú techniku. "Štúdio Grif je vybavené špičkovým nahrávacím zariadením a som veľmi rád, že sa mi konečne splnil môj sen a to aj za pomoci mojich priateľov. Myslím si, že kvalitný zvuk je to, čo som vždy preferoval a tým sa môže pochváliť aj naše nové CD. Nakoniec to budú môcť posúdiť aj fandovia," povedal o nahrávaní Fero Griglák. K výslednému zvuku albumu prispelo aj to, že čas nahrávania nebol ohraničený termínmi, a tak členovia Fermaty mali dostatok času aj na precízny mix a mastering. Výsledkom je skvelo znejúci album plný hudobných nápadov a inštrumentálneho majstrovstva.

Nový album Blumental blues so svojimi desiatimi autorskými skladbami nadväzuje na to najlepšie, čo skupina počas svojej existencie vytvorila a radí sa k predchádzajúcim mimoriadne úspešným koncepčným albumom skupiny. Blumental blues vychádza vo vydavateľstve Pavian Records práve dnes, 4. októbra 2019, v digitálnej forme (nájdete ho na všetkých streamovacích platformách) a 11. októbra bude dostupný aj na CD a LP.

V ten istý deň sa uskutoční aj jeho slávnostný krst na koncerte v Ateliéri Babylon. "Krstným otcom" novinky bude bývalý a zakladajúci člen Fermaty Laco Lučenič. Skupina Fermata následne odohrá ďalšie koncerty s novým albumom v Nitre, Novom Meste nad Váhom, Žiline, v Košiciach a ďalších mestách. Na koncertoch sa ku Griglákovi, Miklošovi a Beliczovi pridajú aj ďalší členovia skupiny Peter Preložník (klávesy) a Igor "Teo" Skovay (bicie), ktorí sa na nahrávaní albumu nezúčastnili. Lístky na vybrané koncerty sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Koncerty Fermaty s albumom Blumental blues:

11. 10. - Bratislava, Ateliér Babylon - krst albumu
24. 10. - Nové Mesto nad Váhom 
7. 11. - Žilina 
21. 11. - Nitra, Nájomná jednotka 210 - vstupenky
23. 11. - Košice 
24. 11. - Prešov, Stromoradie - vstupenky
21. 12. - Levice


Priniesli zvuk, aký u nás nemal nikto

Skupina Fermata (predtým uvádzaná ako Fermáta) vznikla v roku 1972 v bratislavskom "bigbeatovom" prostredí, presnejšie na záhrade pivovaru U Steina. Jej vzniku predchádzal odchod jedného z jej hlavných protagonistov, vtedy ešte mladučkého Fera Grigláka zo skupiny Collegium Musicum. Griglák v tej dobe, napriek svojmu mladému veku, nebol v hudbe žiadnym nováčikom. Mal za sebou viacročné pôsobenie v legendárnej skupine Prúdy Pavla Hammela a hlavne sa ako člen skupiny Collegium Musicum podieľal na albume Konvergencie, ktorý napriek desaťročiam od svojho vzniku patrí k tomu najlepšiemu, čo na československej rockovej hudobnej scéne kedy vzniklo.

Griglák však okrem hrania bol predovšetkým tvorivým človekom, a tak, keď sa ukázalo, že nová tvorba spomínaných skupín mu neposkytuje dostatok tvorivého priestoru, rozlúčil sa s Mariánom Vargom (ktorému na novinke Fermaty vzdal hold krátkou intímnou klavírnou piesňou Pocta Marianovi) a spojil svoje sily s Tomášom Berkom - klávesistom  a lídrom vtedajšej skupiny Ex We Five.


Že založenie vlastného projektu s Berkom bolo dobré rozhodnutie, dokladajú aj slová hudobného publicitu Mariana Jaslovského: "Hra dvoch protagonistov tvorila prirodzený kontrast a napätie - Griglákov nezničiteľný zmysel pre melódiu, obrovská dravosť, spevný tón, technická brilancia a neopakovateľná osobitosť posúvala Fermatu k rockovému mantinelu. Prístup Tomáša Berku bol skôr racionálnejší, svojím zmyslom pre exaktnú konštrukciu a nepravidelné metrá viedol Fermatu na územie jazz-rocku v tradičnom význame. Fermatu nazval dobový článok v českom časopise Melodie 'osamelými bojovníkmi slovenského jazz-rocku' a je to vcelku výstižné. Takýto sound u nás nikto nemal."  

Odvtedy prešli desaťročia a v skupine sa prestriedalo viacero skvelých inštumentalistov, medzi nimi Fedor Frešo, Cyril Zeleňák, Anton Jaro, Laco Lučenič, Karol Oláh, či dokonca dnešná operná hviezda - vtedy basgitarista Dalibor Jenis. Napriek množstvu personálnych zmien a viacerým dlhšie trvajúcim odmlkám skupina Fermata existuje a koncertuje dodnes. Na svojom konte má jedenásť radových albumov (Fermáta, Pieseň z hôľ, Huascaran, Dunajská legenda, Biela planéta, Generation, Ad libitum, Simile, Real Time, X, Next) a jeden koncertný album Live z roku 2007. 

V týchto dňoch teda prichádza skupina Fermata s trinástym albumom Blumental blues z autorskej dielne dvoch zakladajúcich členov Fera Grigláka a Tomáša Berku a nového klávesistu Maxa Mikloša. Je dobré môcť skonštatovať, že na vzájomnej chémii dvoch hlavných aktérov sa ani rokmi nič nezmenilo a prinášajú fanúšikom kvalitnej art-rockovej hudby ďalší skvelý inštrumentálny album.

Vypočujte si celý album Blumental blues na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Pavian Records poskytla Beáta Rožárová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Vlado Holina


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti