Hlavná stránka

>

Správy

>

Post-rockový advent: Tides from Nebula a The Ills zahrajú v Bratislave a Košiciach

Post-rockový advent: Tides from Nebula a The Ills zahrajú v Bratislave a Košiciach

04.12.2014 - 09:20 | redakcia

Priestory bratislavského klubu British Rock Stars a košických Kasární/Kulturparku sa budúci pondelok (8.12.), resp. utorok (9.12.) naplnia hudbou dvoch výnimočných kapiel. Poľská skupina Tides from Nebula a slovenská hudobná formácia The Ills patria medzi to najlepšie, čo ponúka stredoeurópska inštrumentálna gitarová a post-rocková scéna.


Za názvom Tides from Nebula sa ukrýva poľská kapela, ktorú tvoria mladí talentovaní ľudia, prekypujúci nápadmi. Do svojho názvu sa rozhodli vložiť časť nekonečného vesmíru. Skupina vznikla v roku 2008 a počas jedného roka vytvorila 50 minút energickej, ale zároveň upokojujúcej, a hlavne emocionálnej inštrumentálnej gitarovej hudby. Tá sa stala základom ich debutového albumu Aura (2009), ktorý si hneď získal pozitívnu pozornosť a nadšenie z radov kritikov i publika. Aj keď na ňom nezazneje ani jediné slovo, je plný emócií a éterických zvukov ako z inej planéty. Obal albumu pripravil známy portugalský umelec Helder Pedro, ktorý spolupracoval okrem iných aj s veličinami post-rocku s God Is An Astronaut. Druhý album s názvom Earthshine uzrel svetlo sveta v roku 2011, o dva roky neskôr vyšiel tretí album s názvom Eternal Movement.

Skupina sa v krátkom čase už po vydaní debutu stala najdôležitejším post-rockovým telesom vo svojej krajine a v súčasnosti je jedným z najlepších poľských hudobných exportov. Hudobníci sa v zahraničí etablovali najmä ako vynikajúca koncertná kapela. Zahrali si s kapelami ako This Will Destroy You, Oceansize, Pure Reason Revolution alebo Ulver. V roku 2009 cestovali po celom Poľsku s Caspian a God Is An Astronaut, okrem toho absolvovali aj prvé vlastné európske turné s desiatimi zastávkami v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku a Belgicku. V súčasnosti majú za sebou úspešné turné po boku After The Burial a pripravujú sa na ďalšie so Sleepmakeswaves. Ešte predtým však navštívia Košice.


Skupina The Ills vznikla v tom istom roku ako Tides from Nebula. Z gitarového projektu Martina "Isobutane" Krajčíra sa neskôr stala regulérna kapela slovenskej nezávislej scény, ktorej členmi v súčasnosti sú aj bubeník Ľuboš Hodás, basgitarista Peter Berák a gitarista Adam Kobyda. Svoju predstavu o post-rockovom zvuku a shoegazeových atmosférach kapela predviedla na svojom prvom EP We Love Silence, But Silence Is Awkward (2009) a debutovom albume To Wish Impossible Things (2010). S odstupmi dvoch rokov vyšli ďalšie albumy Splendor (2012) a Zoya (2014), pričom inštrumentálne post-rockové výpady boli časom doplnené o prvky math-rocku.

Tohtoročná tretia štúdiovka Zoya ponúka osem skladieb, ktoré bratislavská formácia nahrávala v dánskom meste Haderslev. Nahrávka obsahuje inštrumentálne skladby snivého, zahmleného post-rocku. Chvíľami gradujú, inokedy upokojujú, vytvárajú však jednoliaty celok, vhodný do nočného vysielania v rádiu. Ich hudba však najlepšie vyznie v plnej sile z pódia - tí, ktorí The Ills videli na koncertoch, by určite potvrdili, že táto kapela je skrytým pokladom slovenskej scény. Skupina  počas svojej pätročnej kariéry odohrala takmer 150 koncertov, vrátane vystúpení na festivaloch ako Pohoda alebo Wilsonic. Okrem Slovenska si zahrali aj v Dánsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku a v Českej republike.

Hudba The Ills je čisto inštrumentálna a plná dlhých kompozícií, no napriek tomu nenudí. Rovnako ako Tides from Nebula, aj bratislavská formácia už od svojho vzniku funguje bez speváka a v podstate jej ani nechýba. Spev je síce podľa nich fajn, ale vôbec nie je taký potrebný. Obe skupiny tak búrajú mýtus o tom, že v rocku bez speváka neobstojíte. Príďte sa presvedčiť na vlastné uši 8. decembra v British Rock Stars v Bratislave a 9. decembra v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach.


Text: Kvetoslava Podhorská / K13
Foto: Facebook.com/tidesfromnebulaofficial


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti