Hlavná stránka

>

Správy

>

Trio The Saxophone Connections dnes odohrá online koncert z Malého Berlína

Trio The Saxophone Connections dnes odohrá online koncert z Malého Berlína

04.12.2021 - 11:00 | redakcia

Už dnes sa uskutoční livestream koncertu medzinárodného tria The Saxophone Connections z Malého Berlína a nasledovať ho bude 11. decembra online koncert z Modry.


Koncerty sa mali konať s účasťou verejnosti, avšak z dôvodu lockdownu sa presúvajú do online priestoru. Projekt prináša celkovo štyri koncerty, v ktorých predstaví saxofón ako nástroj klasickej hudby. Dva koncerty odohrá medzinárodné trio The Saxophone Connections a dva saxofónové kvarteto Pressburg Saxophone Quartet. Kvartetové koncerty sa uskutočnia v druhej polovici decembra a presné dátumy a časy oznámia organizátori na Facebooku kvarteta.

Iniciátor projektu Ladislav Fančovič ku zmene do virtuálneho priestoru uviedol: "Aj napriek nie veľmi komfortnému účinkovaniu pred prázdnou sálou a množstvu komplikácií, sa snažíme nájsť v online koncertoch aj pozitíva. Najmä robíme maximum pre čo najlepší zvukový prenos. Mnohé zariadenia (napríklad telefóny, ale aj mnohé počítače) automaticky upravujú hladinu zvuku tak, aby bola čo najvyrovnanejšia, iným slovom, aby vo zvuku, teda aj v hudbe, neboli príliš veľké výkyvy hlasitosti. Preto všetky koncerty, ktoré pustíme do online priestoru, budú snímané tak, aby sa zabezpečila najmä čo najlepšia kvalita zvuku bez normalizácie zvuku, pretože hudbu robí hudbou (okrem iného samozrejme) aj práca s agogikou. Preto by bolo skvelé, keby si mohli poslucháči tieto 4 koncerty pustiť na kvalitných reproduktoroch, aby si ich naplno vychutnali. Ďalším pozitívom je, že takto môže vidieť a počuť koncerty omnoho viac ľudí na celom Slovensku, dokonca na celom svete."

Trio The Saxaphone Connections prepája saxofón s husľami a violončelom a vzniklo v roku 2020 na pôde Slovenskej filharmónie - Francúz Ken-Wassim Ubukata je zástupcom koncertného majstra skupiny violončiel, Leila Akhmet z Kazachstanu je členkou skupiny 2. huslí a sólista SF Ladislav Fančovič sa zhostí saxofónu. Na koncertoch odznejú skladby z 1. polovice 20. storočia až po súčasných žijúcich autorov. Interpreti chcú na koncertoch ukázať univerzálnosť saxofónu, preto na program zaradili aj skladbu, ktorá má v sebe aj prvky jazzu a be-bopu (Nikolai Kapustin). Hosťom koncertov bude ďalší saxofonista, Ján Gašpárek, ktorý spolu s Fančovičom odohrá skladbu Paula Hindemitha pre dva altové saxofóny.

Program každého koncertu bude iný, odznejú prevažne skladby 21. storočia, ako Adolf Busch, Nicolas Bacri, Paul Hindemith, Nikolai Kapustin, Jevgenij Iršai, Ernst Roters, Astor Piazzolla či Fisher Tull. Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Jana Dekánková. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti