Hlavná stránka

>

Správy

>

FVLCRVM vykresľuje dystopický príbeh novým singlom a free appkou

FVLCRVM vykresľuje dystopický príbeh novým singlom a free appkou

05.02.2019 - 11:00 | redakcia

Slovenský hudobník, spevák a producent FVLCRVM prekračuje hranice svojským zvukom a vizuálom. Začalo to minulý rok v máji zvláštnou reklamou na japonský futuristický produkt Shiten. Išlo len o verne pôsobiacu fikciu, čo o pár dní neskôr odhalil jeho prvý singel na rakúskej značke Mom I Made It, sublabeli vydavateľstva Universal Music Austria.


Reč je o skladbe Words, ktorá má na Youtube a streamingových službách od vydania v máji minulého roka desiatky tisíc prehratí. Na konci roka nemohla chýbať v našom výbere top skladieb roka, na úplný vrchol svojho osobného rebríčka ju zaradil aj uznávaný dídžej rakúskeho rádia FM4 Kristian Davidek (viď príspevok plný chvály na adresu singla na stránke jeho relácie FM4 DaviDecks) a určite má šancu zabodovať aj v aktuálne prebiehajúcej ankete Radio_Head Awards 2018.

Videoklip Words na spomínanú japonskú sci-fi reklamu nadviazal vizuálom, v ktorom sa samotný FVLCRVM stal obeťou tejto fiktívnej technológie - virtuálneho prehrávača hudby s názvom Shiten, ktorý poslucháčovi ovládne vedomie a priamo v jeho hlave hrá pieseň, ktorú si vyberie. Na konci januára s novým singlom prichádza jeho minimalistické pokračovanie, kde na ulici pripomínajúcej scénu z Blade Runnera leží na zemi rozbitý automat na tento lákavý, no pre nedokonalú ľudskú myseľ príliš deštruktívny vynález.

Hoci ide len o "audio vizuál", v ktorom sa nič nedeje, samotný singel Loose zapadá do príbehu na pokračovanie nielen hudbou prekračujúcou žánre a použitím industriálnych zvukov, ale aj textom akoby vystrihnutým zo surrealistického anime filmu o nevyhnutnej katastrofe.


Namiesto klipu mobilná aplikácia

Ako FVLCRVM, vlastným menom Pišta Kráľovič, prezradil Denníku N, skladačku neskôr doplní a uzavrie tretí singel. "Je to taký vymyslený príbeh, spolu s ďalším singlom súčasť trilógie. Words, LooseMeaning alebo Weight - to tretie sa ešte rozhodujem (preklad všetkých troch názvov by znamenal Slová strácajú význam, resp. váhu, pozn. red.). Loose je bez klasického klipu, v apríli ešte vyjde remix, ale posledný song bude opäť aj s videoklipom," uviedol hudobník, známy aj ako člen indie/math-popovej skupiny Nvmeri.

Loose síce vychádza bez klipu, no pridanou hodnotou pre fanúšikov digitálnych zvláštností (a majiteľov iPhonu) je mobilná aplikácia ƒνℓвσαя∂ (fvlboard). Ide o klávesnicu s originálnym fontom písma, resp. netypickou abecedou, ktorú Pišta už od roku 2017 využíva vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach a dotvára tak celkový vizuál projektu FVLCRVM. Podobné písmo využil aj na zmätočné (foneticky identické, významovo rozdielne) titulky v klipe Words. Appka je zadarmo na stiahnutie na iOS v App Store - link. V jej popise sa trefne píše "Get visible and hard to read" (Staňte sa nápadným a ťažko čitateľným). A νчzєяα τσ αsı ταкτσ.

aplikácia fvlboard

V apríli predstaví nový live act

FVLCRVM začal v roku 2019 ako dídžejský projekt zameraný na klubovú elektronickú produkciu, no od singla Hi! (2017), v ktorom Pišta prvýkrát k elektronike pridal svoj vokál a text, sa uberá iným smerom. Oba najnovšie single Words aj Loose sú síce stále použiteľné v dídžejských tanečných setoch, v prvom rade sú však (elektro)popovými pesničkami, ktoré možno hrať a spievať naživo.

S tým súvisí aj aktuálny prerod z dídžejingu na live act, v ktorom dostane väčší priestor spev a hra na hudobné nástroje. Koncertnú premiéru mal FVLCRVM v deň vydania singla Loose (25.1.) vo viedenskom klube Flex na akcii svojho vydavateľstva Mom I Made It. Na Slovensku sa prvýkrát s novým programom predstaví v posledný aprílový víkend na druhom ročníku bratislavského showcaseového festivalu SHARPE, kde by mohol zaujať aj zahraničných novinárov a promotérov.

Pre viac info sledujte fvlcrvm.com, Facebook alebo Instagram


Text: Hudba.sk, pm (zdroj: TS FVLCRVM + Denník N)
Foto: Lousy Auber


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti