Hudobná formácia OJV - Orchester Jeana Valjeana prichádza s nápaditou skladbou, ktorá dostala kreatívny vizuál od režisérov Michala Nemtudu a Jakuba Krónera. Song Cicsavec je po dlhom čase od vydania albumu OJV prvá skladba, ktorou odštartovala skupina ich ďalšiu hudobnú éru v zoskupení hercov a hudobníkov.


Orchester Jeana Valjeana alebo skrátene OJV, má niekoľko členov, ktorých verejnosť pozná aj z televíznych obrazoviek. Kapela pôvodne vznikla ako čisto herecká zostava, no počas rokov sa jej zloženie menilo a dnes ju tvoria traja herci a dvaja hudobníci. OJV aktuálne funguje v zoskupení speváka a gitaristu Daniela Fishera, vokalistu a prekusionistu Lukáša Dózu a za klávesmi nájdeme Daniela Žulčáka. Dlhé roky k nim už patrí aj bubeník Vojtech Geleta a len nedávno sa k nim pridal basgitarista Fedor Frešo, syn hudobníka Fedora Freša.

Len teraz vydali chalani novú skladbu Cicsavec, ktorej názov je podobne, ako pri ich ostatných pesničkách, slovnou hračkou. Chlapci z OJV sa netaja tým, že milujú hru so slovami a tak sú takmer všetky ich texty založené aj na takýchto kalambúroch. Hudobná novinka už len z tohto dôvodu rozhodne stojí za pozretie, keďže za videoklipom sú režisérske mená, ako ich herecký kolega a uznávaný režisér Michal Nemtuda a slovenský filmový režisér Jakub Króner .

"Nápad a celkovú dramaturgiu sme dávali dokopy s Jakubom a Dankom Fisherom. V podstate sme si vymysleli klip, v ktorom prebieha herecký casting a má vtipný priebeh i dopad. Keďže sú to skúsení herci, výroba išla sama o sebe hladko ako to býva s profesionálmi. Teším sa na ďalšie projekty s touto kapelou, priznám sa, že som ich veľký fanúšik a vždy sa teším, keď idem s nimi robiť. Som nesmierne rád a ďakujem celému tímu aj hercom mimo kapely, ktorí si zahrali v klipe, bola to skvelá spolupráca, ktorá nás všetkých bavila," vysvetľuje námet klipu Michal Nemtuda.


Kapela Orchester Jeana Valjeana funguje už roky a jej členovia sú si veľmi blízki. "Sme tam spolužiaci z vysokej školy. Niektorí sme tam už od konzervatória," prezradil Lukáš Dóza. Ich nápadité skladby sú dobre známe, najmä titulná pieseň k filmu Šťastný nový rok 2: Dobro došli, ktorú vytvorili práve oni. Skladba Vezmi si ma si získala mnohých a aj samotný klip skvele vykreslil atmosféru celého filmu.

Debutového albumu sa chalani dočkali až koncom roka 2020, no z ich pozície ani zďaleka nebol debutový. Ich songy na albume sú zoskúpené desiatkami koncertov od ich oficiálneho začiatku v roku 2006. Prvý nosič bol teda v prípade OJV už len akousi povinnosťou. OJV najviac definuje žánrová rôznorodosť a nadhľad. Skladby sa po hudobnej stránke vôbec nepodobajú a nie je to inak ani pri ich skladbe Cicsavec, za ktorou autorsky stoja Adam Ilyas Kuruc a samotný Daniel Fischer. Adam si vzal na starosť aj hudobnú produkciu.

"Keďže som herec je pre mňa prirodzené, že sa sem tam musí zrodiť i skladba z hereckého, divadelného, či filmového prostredia. I videoklip sa nesie v tomto duchu a natočili sme ho tematický ako herecký casting. Často sa stáva, že v textoch slovenčinu narúšam nejakým tým českým slovom. V tejto skladbe som zvolil opačný prístup, kedy češtinu ozvláštňujem slovenským slovom. Vzniknutý názov Cicsavec sa preto skladá zo slovenského slova cicavec a českého savec," uzatvára líder skupiny Daniel Fisher.

Osud skladby mal byť vraj iný, ale viac sa už ľudia dozvedia z pripravovaného making of, ktorý bude mať dve časti takej TV minisérie a skupina na záver len prezradila, že pôjde o dokumentárny charakter s názvom Cyril a Metod acting. Okrem samotných členov OJV sa vo videoklipe objavia aj herecký kolegovia Gregor Hološko, Martin Šalacha a Michal Noga, ktorí sa nechali nahovoriť do videoklipu a dokázali zo svojho hereckého povolania urobiť srandu.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Jana Trellová. Text správy sme upravili.