Hlavná stránka

>

Správy

>

Zem spieva: Poznáme prvých piatich finalistov, pozrite si ich vystúpenia

Zem spieva: Poznáme prvých piatich finalistov, pozrite si ich vystúpenia

05.03.2018 - 13:00 | redakcia

Folklórna šou Zem spieva v sobotu večer odštartovala atraktívnu záverečnú fázu v podobe živých prenosov. Počas prvého z dvoch semifinálových kôl sa naživo predstavilo jedenásť súťažiacich, o ktorých postupe do veľkého finále už nerozhodovala odborná porota, ale hlasujúci televízni diváci.


Porota sprevádzala súťažiacich aj divákov doterajšou časťou súťaže, ktorá pozostávala zo siedmich postupových kôl. Spomedzi enormného množstva talentovaných milovníkov folklóru vybrala do semifinálových prenosov 22 skupín či jednotlivcov, ktorí sa pokúsia svojimi vystúpeniami presvedčiť divákov, že patria do finále.

Silné ženské hlasy aj Slováci zo Srbska

Poradný hlas mali patrioti, ktorých diváci poznajú už z prvého ročníka. K Petrovi Dvorskému, Ľubici Čekovskej a Jánovi Ďurovčíkovi sa v tomto ročníku pridal aj Imrich Béreš, ktorý sa v ostatných týždňoch predstavil aj ako lokálpatriot zahraničných Slovákov. Táto štvorčlenná porota má v závere semifinálových priamych prenosov ešte jednu dôležitú úlohu. Vybrať piateho finalistu, v tomto prípade finalistku, ktorou sa stala Martina Ťasková Kanošová z Telgártu.

Jej spev označil Peter Dvorský za pohladenie na duši a jej hlas za krásny, čistý a pretkaný farbami. Všetci štyria porotcovia sa zhodli na dokonalosti a obzvlášť z Jána Ďurovčíka sršalo maximálne nadšenie. Ako sám priznal, zbožňuje tento typ spevu. Niet sa tak čomu čudovať, že práve túto súťažiacu porota poslala do finále.


Z postupu sa tešili aj ženy z folklórneho súboru Poľana Jarabina, ktoré si bezprostredne po svojom vystúpení vypočuli obrovský kompliment od Petra Dvorského. "Máte môj veľký obdiv k vašim nádherným čistým hlasom. Taký súzvuk ženských hlasov som v živote nepočul. Počul som to v rôznych podobách vo filharmónii alebo v opere už orchestrom podfarbené, ale tu spievate a cappella," vyjadril sa očarený spevák. Obdivom nešetril ani nadšený Ďurovčík: "Ženy, to bolo proste bohové. Ja si predstavujem, že tak spievajú mamičky. Keby každé malé počulo tento hlas v brušku, tak by sa len dobrí ľudia nosili."


Divácke hlasy posunuli do finále aj zahraničných Slovákov, ktorí reprezentujú slovenskú kultúru a tradície v Srbsku. Slovenský kultúrno-osvetový spolok Detvan si získal nielen ich, ale aj porotu svojou interpretáciou svadobných piesní. "Bolo to plné energie a prinieslo to aj opticky úžasný zážitok," hodnotil s úsmevom Imrich Béreš, ktorí apeloval na Slovákov žijúcich vo svojej domovine, aby svojimi hlasmi ocenili tento spolok, nakoľko hlasovanie zo zahraničia nebolo mobilnými operátormi podporované. "Vaša dolná zem skutočne spieva," dodala Ľubica Čekovská.


Trio Bardfa vzniklo vďaka Zem spieva a mieri do finále

Z historického mesta Bardejov sa do finále pretancovala tanečná skupina Bardfa, ktorá na pódiu ukázala tanec zo Zemplína. "Existuje milión ciest ako ten folklór robiť a vy ste sa pokúsili o malý príbeh, urobili ste to veľmi prirodzene, pritom to malo vtip, gradáciu," ocenil Ján Ďurovčík. Divácka podpora v hľadisku bola odzbrojujúca, rovnako ako ich vystúpenie. Zaujímavosťou je, že skupina vznikla práve preto, že sa trojica talentovaných tanečníkov chcela prihlásiť do Zem spieva.


Ako posledný sa v rámci živého prenosu predstavil Folklórny súbor Vranovčan, ktorý mal vďaka rozumne nastavenému systému hlasovania rovnaké šance získať esemeskové hlasy ako súťažiaci, ktorí sa predstavili na začiatku prenosu. Tvorcovia súťaže sa po kritike z prvej série, kde boli čísla jednotlivých súťažiacich na obrazovkách zverejnené až bezprostredne po ich vystúpeniach, poučili a poradie semifinalistov s číslami, ktoré bolo treba písať do sms správ zverejnili na oficiálnej facebookovej stránke Zem spieva už krátko pred priamym prenosom. Všetci vystupujúci tak mali rovnaké šance zbierať hlasy počas celého trojhodinového prenosu. "Váš tanec sa mi páčil, je to nápadité, citlivé, štýlové, veľmi krásne číslo," povedal Vranovčanom slová chvály hrdý Ďurovčík. "Skvostné vystúpenie, som až pyšná, že pochádzam z tohto kraja," pridala sa aj Ľubica Čekovská.


Vyhlásenie výsledkov sprevádzala nákazlivá radosť postupujúcich, v danom momente už finalistov, ktorú dokresľovali nadšené výkriky z hľadiska. Rovnakú atmosféru možno očakávať aj budúcu sobotu, kedy Jednotka odvysiela naživo druhé semifinále, v ktorom spoznáme druhú päticu finalistov.

Upútavka na 2. semifinále s predstavením súťažiacich:


Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Facebook.com/zemspieva


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti