Hlavná stránka

>

Správy

>

Na najväčší poľský festival prídu Radiohead, Foo Fighters, The xx aj The Weeknd

Na najväčší poľský festival prídu Radiohead, Foo Fighters, The xx aj The Weeknd

05.04.2017 - 09:00 | Matej Kráľ

Pri rozhodovaní a nekonečnom porovnávaní lineupov vám počas tohtoročnej festivalovej sezóny nemusia padnúť oči len na osvedčenú domácu Pohodu či Grape alebo tradičné české destinácie slovenských fanúšikov Rock for People a Colours of Ostrava.


Okolité krajiny prinášajú mnoho možností a je len na konkrétnom vkuse návštevníka, čo mu spomedzi bohatej festivalovej ponuky vyhovuje najviac. K "velikánom" v celoeurópskom meradle sa v našej relatívnej blízkosti radí okrem maďarského Szigetu ešte jeden megafestival. Headlinerov ako Radiohead, Foo Fighters, The Weeknd alebo The xx si môžete prísť vychutnať na najväčší open-air festival v Poľsku - Heineken Open'er.

Rockové šialenstvo aj emotívny soul

To však nie je ani zďaleka všetko. Open'er okrem najväčších mien chystá počas štyroch dní na piatich pódiách aj množstvo iných hudobných zážitkov. V stredu 28. júna sa okrem Radiohead predstaví napríklad emotívny experimentátor James Blake. S novým albumom vystúpi aj charizmatický soulový pesničkár Michael Kiwanuka, anglické basovo-bubenícke rockové šialenstvo Royal Blood a tiež sestra Beyoncé, Solange. Tá vďaka albumu A Seat At The Table, ktorý bol podľa hudobného portálu Pitchfork vôbec najlepším za rok 2016, nedávno získala aj svoju prvú cenu Grammy.

Štvrtku (29.6.) bude nepochybne dominovať vystúpenie legendárnych Foo Fighters, ktorí prinesú na kosakowské letisko závan Seattlu. Vďaka charizmatickému lídrovi Daveovi Grohlovi je každý koncert tejto legendy výnimočný a odohraný s absolútnym nasadením - veď od živých vystúpení ho neodradí ani taká "maličkosť" ako zlomená noha. Zo slávnych hudobných miest bude na Open'eri zastávať svoje aj londýnsky Camden. Indie-rocková dvojica The Kills príde predstaviť svoj prvý album po päťročnej prestávke s názvom Ash and Ice.

Prídu aj svetové popové mená

Piatok 30. júna prinesie do poľského Gdansku aj trošku Kanady. RnB producent Abel Makkonen Tesfaye alias The Weeknd je dôkazom, že organizátori sa nebránia ani komerčným značkám. Spevákov singel Starboy, ktorý vznikol v spolupráci s francúzskou dvojicou Daft Punk, dosiahol od septembra na Youtube už takmer 846 miliónov videní. Hip-hopovou posilou mu v ten istý deň bude iba 25-ročný americký raper Mac Miller, fanúšikovia kvalitného mainstreamu si zase prídu na svoje aj v sobotu, kedy sa so svojou šou predstaví speváčka Dua Lipa.

Každému, kto sa nezľakne cesty až na samý sever Poľska, bude odmenou tiež koncert rockovo-rapovej superskupiny Prophets of Rage. Jej členmi sú členovia legendárnej hip-hopovej skupiny Public Enemy DJ Lord a Chuck D, B-Real z formácie Cypress Hill a inštrumentálny základ tvoria hudobníci z Rage Against The Machine - basák Tim Commerford, gitarista Tom Morello a bubeník Brad Wilk. Podľa zverejnených live vystúpení je pravdepodobné, že návštevníci festivalu na vlastnej koži zažijú také RATM hymny, akými nepochybne sú skladby Testify, Know Your Enemy či Killing In The Name 

V sobotu festival uzavrie trojica The xx novinkami z ešte čerstvého albumu I See You a koncert to bude určite veľkolepý. Po mnohých skúsenostiach s veľkými pódiami už Romy Madley Croft a Oliver Sim viackrát dokázali, že to vedia rozbaliť niekedy omnoho viac ako ich starší kolegovia. Okrem nich v sobotu vystúpia aj autor hitu Budapest George Ezra, či americký elektronický vizionár Nicolas Jaar. 

Za maximálne primeranú cenu prináša Opener festival možnosť vidieť mená, aké si v našom relatívnom okolí môže dovoliť len Sziget. Paradoxne sa však v lineupoch týchto dvoch festivalov zatiaľ opakujú len The Kills (obom festivalom však ešte pribudnú ďalšie mená). Open'er okrem spomenutých prinesie aj elektronické trio Moderat, amerického rapera G-Eazy, americkú výhradne ženskú indie-rockovú zostavu Warpaint, ale aj mladé poľské zjavy - rapera Taca Hemingwaya, speváčku menom Brodka, ktorá vlani očarila publikum na Colours of Ostrava, či elektropopové duo The Dumplings, ktoré už aj koncertami na Slovensku potvrdila, že sa môže pokojne porovnávať so silnou zahraničnou konkurenciou. A to isté platí aj pre samotný Open'er, ktorý i tento rok patrí medzi najlákavejšie "masovky" v Európe.

Viac sa o festivale dozviete na oficiálnej stránke Opener.pl.

Autor: Matej Kráľ
Foto: Opener.pl


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti