Hlavná stránka

>

Správy

>

Katka Máliková drží slovenský rekord v rebríčku WMCE. Je v ňom už tretíkrát

Katka Máliková drží slovenský rekord v rebríčku WMCE. Je v ňom už tretíkrát

05.05.2017 - 14:00 | redakcia

Slovenská speváčka a skladateľka Katarína Máliková aj do tretice zabodovala v najlepšej dvadsiatke albumov rozhlasového rebríčka World Music Charts Europe (WMCE). Po jedenástom mieste v marci a ôsmom v apríli sa jej debutový album Pustvopol ocitol v máji 2017 na desiatom mieste zo 139 nominovaných albumov.


Držiteľka troch cien Radio_Head Awards pokračuje v úspešnom ťažení a opäť potvrdzuje, že je najväčším slovenským objavom posledných rokov. V rebríčku World Music Charts Europe aktuálne prekonala dvojnásobné umiestnenia skupiny Banda, ktorej sa v minulosti podarilo dva mesiace po sebe zaujať s albumami Jedna (2011) a hraBanda (2014), a Jany Kirschner, ktorej Moruša biela (2013) v ňom taktiež bodovala dvakrát.

Katarína Máliková sa navyše pri svojom treťom umiestnení v rebríčku udržala v prvej desiatke - a ako jediná s albumom, ktorý je v ňom už od marca. Naplnili sa tak predpovede odborníkov i želania fanúšikov, a už je teraz viac ako jasné, že slovenská world music má ďalší projekt schopný zaujať doma i v zahraničí. Kvality albumu Pustvopol ocenil aj Johannes Theurer z rádia RBB, zakladateľ a koordinátor rebríčka WMCE, fungujúceho viac ako štvrť storočia.

O nahrávke Kataríny Málikovej a jej ansámblu okrem iného povedal: "Toto CD je zároveň súčasné aj tradičné, rovnako dôležité miesto v ňom majú terénne nahrávky ako elektronické zvuky. Umelecký priestor v ňom vyplnili jemné city aj mocné gestá, napriek tomu to vôbec neznie naivne. Zdá sa, že Katarína Máliková vždy veľmi presne vie, čo robí. Neviem sa dočkať toho, čo nové prinesie v budúcnosti jej talent."

Katarína MálikováKatarína Máliková vystúpila nedávno v rámci sprievodných podujatí Anasoft Litera

Prehľad tej najlepšej world music z Európy aj zo sveta

V prvej dvadsiatke WMCE je tentoraz päť európskych nahrávok. Pred Málikovou sú novinky od tuvianskej skupiny Hartyga s hosťujúcim Albertom Kuvezinom a album fínskej dvojice Maria Kalaniemi a Eeero Grundström, za ňou sa umiestnili taliansky klasik Enzo Avitabile a portugalská gitaristka a speváčka Lula Pena. Na prvých troch miestach májového rebríčka sú nové albumy senegalskej skupiny Orchestra Baobab, ghanského šamana Kinga Ayisobu a libanonskej speváčky Yasmine Hamdan.

Úspechy nahrávky Pustvopol doma i v zahraničí priniesli Kataríne a jej skupine okrem iného aj veľký záujem koncertných promotérov a organizátorov festivalov o Katarínu a jej sprievodnú skupinu. Talentovaných hudobníkov preto čaká naozaj horúce koncertné leto, počas ktorého vystúpia napríklad na festivaloch Etnokraków/Rozstaje v Krakove, Pohoda v Trenčíne, Crossroads a Colours v Ostrave, ale aj na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe, či na legendárnom folklórnom festivale vo Východnej. To však ani zďaleka nie sú všetky potvrdené hrania - odporúčame sledovať fanpage Kataríny Málikovej a keď pôjde "kolo vás, kolo vás, kolo vašich dverí", pozrieť si ju aj naživo. Môžete nám veriť, je to ešte väčší zážitok ako počúvať jej úspešný debutový album.

PS: Práve dnes bola ohlásená jej účasť v programe podujatia Pohoda Deň_FM 2017, ktoré obsadí štúdiá Slovenského rozhlasu už 17. mája. O koncerty, na ktoré je tradične vstup voľný, bude určite obrovský záujem, navyše podľa zverejneného programu ide o doteraz najväčšie vydanie tejto obľúbenej "predohry" najväčšieho slovenského festivalu.


Celý album môžete počúvať na Deezeri:Redakciu Hudba.sk za platformu World Music from Slovakia informovala Ľubica Zajacová Záborská. Autorom textu je Vladimír "Potkan" Potančok (Hudba sveta_FM), článok sme doplnili o ďalšie podrobnosti a odkazy z archívu Hudba.sk.

Foto: Barbora Vaculová (titulná fotografia), Juraj Starovecký (foto v článku)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti