Hlavná stránka

>

Správy

>

Hudobník Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

Hudobník Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

05.05.2021 - 11:50 | redakcia

Mariána Slávku môžu fanúšikovia poznať ako bubeníka a klaviristu z kapiel Longital, IMT Smile, Sounds Like This, Talent Transport či skupiny Doroty Nvotovej. V roku 2017 zaujal nápaditým autorským debutom vLáska. Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou teraz rozvíja ďalej na albume Vláska 2, ktorý vychádza vo vydavateľstve Slnko Records.


Základ nahrávky Vláska 2, ktorá obsahuje osem nových skladieb, vznikol ešte pred pár rokmi na koncerte Longitalu v Brne, keď pred jednou z pesničiek zo seba Marián Slávka na pódiu vychrlil improvizované klavírne intro. Inštrumentálnu tému si vtedy zapamätal a teraz ju použil ako hlavný motív, ktorý sa prelína, moduluje a znie v rozličných tóninách naprieč celým novým albumom. Niečo ako sonáty po modernom zásahu producenta.

"Najskôr som doma nahral klávesy. Približne 25 minút klavírnej hudby. Potom som to poslal Susedovi (producentovi) a on mi určil tempo, do ktorého som v štúdiu nahral bicie, nevediac, čo do ktorej skladby použije. Celá nahrávka je kolážou rôznych spôsobov, akými v dnešnej dobe hudobník môže fungovať. Mňa osobne to veľmi bavilo," hovorí bubeník, klavirista, skladateľ a spevák. 


Na albume je cítiť prvky vážnej hudby aj zreteľný odkaz na tvorbu Deža Ursinyho. Centrálna skladba Dezider je mu dokonca priamo venovaná a obsahuje (vysamplovanú) známu melódiu z kultovej skladby Modrý vrch I (hoboj - Martin Karvaš). "Každý by mal mať svojho Deža, prebudí ťa vždy, keď treba," deklamuje Marián Slávka v úvode textu skladby, ktorý je plný priamych odkazov na Ursinyho skladby a albumy.

Podobne ako pri prvom diele Vláska, aj na novom albume pracoval hudobník v trojici s Martinom Šencom (syntetizátory) a Lukášom Duchovičom, ktorý sa okrem gitár a elektroniky postaral aj o produkciu a viaceré texty. V prvej skladbe sa tiež ozve klavírna múza kapely, rešpektovaná česká skladateľka Beata Hlavenková. Autorom vizuálu je opäť výtvarník Marek Ormandík s grafickou úpravou od Juraja Behúna.

Vláska 2 je zatiaľ dostupná cez Slnko Records len na streamovacích službách, prípadne na stiahnutie ako MP3 a FLAC. Ambíciou však je vydať album aj na platni a na CD. Na spustenie výroby si vydavateľstvo stanovilo cieľ minimálne 25 objednávok vinylu a 30 objednávok CD. V prípade, že sa počty nepodarí naplniť, záujemcom, ktorí už za nosiče zaplatili, budú vrátené peniaze. Viac info

Vypočujte si album vLáska 2 na Deezeri:Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Mariána Slávku môžete sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Foto: Martina Javor


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti