Hlavná stránka

>

Správy

>

Vokalista zo SuperStar predbehol súťažiacich. Samuel Hošek vydáva singel Home

Vokalista zo SuperStar predbehol súťažiacich. Samuel Hošek vydáva singel Home

05.06.2018 - 10:10 | redakcia

Mladý fešák po boku Mariky Gombitovej alebo známy exhibicionista. To sú prívlastky, ktoré mu už stihol dať slovenský bulvár. Talentovaný spevák Samuel Hošek sa v rámci mainstreamových projektov obvykle drží v úzadí, no napriek tomu zjavne púta pozornosť. Aktuálne ho môžete vidieť a počuť aj v priamych prenosoch zo SuperStar, kde vokálmi sprevádza finalistov.


Kým na ich nahrávky si fanúšikovia ešte budú musieť počkať, Samuel Hošek už svoju novinku predstavil. Jeho čerstvo zverejnený autorský singel vznikol v spolupráci s lídrom kapely Fallgrapp, na ktorej poslednom albume V hmle Samuel hosťuje v titulnej piesni (známej aj zo seriálu Milenky). Jureš Líška intímnej skladbe Home dodal hĺbku a plný, nenápadne gradujúci minimalistický zvuk, ktorý len vzdialene pripomína pompéznosť jeho domovskej formácie, a prispel do nej aj jedným vokálom. Skladbu nahrávali v Jurešovom štúdiu v Dubnici nad Váhom, o mastering sa postaral Marek Rakovický zo štúdia LVGNC.

"O skladbe Home som si myslel, že je nepoužiteľná. Prišiel som k Jurešovi do štúdia a zahral som mu pár vecí, ktoré som mal v šuflíku. Na moje prekvapenie ho zaujala práve táto skladba, a tak bol tip na prvý singel z pripravovaného albumu okamžite jasný. Celá spolupráca bola šialene prirodzená. Nemuseli sme sa ani rozprávať o tom, čo a ako chceme. Len som jednoducho nahrával svoje nápady a Jureš ich potom doplnil jemnou elektronikou. Akoby sme obaja vedeli, ako to má celé vyzerať bez toho, aby o tom nahlas padlo jediné slovo. Vznikol tak veľmi príjemný minimalizmus. Jureš mi dokonale rozumel a pomohol mi tak moje vízie zhmotniť a dať im potrebnú nadstavbu," opisuje spoluprácu Samuel Hošek.


O opustení komfortnej zóny a o tom, že všetko má svoj čas

"V pesničke Home sa odohráva viacero dejových línií. Je to skladba o životnom období, kedy človek čelí novým výzvam v súvislosti s tvorbou vlastného zázemia. Opúšťa svoj domov, kde sa cíti dobre a vytvára si svoj nový - vlastný domov. Skladba hovorí aj o vzťahoch a o tom, ako je dôležité nechať veci plynúť pomaly a byť trpezlivý. Niekedy totiž vzťahy stroskotajú práve na netrpezlivosti a na rýchlosti tejto doby," približuje spevák text podmanivej skladby.

"Je prirodzené hľadať si niekoho blízkeho, s kým si chceme vytvoriť svoju vlastnú realitu a cítiť sa bezpečne. Veľakrát sa človek zamiluje do osoby, s ktorou nemôže byť. Buď mu zostáva veriť v nádej, alebo to príjme a pokračuje na svojej ceste. Práve takáto skúsenosť môže priniesť do nášho života niečo, čo si potrebujeme zažiť. Aj keď skladba môže vyznieť melancholicky, je v nej skrytá veľká nádej. Home je jedna z najimtímnejších výpovedí, aké som kedy napísal a nahral," dodáva.

Atmosféru piesne dotvára náladový videoklip, pod ktorým sú podpísaní režisér Peťo Hledík (Talkshow) a kameraman Martin Chlpík. "Klip sme točili v prekrásnych lokáciách - slovenských kopaniciach medzi Myjavou a Senicou. Peťovi som rozprával o mojich predstavách a ostatné som už zveril do jeho rúk. Pri natáčaní bola veľká zima. Točili sme od skorého rána do noci. Hneď na ďalší deň celú oblasť zasnežilo. Mali sme šťastie," spomína na nakrúcanie Samuel, ktorý má vo videoklipe oblečený originálny kúsok - ručne upletený sveter z dielne talentovaného módneho návrhára Jakuba Straku, ktorý sa staral aj o celkový styling. Strih a post-produkcia sa robili v štúdiách Stone.

Samuel Hošek, videoklip Home, 2018

Nechce robiť "trojminútovky" pre komerčné rádiá

Pre mladého slovenského speváka nejde o prvý pokus s vlastnou tvorbou, zaujal nás už singlami Own World (2015) a Phone Call (2016). Po dlhšej pauze, kedy mu počas štúdia a práce na rôznych projektoch na vlastnú tvorbu nezostávalo veľa času, sa však teraz vracia s omnoho vyzretejším materiálom. "V minulosti som mal pokusy o svoje vlastné veci a bola to skvelá škola. Naučil som sa vďaka Andrejovi Hruškovi (štúdio LittleBeat) veľmi veľa, no v tom období som nevedel, o čom mám písať skladby, nevedel som, kto som, čo mám povedať a ako to celé uchopiť," priznáva sebakriticky.

"Po absolvovaní jazzového spevu na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe som si v určitom momente uvedomil, že som dozrel nielen ako hudobník, ale aj ako človek. Posledný rok bol pre mňa veľmi prínosný nielen čo sa týka životných skúseností, ale sám som pocítil túžbu vytvoriť vlastné veci. Odrazu to teda prišlo všetko samé a pocítil som potrebu dať skladby von. Nič nechcem náhliť, každý človek má svoju vlastnú dráhu a svoj čas. Sústreďujem sa skôr na to, aby som bol so všetkými skladbami spokojný. Ako hudobník som pripravený sa v tvorbe ďalej rozvíjať, pretože práve v umení je zaujimavé to, že človek nikdy nedosiahne uspokojenie. Vždy sa dá ísť ďalej a pracovať na sebe."

"Každý druhý deň premýšľam, či má vôbec zmysel robiť hudbu. Život je o rovnováhe a nejako sa ju učím dosiahnuť. Niekedy to ide ľahšie, inokedy horšie. Po dokončení školy, kedy som bol nonstop v prepojení s hudbou, som odrazu začal mať čas na veci, ktoré mi v živote chýbali. Začal som oveľa viac čítať, venovať sa svojmu telu - cvičiť, behať, jesť zdravšie. Sme tu len raz a nechcem premárniť svoje dni. Rád by som tu zanechal niečo, s čím sa ľudia môžu stotožniť a bude to v nich vyvolávať príjemné pocity. Mám nahratých pár skladieb a momentálne som vo fáze rozhodovania sa čo ďalej. Ak všetko pôjde ako má, čím skôr by som chcel v nahrávaní pokračovať a vydať album. Všetko záleží na financiách a sponzoroch," dodáva. Sám tvrdí, že trojminútové hity pre rádiá robiť nechce, takže to nebude ľahká cesta.

Od jazzu k Bílej či Gombitovej

Multitalentovaný spevák, výtvarník a performér je víťazom niekoľkých amerických a európskych súťaží. Študoval na prestížnej umeleckej škole v USA (Xavier High School), v Bratislave na divadelnej fakulte VŠMU a tento rok úspešne ukončil trojročné štúdium jazzového spevu na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe. Popri štúdiu zbieral skúsenosti na veľkých pódiách ako vokalista na koncertoch Lucie Bílej, Majka Spirita či Mariky Gombitovej. Aktuálne spieva aj s finalistami Česko Slovenskej SuperStar.

VIDEO: Vokalisti Mariky Gombitovej nahrali originálnu poctu k Ursinyho výročiu

Už druhý rok pôsobí ako vokálny kouč v British International School v Bratislave. Môžete ho poznať z hudobných spoluprác so skupinami Fallgrapp a Ľudové Mladistvá, či s rapermi Matysom a Supom. Okrem svojho autorského projektu spieva v skupine Samuel Hošek Jazz Band a v skupine POPS. Vystupuje tiež v rôznych divadelných a tanečných projektoch. Jeho hlas môžete poznať aj z reklám a voiceoverov.

"Momentálne mám rozrobených viacero projektov. Onedlho vychádza album Biele noci rapera Supu (ex-Moja Reč) na ktorom som naspieval niekoľko featov a vokálov spolu so speváčkou Laurou Weng. Skupine Ľudové Mladistvá som svojím scatom dotvoril jednu z ich skladieb s názvom Hojana. S mojím projektom Samuel Hošek Jazzband hrávame popové skladby v jazzových úpravách a momentálne zostavujem kapelu pre svoj vlastný projekt. Niekedy na jeseň by som veľmi rád absolvoval turné so svojimi skladbami," prezrádza o svojich plánoch.

Samuelove novinky a "exhibicionistické" fotky v župane a ortopedických šľapkách môžete sledovať na Facebooku a Instagrame.

Text: Hudba.sk, pm (zdroj: Samuel Hošek)
Foto: Martin Chlpík


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti