Šiesty singel je ďalšou ukážkou pripravovaného desiateho štúdiového albumu anglického hudobníka, ktorý vyjde v priebehu tohto roka pod názvom I/O. Pôjde o prvý dlhotrvajúci album Petra Gabriela po neuveriteľných 21 rokoch, ktoré uplynuli od vydania albumu Up z roku 2002. Po ňom nasledoval album coververzií Gabrielových piesní od rôznych interpretov s názvom Scratch My Back (2010) a album orchestrálnych nahrávok niekoľkých skladieb zo spevákovej kariéry New Blood (2011).

"Pracujem na projekte, ktorý je čiastočne príbehom zameraným na mozog a na to, ako vnímame veci, a táto pieseň s tým súvisí. Zaoberá sa zážitkom na prahu smrti a situáciami súvisiacimi so syndrómom uzavretia, keď ľudia nie sú schopní komunikovať alebo sa pohybovať. Je to úžasne frustrujúci stav. Takže je to text o návrate k rozumu, späť k životu, späť do sveta," približuje novú pieseň Peter Gabriel.

73-ročný hudobník novinku produkoval spolu s producentom Brianom Enom, o mix sa postaral Mark "Spike" Stent a na nahrávanie si prizval Soweto Gospel Choir. O sláčiky sa postaral John Metcalfe. Súčasťou nahrávky sú aj členovia Gabrielovej koncertnej kapely – Tony Levin (basgitara), David Rhodes (gitara), Manu Katché (bicie), Don E (basgitara, klávesy) a Josh Shpak (trúbka). 

V ostatných mesiacoch Peter Gabriel odhaľuje jednotlivé single albumu I/O, čím postupne prezrádza charakter nahrávky. K dnešnému dňu z albumu vyšli Panopticom, The Court, Playing for Time, i/o, Four Kinds Of Horses a aktuálny singel Road to Joy, pričom každú pieseň zverejnil v dvoch verziách ako "Dark-Side Mix" a "Bright-Side Mix".

Dátum vydania pripravovaného albumu však doposiaľ hudobník nezverejnil. Gabriel je momentálne so svojou kapelou na európskom turné a v septembri sa v rámci neho presunie do Severnej Ameriky.

Autorka: Miroslava Rabčanová