Hlavná stránka

>

Správy

>

19. ročník Žákovic Open ponúkol stálice domácej scény aj osviežujúce novinky

19. ročník Žákovic Open ponúkol stálice domácej scény aj osviežujúce novinky

05.08.2019 - 14:00 | redakcia

Trenčianske Bohuslavice zažili 19. ročník obľúbeného festivalu Žákovic Open. Návštevníci si vychutnali rodinnú atmosféru a koncerty šestnástich slovenských skupín a interpretov. Nechýbali ani novinky v podobe stand up-u Silné reči a detského programu Paci Pac.


Festival odštartovali kapely Pii Jem a Captain Slice. Potom už pódium patrilo punkovej legende Davová Psychóza. Kapela je na scéne od roku 1987 a na Žákovic Open hrala po prvýkrát. "Hralo sa nám výborne, skvelá atmosféra a výborný zvuk. Poznám Yxa veľmi dlho, chodili sme sem za ním pred dvadsiatimi rokmi žúrovať. A v penzióne Žákovic nám nalieval Maroš Žákovic. Boli to úžasné časy, som rád, že tento festival môžeme podporiť," neskrýval radosť spevák Davovej Psychózy Jano Kassa.

Punkerov vystriedali obľúbenci Billy Barman. Skupina okolo Juraja Podmanického a Jozefa Vrabela zahrala skladby Doba doba, Traja, Len šedá, Svitá, Sloboda, Mladým chýba vojna a Cigánska. Ozdobou ostatného ročníka festivalu bola popová diva Katka Knechtová, ktorá odpálila piesne zo svojej sólovej dráhy ako aj z čias pôsobenia v kapele Peha, s ktorou hrala pred rokmi na festivale naposledy.

"Ani si na to už nepamätám, vtedy sme hrali cez deň a bola som neuveriteľne vyčerpaná. Teraz som si to užila, hrala som s kapelou, dali sme do toho maximum. Ľudia boli úžasní, všetko bolo iné a bolo to super. Bála som sa, že festival je nastavený na určité publikum. Mením však názor, pretože tí ľudia boli úplne úžasní. Open air akcia je pre mňa určitá forma zmeny, ako keď hrám turné. Toto je rockový kapelový koncert, ktorý prezentuje pesničky v inom štýle. Všetci sú uvoľnení, super atmosféra, mám to rada," prezradila Katka Knechtová.

Prvý deň festivalu uzavreli kapely Puding pani Elvisovej a October – U2 Revival z Bratislavy. Sobotňajšie predpoludnie patril už kultovému futbalovému zápasu medzi hudobníkmi a fanúšikmi. Za hudobníkov kopali Tomáš "Yxo" Dohňanský z Hexu, Pino z Pudingu pani Elvisovej, chalani z Davovej Psychózy a Joe Trendy zo Silných rečí, ktorý dal dva góly. Zápas vyhrali po dlhšom čase hudobníci v regulárnom čase.

Festivalové novinky publikum prijalo s nadšením

Program druhého dňa festivalu priniesol dve novinky. Fanúšikov v Jamesom zóne rozosmial úspešný stand-up Silné reči, v ktorom sa bravúrne predstavili Simona a Joe Trendy. Deti aj rodičov potešil detský program Paci Pac. Vznikol pred piatimi rokmi, kedy Mário Praženec, gitarista skupiny IneKafe začal písať pesničky pre deti a na spev si zobral šikovnú herečku Adrianu Pešinovú. "Bolo to úžasné, atmosféra bola skvelá. Deti a rodičia spievali, tancovali, poznali nás. Zabávali sa a my sme sa zabávali tiež. Veľmi sa z toho tešíme a radi by sme prišli opäť," tešila sa Paci - Adriana Pešinová.

Potom už hlavné pódium rozpálila metalová kapela Rust 2 Dust a aternatívci Saténové ruky, ktorí sú na scéne od roku 2011. Výbornú náladu vyčarila skupina Le Payaco, ktorá vsadila na silné hity. "K tomuto festivalu mám veľmi osobný vzťah. Pri prvom ročníku, keď sme tu hrali, tu boli iba miestni ľudia, ktorí sa o tom dozvedeli. Nebol internet a bolo tu asi 150 ľudí, postupne ich v ďalších rokoch bolo viac a viac. My sme tu vďaka Hexákom, ktorí nás sem pozvali. Veľmi sa nám tu páči," povedal Tomáš Sloboda.

Publikum potešila aj slovenská klasika, skupina Vidiek. Na pódiu odpálili hity Tisíc divov, možno aj viac, Nechajte si ju, Keď je sedem ráno zapnem rádio, Rudy a Hilda, Nervózna família, Fajčenie škodí zdraviu, Ó maňo a Vidiečan. "Žákovic je podľa mňa jeden z najlepších festivalov v Čechách aj na Slovensku. Jednak že to máme blízko domova, je tu skvelá atmosféra. Kto tu nebol, môže banovať," skonštatoval líder skupiny Vidiek Janko Kuric.

Headlinerom festivalu je už roky domáca kapela Hex, ktorá roztancovala celý areál. Hity Beh, Snežný pluh, Madelaine, Maťo a Linda, Oteckovia, V piatok podvečer či Keď sme sami si zaspievalo celé publikum. Posledná skladba Hexu Nikdy nebolo lepšie vlastne charakterizovala celý festival, na ktorom sa návštevníci vždy cítia fantasticky.

Dojatý Yxo sa už teraz teší na 20. ročník

"Som veľmi rád, že novinky, ktoré sme vymysleli, sa hneď ujali, či už je to detský program Paci Pac alebo stand up comedy Silné reči. Hudobný festival to posunulo ďalej, je to tu ešte veselšie a ešte živšie. V tomto duchu by sme chceli pokračovať ďalej. Pre mňa tento festival znamená kopec nových kamarátstiev, kopec výbornej energie s miestnymi ľuďmi, či už sú z Bohuslavíc alebo z celej Bošáckej doliny, sú to krásni, výborní ľudia. Musím povedať, že som trocha dojatý, ďakujem všetkým kapelám, partnerom a v prvom rade našim skvelým fanúšikom, ktorí tento festival robia takým, aký je," dodal organizátor festivalu Tomáš "Yxo" Dohňanský.

Devätnásty ročník uzavreli kapely Trolejboys a Acylpyrin. Organizátori Marián Žákovic a Tomáš "Yxo" Dohňanský sa spolu s návštevníkmi už teraz tešia na jubilejný 20. ročník. Všetky informácie sú dostupné na Zakovicopen.sk alebo facebookovej stránke festivalu.

Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková. Text správy sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti