Hlavná stránka

>

Správy

>

Goralské folklórne slávnosti sa uskutočnia po prvý raz priamo v horách

Goralské folklórne slávnosti sa uskutočnia po prvý raz priamo v horách

Goralské folklórne slávnosti
Zdroj: Goralské folklórne slávnosti
05.08.2022 - 10:00 | redakcia

Už o niekoľko dní sa uskutoční 26. ročník Goralských folklórnych slávností. Oslava tradičnej goralskej kultúry a tradícií sa bude konať od štvrtka 11. augusta do nedele 14. augusta na netradičnom mieste. Z centra mesta Ždiar sa podujatie presunie do nadmorskej výšky 1200 metrov, na miesto s čarovným výhľadom na majestátne hory.Na Bachledke, priamo pri vstupe na Chodník korunami stromov, sa od štvrtka do nedele predstavia ždiarski remeselníci, ktorí sa pokúsia priblížiť časy dávno minulé a ukázať jedinečnosť toho, čo sa v Ždiari podarilo ešte uchovať. Svoje výrobky predstaví najstarší remeselník, vyše 90. ročný rezbár Jozef Michlík. Alžbeta Spirčáková predvedie pradenie ľanu, uvidíte aj výrobu nádherných ždiarskych čepcov a svadobnej party. Výrobu ždiarskej valašky-čupagy ukáže Jozef Pitoňák, no nazrieme aj do tajomstva výroby drevených šindľov a korytiek.

Určite si nenechajte ujsť ani remeselníka, muzikanta a naslovovzatého znalca ždiarskej histórie Jozefa Bachledu, člena zoskupenia Plickovci Ždiar, ktorý návštevníkom predstaví výrobu najhodnotnejšej časti ždiarskeho kroja - serdoka, ždiarskych súkenných papúč, sukmany, či kurtky. Každý, kto na Bachledku príde, zažije aj umenie klepania kosy, výrobu hrablí, kožených zápästkov, či družbovských klobúkov.

Priestor dostanú aj mladí remeselníci. Filip Bekeš odhalí tajomstvo výroby ždiarskych súkenných nohavíc, no a určite dokážu zaujať aj výšivky ždiarskych košieľ, či už to staré karpatské krížikové výšivky alebo výšivky makov na plátenných mužských košeliach. Diváci sa počas celého podujatia budú môcť spoločne zapojiť aj do stavby slamenej sochy Gorala, ktorá dosiahne výšku až 4,5 metra. 

Marián Čekovský aj Kandráčovci

V hlavnom nedeľňom programe sa z domácich zoskupení predstaví DFS Ždiaranček, vystúpia aj najmladšie deti zo súboru Goralik Ždiar a program vyvrcholí vystúpením domácej Folklórnej skupiny Goral, ktorá sa predstaví vystúpením s názvom "Zorsko burso" a priblíži nám, ako sa počas dlhých zimných večerov stretávali ľudia pri priadkach v Ždiari. Na pódiu sa tak na tomto krásnom kultúrnom podujatí stretnú pri goralských melódiách, piesňach a tancoch až tri generácie. 

Na pódiu s magickým pozadím sa predstaví aj Marián Čekovský s kapelou. Zo sláčikov Cimbal Brothers a hlasu Juraja Baču zaznejú hity Karola Duchoňa a azda najväčším lákadlom podujatia bude vystúpenie Malých a Veľkých Kandráčovcov. Vystúpia tiež Poddukelský súbor PUĽS či speváčka Veronika Rabada.

Pre deti si organizátori pripravili naozaj zaujímavý program, ktorého súčasťou budú Zahrajko zo Spievankova, DúhalkaSranda BandaKúzelník Talostan, Hanička a Murko, či Tárajko a Popletajka. V rámci areálu podujatia je možnosť prejsť sa po Chodníku korunami stromov.

Vstupenky na Goralské folklórne slávnosti si môžete zakúpiť v sieti Predpredaj.sk a v každom Telekom centre. Viac informácií nájdete na stránke www.bachledka.sk.


Zdroj: PR článok (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti