Hlavná stránka

>

Správy

>

Tata Bojs s novým singlom vtipne vzdávajú hold Kraftwerku. Pozrite si videoklip

Tata Bojs s novým singlom vtipne vzdávajú hold Kraftwerku. Pozrite si videoklip

05.10.2020 - 13:30 | redakcia

Obľúbená česká kapela Tata Bojs v novembri po dlhých piatich rokoch vydá očakávaný nový štúdiový album. Po úspešnom letnom singli Zvony aktuálne vypúšťa ďalšiu ochutnávku. Pozitívnou piesňou Kraftwerk in Saint Tropez kapela svojsky vzdáva poctu nemeckej hudobnej legende a Milan Cais netypicky koketuje s angličtinou.


"Samo o sebe je to celkom absurdná téma. Predstava, že Kraftwerk sa idú slniť na francúzsku riviéru, znie zábavne. A keďže máme radi kontrasty, chceli sme urobiť tú pesničku veľmi 'nekraftwerkovskú'. Po relatívne serióznych Zvonoch nám táto 'bezstarostná jazda' pripadala ako ideálny kandidát na druhý singel z albumu," komentuje Milan Cais novinku, pre ktorú je signifikantný typický hudobný rukopis Tata Bojs, rovnako ako hravý text, ktorý napísal basgtarista Marek "Mardoša" Huňát.

Angličtina so zámerným prízvukom

"Text je pre mňa taká popkultúrna fantázia. Nepíšem v ňom ani tak o Kraftwerk samotných, skôr sa hrám s ich mýtom. Skoro akoby to boli rozprávkové postavy. Tie sa v pesničke stretávajú s ďalšími 'nadprirozenými' hrdinami a popkultúrnymi fenoménmi. Ten nápad zo mňa vypadol automaticky v angličtine," hovorí Mardoša. "Rozhodne sme sa ale nesnažili znieť ako rodení native speakers. Naopak, páčila sa nám predstava, že česká kapela spieva po anglicky o nemeckej kapele vo Francúzsku. Pri nahrávaní spevu si dokonca Milan pozval do štúdia dvoch jazykových koučov. Najprv Adriana Bella, ktorý mu ukázal, ako to správne znie anglicky. A potom nášho kamaráta Danka, rodeného Francúza, aby pri angličtine postrážil jej správnu francúzsku výslovnosť."


Celkové vyznenie odľahčenej a energickej skladby akcentuje vtipný videoklip, ktorý je rovnako ako samotný singel poctou dvom odvekým láskam Milana a Mardošu - skupine Kraftwerk a Francúzsku. Nakrúcal sa pod režisérskou taktovkou Petra Hanouska v septembri v sále DOX+, pričom obaja hudobníci absolvovali kvôli natáčaniu nečakanú premenu. Na niekoľko hodín sa zverili do rúk profesionálnych filmových maskérok z tímu renomovanej Jany Dopitovej, ktorá patrí k špičke vo svojom odbore.

Že odviedli skutočne dobrú prácu, dokazuje vtipná príhoda z nakrúcania. "Stáli sme s Mardošom už nalíčení na pľaci a čakali na záber, a v tom prišiel do Doxu náš kamarát, fotograf Honza Sakař, urobiť pár záberov. Nepoznal koncept klipu a keď otvoril dvere, rozhliadol sa po miestnosti, pozrel sa na nás a hovorí: 'Dobrý deň, ja hľadám chalanov z Tata Bojs...' V priebehu jedného dňa tak máte na chvíľu možnosť vyskúšať si, čo vás zrejme čaká za pár rokov. A najhoršie na tom je, že už to možno ani nebude dlho trvať," hovorí Milan Cais. Mardoša zase pri komentári, ktorý nechávame v pôvodnom znení, nezaprie svoje textárske remeslo: "Je to docela věda, když z vás má být děda!"

Dovolenkové videá spred 18 rokov objavil vďaka karanténe

Popri záberoch na značne zostarnutú dvojicu, evokujúcu imidž členov Kraftwerku, však väčšinu klipu tvorí zostrihaný archívny materiál zo skutočného výletu do Saint Tropez, ktorý Milan s Mardošom, kamarátom a svojimi partnerkami podnikli v auguste 2002. Tri drobné mini DV kazetky z vtedajšej výpravy, ktoré nakrúcala jeho žena Bárka, našiel Mardoša pri upratovaní a triedení archívu počas jarnej koronavírusovej pauzy. Celých 18 rokov teda čakali v škatuli na svoju chvíľu.

Skladba, v ktorej texte i vizuálnom stvárnení pozorní fanúšikovia odhalia nejednu vtipnú tatabojsovskú reminsiscenciu, je v poradí už štvrtou odhalenou novinkou z pripravovanej desiatej štúdiovky. Okrem spomínaných Zvonov bolo možné na koncertoch Tata Bojs počuť tiež skladby Velký třesk a Minoritní, ktorá by sa v dohľadnej dobe mala taktiež dočkať videoklipu. Netrpezlivo očakávaný album síce zatiaľ stále zostáva bezmenný, ale jeho obrysy sú čím ďalej tým zretelnejšie.  

"Skladáme to ako mozaiku. Album ani tentokrát nebude mať jednotnú tému či dokonca príbeh, ako to bolo pri koncepčnom Nanoalbume. Skôr by som povedal, že každá pesnička 'si rieši to svoje'. Témy sú rôzne, niekedy vážne a niekedy k pousmiatiu. Máme tam trebárs jednu pieseň o genetickom inžinierstve, ktorá sa mi zatiaľ javí ako najviac fotogenická k vizuálnemu spracovaniu bookletu. Ďalšia sa napríklad volá Velký třesk a v texte ma zaujímal časový oblúk medzi tou nepredstaviteľnou prázdnotou predchádzajúcou veľkému tresku, následne vzniku sveta tak, ako ho poznáme a možno rovnako nepredstaviteľným stavom po smrti. To 'nič' alebo 'niečo'. To 'pred' a 'po'. Ale na albume budú i oveľa odľahčenejšie piesne. Celkovo sa nám to ponesie skôr v rýchlejších bpm a bude to skôr kratší album. A pretože je náš desiaty, bude na ňom desať pesničiek plus jednu outro," prezrádza Milan Cais detaily o albumovej novinke.


Tata Bojs predstavia nové skladby fanúšikom naživo začiatkom budúceho roka na špeciálnom turné s desiatimi zastávkami, vrátane výpravnej šou a krstu v pražskom O2 Universum, ktorá je naplánovaná na 31. marca 2021. Viac informácií ohľadom koncertov i aktualizované novinky o albume nájdu fanúšikovia na oficiálnej Facebookovej stránke Tata Bojs a na webe www.tatabojs.cz.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Supraphon poskytla PR manažérka Adriána Čahojová.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti