Ako znie spolupráca Katarzie s Janou Kirschner či Katkou Málikovou alebo Ivany Mer s Tante Elze? Kto prespieval Deža Ursinyho a čiu pesničku sa rozhodli zahrať Billy Barman, Archívny Chlapec a Bad Karma Boy? Odpovede ponúka jubilejný 100. album vydavateľstva Slnko Records, ktorý prináša nielen zaujímavé prerábky ale aj úplne nové pesničky.

Slnko Records, jedno z najaktívnejších slovenských hudobných vydavateľstiev, sa vo februári pripravuje na dve zásadné udalosti. Jednou je oslava jeho 17. narodenín a druhou vydanie jubilejného 100. albumu v jeho katalógu. Na oslavu tohto úctyhodného počtu vydaných nahrávok prichádza s pozoruhodným konceptom kolaboratívnej nahrávky s názvom Pozdrav Slnku.

Kapely z vydavateľstva na nej interpretujú skladby svojich "Slnko kolegov" podľa vlastného výberu, či vytvárajú nevídané "superformácie". Pozdrav Slnku je tiež zaujímavou ukážkou hudobnej identity a histórie vydavateľstva so skladbami skupín, z ktorých niektoré už dnes neexistujú.

Napríklad pri coververzii piesne Zámok v porceláne od skupiny Kolowrat sa spojila kapela Longital s dvojicou Stanka Apfelová (basgitara) a Erik "Losos" Horák (mix a mastering) z dnes už nefungujúcej kapely Zlokot (v súčasnosti na koncertoch sprevádzajú Archívneho Chlapca, ktorý je tiež členom "Slnko rodiny"). Pieseň si vybrali najmä kvoli jej odkazu. "Nezáleží, do ktorých dverí si vkročil, koľko sĺz ti prúdom premyje oči. To jediné, čo nesmie nikdy skončiť, je láska," znejú záverečné slová pesničky.


Shina: Minimálne dvakrát som to chcela zabaliť

"Ďaleko to zašlo a rýchlo to ubehlo," hovorí Jana "Shina" Lokšenincová, ktorá Slnko Records založila v roku 2001, aby dala priestor kvalitnej slovenskej hudbe, ktorá nezapadala do dramaturgickej vízie vtedajších rádií či veľkých vydavateľstiev. Od vlastnoručnej výroby albumov pre svoju vtedajšiu kapelu Dlhé diely (neskôr sa premenovala na Longital) a ďalších spriatelených hudobníkov, sa Slnko postupne prepracovalo medzi najrešpektovanejšie hudobné značky na Slovensku aj v Českej republike.

"Mám radosť, že sa to takto pekne celé udialo, že sme dospeli spoločnými silami k stovke, aj keď to nikto neplánoval a ja som to minimálne dvakrát chcela aj zabaliť," prezrádza Shina, hudobníčka s výborným citom na domáce objavy a debuty. Ako uviedla, pomerne dlho rozmýšľala, ktorému z pripravovaných albumov prideliť prelomové poradové číslo. Pomohol jej až nápad kolegu Ondreja Gečeho, ktorý sa vo vydavateľstve stará o online marketing a distribúciu. Ten prišiel s myšlienkou urobiť kompiláciu nových vecí tak, aby pripomenuli aj niečo z minulosti prostredníctvom coverov. Zvyšok už Slnko Records nechalo na interpretov, ktorí si sami vybrali, čo im najviac sadne a niektorí spravili aj nové pesničky. 

"Páči sa mi, keď sa ľudia dokážu navzájom inšpirovať, podporovať, pomáhať si aj keď nejde práve o situáciu ohrozenia, kde je to nevyhnutné. Keď to robia tak nejako sami od seba, s radosťou. Muzikanti to robia často hlavne preto, že sa dokážu navzájom obohatiť a stvoriť spolu niečo, čo by každý sám nedal. No a aby niečo vzniklo, treba dať zadanie a deadline, to na umelcov funguje najlepšie," dodáva Shina s úsmevom. 

O vizuálnu stránku albumu sa postaral Shooty v spolupráci s Michalom Heribanom. V booklete nájdete aj fotky všetkých formácií a projektov, ktoré od začiatku svojho fungovania Slnko Records vydalo. Šéfka vydavateľstva však pripomína, že okrem kapiel, ktoré stvorili samotnú hudbu, je za celým procesom obrovské množstvo ľudí, ktorí sú pre bežných poslucháčov neviditeľní. "Zvukoví majstri v štúdiách, grafici, tlačiarne, lisovne, distribútori a taktiež hudobní novinári a ľudia v rádiách, promotéri, organizátori koncertov a festivalov, frajeri, frajerky, rodiny, sponzori... A hudobní fanúšikovia, lebo vďaka tomu, že si hudbu kupovali a podporovali nás, sme tu a môžeme pokračovať. Ďakujeme."

Zoznam skladieb na nahrávke Pozdrav Slnku (Album č. 100):

1. Archívny chlapec - Slnko je vo veži / Kolowrat
2. Katarzia - Beh / Korben Dallas
3. Hviezda - Túru túru tú / Med (feat. Ela Tolstová) 
4. Sisa Féhér & Fehero Rocher - Pachoľa / Ivana Mer
5. Longital - Zámok v porceláne / Kolowrat (feat. Stanka Apfelová) 
6. Billy Barman - Svitá / Noisecut
7. Jana Kirschner - Momentka na námestí (feat. Katarzia) 
8. Živé kvety - Ranné správy / Dežo Ursiny (feat. Stanka Apfelová, Erik Horák) 
9. Ivana Mer & Tante Elze - Domov  
10. Nany Hudák & Soňa Horňáková - Biely havran
11. SRSŤ - Malá krajina (feat. Katarzia & Katarína Máliková) 
12. Bad Karma Boy - Bratislava / Živé kvety
13. Schiaparelli Orchestra - Prievan 

Pozdrav Slnku vychádza v piatok 9. februára na CD, vo FLAC a MP3 formátoch, aj na streamovacích službách.

Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Viac sa dozviete na www.slnkorecords.sk.