Rádio_FM predstavilo nominácie 15. ročníka Radio_Head Awards. Fanúšikovia domácej hudby mali od začiatku januára možnosť hlasovať za svojich favoritov z longlistov v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut a Objav roka. Najviac nominácií získali Modré hory, ktoré sa dostali do nominácií až v troch kategóriách, a to aj napriek tomu, že kategória Hip-Hop / Rap / R&B je od tohto roku zrušená.

Albumom roka 2022 sa môže stať album Posledné veci od Mira Žbirku, nahrávka Deti rýb od Korben Dallas či album Čudne slávni kapely Modré hory. Nominované sú aj albumy Mirror Me od Tolstoys a Jeseň 2015: Človek z planéty Zem, ktorý minulý rok vydal Boy Wonder.

Súčasťou Radio_Head Awards je aj kategória Album roka / Novinárske ocenenie, v ktorej sa tento rok novinári a novinárky vzácne zhodli s hlasovaním poslucháčov a do finále posunuli tých istých päť nahrávok. Bude zaujímavé zistiť, či sa zhodnú aj na víťazovi, čo sa doposiaľ nikdy nestalo, hoci niektoré nominácie sú každý rok spoločné. Všetkých päť je však zhodných prvýkrát v histórii ankety.

Skladbou roka 2022 sa môže stať Netancujem, kývem hlavou kapely Berlin Manson či spolupráca trojice The Curly Simon, Yael a Katarzia (Choď už domov). Súperiť však budú so známymi menami ako Para (To okolo nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov), Billy Barman (Zero) a Modré hory (Čudne slávni).

V nováčikovskej kategórii Objav roka 2022 do druhého kola hlasovania postúpili synth-punkoví Berlin Manson, speváčka a skladateľka Kriss Krimm, death-metaloví Brain Dealers, experimentálni "showcasecore" rockeri Krstní otcovia a elektronicko-popové duo Meowlau x Val, ktoré zaujalo aj odbornú porotu v kategórii Elektronická hudba. Debutom roka 2022 sa môže stať albumová prvotina projektu Letá - Obzory, s albumom Zverstvá je nominovaná post-blackmetalová skupina Besna, elektronickí producenti KutloIAmNøt (Changes) či projekt KKR, za ktorým stoja Rentip a Lyrik z Modrých hôr.

Dôležitou súčasťou Radio_Head Awards sú aj žánrové kategórie, v ktorých víťazov vyberajú odborné poroty. Hneď dve nominácie si v žánrových kategóriách odniesli Dis Is MarkétaTrojka Zuzany Homolovej a Nina Pixel. O ceny od odborných porôt zabojujú aj Besna, Pressburger Klezmer Band, Blame Your Genes, Inkwall, Adela Mede, Daniel Kordík a ďalší. Koordinátormi žánrových kategórií sú tvorcovia príslušných žánrových relácií z Rádia_FM (Elektronická hudba, Hard & Heavy, Folková hudba, World Music) a Rádia Devín (Experimentálna hudba, Klasická hudba, Jazzová hudba).

Rap už len v hlavných kategóriách

Trojnásobná nominácia pre Modré hory a dvojnásobná pre Boya Wondera potvrdila slová Niky Svorenčíkovej z Rádia_FM. Koordinátorka hudobných cien totiž pre Hudba.sk odôvodnila zrušenie žánrovej kategórie Hip-Hop / Rap / R&B nasledovne: "Bolo to dlhé, ťažké rozhodovanie, ale sme presvedčení, že správne. Ten hip-hop, ktorý podľa nás stojí za to, má naozaj veľký priestor v dennom vysielaní a teda aj v hlavných kategóriách. Bolo to zbytočné objavovanie Kontrafaktu a Separa a tých, ktorí už takéto objavovanie v rámci menšinových žánrov nepotrebovali."

Uvidíme, ako sa teda bude rapovým projektom v tomto a ďalších ročníkoch dariť v rámci všeobecných kategórií. V minulosti v nich viackrát uspel Vec. Jeho nahrávka Stereo Farbo Slepo sa stala Albumom roka 2012, Skladba roka 2018 bol Vecov singel Slovák a veterán slovenskej hip-hopovej scény si dvakrát pripomenul mladosť cenou Debut roka, ktorú dostal s Tonom S. za debut Ultrazvuku z roku 2019 a so Šimonom Švidraňom za nahrávku Hudba k láske projektu Vec Švidraň z roku 2021. Raz vyhral kategóriu Album roka raper Gleb s albumom Gauč Storytelling (2019).

Hlasovanie v druhom kole prebieha na webe radiohlavy.sk od dnešného rána do 26. februára. Víťazov Radio_Head Awards 2022 spoznáme 17. marca v Slovenskom rozhlase počas živého streamu na oficiálnom webe Rádiohláv a v zázname na Dvojke. Víťazi si odnesú sošky, ktoré podľa návrhu Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.

Prehľad nominácií Radio_Head Awards za rok 2022:

POSLUCHÁČSKE KATEGÓRIE

Album roka:

Boy Wonder - Jeseň 2015: Človek z planéty Zem
Korben Dallas - Deti rýb
Miro Žbirka - Posledné veci
Modré hory - Čudne slávni
Tolstoys - Mirror Me

Skladba roka:

Berlin Manson - Netancujem, kývem hlavou
Billy Barman - Zero
The Curly Simon, Yael, Katarzia - Choď už domov
Modré hory - Čudne slávni
Para - To okolo nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov

Objav roka:

Berlin Manson
Brain Dealers
Kriss Krimm
Krstní otcovia
Meowlau x Val

Debut roka:

Besna - Zverstvá
IAmNøt - Changes
KKR - KKR
Kutlo - Variations
Letá - Obzory

POROTCOVSKÉ KATEGÓRIE

Album roka / Novinárske ocenenie:

Boy Wonder - Jeseň 2015 Človek z planety Zem
Korben Dallas - Deti rýb
Miro Žbirka - Posledné veci
Modré hory - Čudne slávni
Tolstoys - Mirror Me

Elektronická hudba:

Blame Your Genes - Skins
Inkwall - Against The Wall
Meowlau x Val - Nevermind
Nina Pixel - Ancestral Archeology
VI3E - GAME3OY

Hard & Heavy:

April Weeps - Cataclastic
Besna - Zverstvá
Damato - Triumf Smrti
Depresy - Psycold
Jakub Tirco - Alaska

Folková hudba:

Dis is Markéta - Hrajžemi
Edo Klena & Klenoty - Duša
Hmlisto & Petr Linhart - Československá
Longital - Dočista
Trojka Zuzany Homolovej - Šak je to láska zlá

World music:

Dis is Markéta - Hrajžemi
Júlia Kozáková - Manuša
Michal Smetanka - Igric per saecula
Pressburger Klezmer Band - Korene / Roots
Trojka Zuzany Homolovej - Šak je to láska zlá

Experimentálna hudba:

Adela Mede - Szabadság
Bartek - 270°
Daniel Kordík - Ocela
Matej Sloboda, EnsembleSpectrum - Doctor ONE & Mistress PULSE
Nina Pixel - Ancestral Archeology

Klasická hudba:

Il Cuore Barocco - Il Cuore Barocco
Ladislav Fanzowitz - Ernő Dohnányi, Vol. 3
Matej Sloboda, EnsembleSpectrum - Doctor ONE & Mistress PULSE
Milan Paľa - Capricci
Milan Paľa, Katarína Paľová - Valentin Bibik - Viola sonatas

Jazzová hudba:

Erik Rothenstein band ft. Jorge Pardo - Schumann Resonance
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band - Room#555
Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble - Directions & Connections
Nikola Bankov - Dream Chaser
Ondrej Krajňák - Krížna cesta

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský. Správu sme upravili a doplnili.