Hlavná stránka

>

Správy

>

Vyjde reedícia legendárneho albumu Sgt. Pepper. Beatles ho nahrali pred 50 rokmi

Vyjde reedícia legendárneho albumu Sgt. Pepper. Beatles ho nahrali pred 50 rokmi

06.04.2017 - 15:00 | redakcia

Hudobné vydavateľstvo Apple Corps Ltd v spolupráci s Capitol a UMe vydá 26. mája reedíciu albumu, ktorý znamenal vo svete populárnej hudby revolúciu. Dodnes je považovaný za klenot. Vďaka žánrovej rôznorodosti, novým nahrávacím postupom a celkovému konceptu.


Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band anglickej skupiny The Beatles bol inšpiráciou pre ďalšie generácie hudobníkov. Nahrávka vyjde pri príležitosti 50. výročia jeho vydania. Novinka bude dostupná vo viacerých verziách a zahŕňať bude dosiaľ nepublikované nahrávky každej skladby zo štúdia.  

Super deluxe box set bude okrem iného obsahovať aj ďalších 33 nahrávok, 144-stranovú knihu s predhovorom jedného z pôvodných členov skupiny Paula McCartneyho a producenta Gilesa Martina či digitálne remastrovanú verziu dokumentu The Making of Sgt. Pepper, ktorý od jeho vzniku v roku 1992 dosiaľ nevydali.  

"Po päťdesiatich rokoch sa pozeráme späť na tento projekt s láskou a aj trochou úžasu, na to ako dokázali štyria chlapci, vynikajúci producent a jeho zvukoví inžinieri vytvoriť pretrvávajúci kus umenia," vyjadril sa McCartney.


Album okrem titulnej skladby priniesol aj pesničku With A Little Help From My Friends, vďaka ktorej sa celosvetovo presadil spevák Joe Cocker. Jeho verzia bodovala v rebríčkoch v roku 1968.


Pieseň A Day In The Life zase krátko po vydaní albumu zakázala vysielať britská verejnoprávna rozhlasová služba BBC. Z playlistov ju vyradili kvôli údajným narážkam na drogy v texte pesničky. S narkotikami bola spájaná aj nahrávka Lucy In The Sky With Diamonds - trojica podstatných mien názvu tvorí zhodou okolností skratku LSD.Vydaniu albumu Sgt. Pepper 1. júna 1967 predchádzal prelomový singel s dvojicou piesní Strawberry Fields Forever a Penny Lane. Zvuk nahrávok predznamenával, čo môže priniesť pripravovaný album. Vo Veľkej Británii kraľoval rebríčku predajnosti 27 týždňov, na druhej strane Atlantiku 15.The Beatles vznikli v roku 1960 v Liverpoole a hudobná kritika ich dodnes považuje za jednu z najlepších a najvplyvnejších kapiel všetkých čias. Vo Veľkej Británii nahrali a vydali dvanásť štúdiových albumov.  

Kapela má na konte desať prestížnych cien Grammy, vrátane trofeje za celoživotný prínos. Formácia získala aj Oscara, a to za skladbu Let It Be z rovnomenného dokumentárneho filmu z roku 1970. V roku 1988 The Beatles uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Medzi najväčšie hity skupiny patria skladby ako napríklad Please Please Me, Help!, Ticket to Ride, Yesterday, All You Need Is Love, Hey Jude, Come Together, A Hard Day's Night alebo And I Love Her.  

Speváka a gitaristu Johna Lennona zavraždil v roku 1980 v New Yorku Mark David Chapman a gitarista George Harrison v roku 2001 podľahol rakovine. Zvyšní členovia, Paul McCartney (basgitara, spev) a Ringo Starr (bicie) sú stále hudobne aktívni.  

Zdroj: SITA, red
Foto: AP Photo/Heritage Auctions


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti