Hlavná stránka

>

Správy

>

Daniel Salontay vydáva album Startalker inšpirovaný životom M. R. Štefánika

Daniel Salontay vydáva album Startalker inšpirovaný životom M. R. Štefánika

06.05.2019 - 16:10 | redakcia

Život Milana Rastislava Štefánika prerozprávaný hudbou. Inštrumentálny album Startalker od Daniela Salontaya je voľnou jazdou inšpirovanou všetkým, čo si o ňom gitarista a skladateľ od detstva naštudoval a vysníval. Album vyšiel 4. mája, teda v deň 100. výročia smrti Milana Rastislava Štefánika, pod značkou Slnko Records.


Skladby použité v divadelnej inscenácii Masaryk/Štefánik najlepšie vystihuje označenie "soundtrack k pozorovaniu hviezd". Prvým impulzom k vzniku nahrávky bolo oslovenie režisérským tímom, ktorý pripravoval o film Štefánikovi, no zo spolupráce napokon zišlo. Daniel Salontay, známy najmä ako člen kapely Longital, sa však rozhodol v hudobnom projekte pokračovať pre vlastné potešenie a zanietenie.

Fascinácia osobnosťou M. R. Štefánika ho totiž sprevádza už od detstva. Jednou z jeho vôbec prvých spomienok je Štefánikova socha v trnavskom parku a údiv, keď ju jedného dňa na svojom mieste nevidel. "Bolo to obdobie, keď Štefánikove sochy mizli v celej krajine, lebo sa stal nežiaduci pre svoje kozmopolitné názory. Záľuba v historických lietadlách ma sprevádzala až do chvíle, keď tento záujem nahradila gitara a hudba."

Hudba a divadlo vo vzájomne obohacujúcej symbióze

V približne rovnakom čase ako vznikala hudba, sa dramatik Peter Pavlac a režisér Patrik Lančarič prehŕňali zdrojmi historických informácií v súvislosti s prípravou česko-slovenského divadelného projektu pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-Slovenska vyobrazujúceho vzťah Masaryka a Štefánika. Peter si vzal Danielove rozpracované skladby a pri ich počúvaní vznikala hra, ktorá bola zase impulzom pre Daniela pozrieť sa na hudbu z iného uhla, rozvíjať ju a dokončiť do dnešnej podoby.

Išlo teda o dynamický proces, v ktorom hudba a hra vznikali paralelne, no vzájomne sa ovplyvňovali a v závere do seba pekne zapadli. Výsledkom je opakovane vypredaná inscenácia Masaryk/Štefánik, ktorú môžete vidieť v bratislavskom Divadle Aréna a Městskom divadle Zlín. "Petrovi a Patrikovi chcem týmto vyjadriť svoj obdiv a vďaku. Bola to spolupráca snov," hovorí Daniel Salontay. 


Skutočne sólový album

Startalker je funkčne minimalistická nahrávka, ktorá dáva priestor rozjímaniu a obrazotvornosti poslucháča. Nakoľko ide o scénickú hudbu, až na pár výnimiek Daniel pri tvorbe zachovával pravidlo maximálne troch hudobných prvkov resp. nástrojov. Jednotlivé skladby sú inšpirované konkrétnymi udalosťami zo života tejto mimoriadnej osobnosti, ich interpretáciu však Daniel necháva na poslucháčovi.

"Nahrávka vznikla v ateliéri na Trnavskej ulici v Bratislave. Kúsok od ateliéru je jazero Kuchajda, ku ktorému som chodil v prestávkach odpočívať a bol to aj posledný orientačný bod pilota Štefánika, podľa ktorého sa navigoval na svoje osudné pristátie na letisku v neďalekej lvanke. Pohľad na vodnú hladinu a pocit, že sa na ňu presne pred 100 rokmi pozeral aj Štefánik, ma zvláštne upokojoval. Tento pocit potom výrazne ovplyvnil pokojný charakter hudby. Štefánik mal vo svojom živote veľa kľúčových momentov, keď sa ocitol sám, a preto som si dal výzvu nahraiť všetky nástroje a dotiahnuť nahrávku tiež sám, v 'kokpite' svojho ateliéru," približuje hudobník proces vzniku albumu plného sugestívnych atmosférických skladieb.

Startalker je aktuálne k dispozícii na stránkach vydavateľstva Slnko Records v digitálnych formátoch MP3 a FLAC alebo na streamingových službách. Album obsahuje dokopy 14 inštrumentálnych autorských skladieb. Pre hru Masaryk/Štefánik vznikla aj spievaná pieseň Klec na štěstí na slová T. G. Masaryka, ktorou vrcholí scéna pozorovania zatmenia Slnka. Táto skladba sa na albume síce nenachádza, môžete si ju však vypočuť na Youtube.


Slovenský gitarista a skladateľ Daniel Salontay sa od útleho veku túžil stať letcom, ešte v detstve ale vymenil sny o lietaní za gitaru. Študoval a neskôr vyučoval matematiku. O niekoľko rokov prišla rázna zmena, keď odišiel do USA študovať jazz. Po návrate sa začal venovať naplno hudbe a hudobnej produkcii.

Spoločne s Janou Shinou Lokšenincovou založili vydavateľstvo Slnko Records a kapelu Dlhé Diely, od roku 2006 známu ako Longital, ktorej diskografiu (v rámci oboch názvov) tvorí už desiatka albumov. Komponoval tiež hudbu pre filmy True Štúr alebo Snow-Sneh a spolupracoval s divadlami Continuo, Gunagu, Elle danse a Aréna.
 

Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records.

Foto/artwork: Juraj Behún


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti