Hlavná stránka

>

Správy

>

V Kanade sa objavila vzácna kópia Princeovej nahrávky Black Album

V Kanade sa objavila vzácna kópia Princeovej nahrávky Black Album

06.06.2018 - 10:30 | redakcia

Mala to byť Princova odpoveď na reči, že sa z neho stal výhradne popový hudobník. Black Album mal vyjsť v roku 1987 ako pokračovanie Sign o 'the Times a Prince si ním chcel získať naspäť priazeň africko-amerického publika. Na poslednú chvíľu však vydanie zastavil a náklad nechal zničiť. Na svete zostalo len pár raritných kópií. Teraz sa jedna z nich objavila v Kanade.


Keď sa minulý rok objavilo päť nedotknutých kópií nahrávky Black Album, cena jednej sa vyšplhala cez 42-tisíc dolárov. Teraz sa našla ďalšia nahrávka, ktorú si dobre strážil bývalý zamestnanec lisovní v Kanade. Vzácnu platňu vlastní od čias, keď nahrávacia spoločnosť Warner Bros robila záznam. K tomu, aby zverejnil informáciu o svojom vlastníctve, ho priviedla závratná suma, ktorú by mohol za album dostať. Doteraz sa vie o existencii len deviatich kópií a album patrí medzi najvyhľadávanejšie vinylové záznamy všetkých čias.

Poklad na vinyle

Šťastný majiteľ vinylu kontaktoval Jeffa Golda, bývalého výkonného viceprezidenta spoločnosti Warner Bros, ktorý v deväťdesiatych rokoch spolupracoval s Princeom, a teraz prevádzkuje obchod s hudobnými obchodmi Record Mecca. "Viem veľa o Princeových zberateľských predmetoch," povedal Gold pre BBC. "Takže som zareagoval: Ako by ste mohli mať kanadský? Tá vec neexistuje!"

Jeho záujem o nahrávku však bol obrovský. Jeff Gold osobne urobil rozsiahlu analýzu nahrávky, aby potvrdil jej autenticitu a teraz pomáha šťastlivcovi s predajom. Keďže platňu si majiteľ niekoľkokrát pustil, jej cena nedosiahne takú hodnotu ako nedotknuté kópie, avšak stále by mohla presiahnuť sumu 27-tisíc dolárov. "Existuje veľmi veľa serióznych zberateľov Princea a ponuka je značne prekročená dopytom," vraví Gold, ktorý si myslí, že sa nahrávka rýchlo predá.


Black Album, označovaný aj za Bibliu funku, mal vyjsť pôvodne 8. decembra v roku 1987 bez Princeovho mena a len v čiernom obale. Iba týždeň pred vydaním však Prince požiadal vydavateľa, aby nahrávku zničil, čo Warner Bros aj splnil. Prince vtedy označil album za zlo.

Po albume bol však obrovský dopyt a Prince napokon povolil, aby vyšiel v obmedzenej verzii v roku 1994 na CD, nie však na vinyle, čo zvýšilo jeho zberateľskú hodnotu. Namiesto Black Albumu napokon Prince vydal v roku 1988 popovo orientovanú nahrávku Lovesexy.


Zdroj: BBC + Hudba.sk
Foto: 3rdeyegirl.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti