Fanúšikovia legendárneho hudobníka a skladateľa Deža Ursinyho sa môžu tešiť na výnimočné uvedenie jeho skladieb. O nevšedný zážitok v podobe sláčikových aranžmánov výberu Ursinyho diela z rôznych časových období v rokoch 1966-1987 sa postará Moyzesovo kvarteto.

Premiéra nového koncertného projektu sa uskutoční už v stredu 7. júna od 19:30 v Pezinskom kultúrnom centre. Špeciálne osobné poďakovanie patrí Dežovmu synovi Jakubovi Ursinymu, s ktorého zvolením sa projekt mohol uskutočniť.

Hudba Deža Ursinyho k poslucháčom prehovárala napriek zdanlivej zložitosti jeho hudobnej reči aj nie práve jednoduchým filozoficko-poetickým textom o živote, všedných dňoch aj smrti. Práve z tohto netradičného a zaujímavého spojenia vznikla originálna výpoveď umelca, ktorého albumy ovplyvnili ďalšie generácie.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako by zneli tieto skladby v čisto inštrumentálnej podobe? Hoci máme Ursinyho tvorbu spojenú s rockovou zostavou a dychovými nástrojmi, sláčiky tiež podfarbovali jeho skladateľský rukopis. Myšlienka prepojiť hudbu Deža Ursinyho so sláčikovým kvartetom sa zrodila už dávnejšie. Prvýkrát sa zrealizovala v roku 2000 v rámci podujatia Deja vue – Spomienka na Deža Ursinyho v Pezinku na popud autora projektu Dušana Lančariča. Spolu so svojím bratom, režisérom Patrikom Lančaričom, sa rozhodol zaradiť Ursinyho skladby do programu v podobe interpretácie sláčikového kvarteta.

Tento nevšedný nápad odobril aj syn a dedič autorských práv Deža Ursinyho, Jakub Ursiny, ktorému patrí vďaka, že umožnil oživiť otcove skladby v ďalších podobách a vďaka tomu mohli zaznieť na rôznych významných spoločenských udalostiach – ako napríklad na festivale Pohoda v roku 2002. Aranžmánov sa chopil Marek Spusta, ktorý práve na základe tejto skúsenosti s Ursinym neskôr obdobne spolupracoval aj s ďalším originálnym tvorcom Mariánom Vargom. 

Hudbu oboch interpretov zahralo Moyzesovo kvarteto, ktoré pokračovalo aj s Ursinyho tvorbou na ďalších koncertoch – vrátane koncertného večera pri príležitosti nedožitých 70. narodenín Deža Ursinyho v bratislavskom klube MMC. Teraz vznikol program v celovečernej podobe s novým naštudovaním v aranžmánoch a partitúrach Mareka Spustu aj dvoch významných predstaviteľov slovenskej jazzovej scény - flautistky Sisy Michalidesovej a klávesistu Petra Preložníka.

V podaní jedného z najdlhšie pôsobiacich komorných zoskupení v zložení Jozef Horváth (1. husle), Július Horváth (2. husle), Alexander Lakatoš (viola), Ján Slávik (violončelo) zaznie výber z rôznych období medzi rokmi 1966 až 1987, teda z väčšej časti Ursinyho umeleckej kariéry, počínajúc jeho bigbítovými časmi s kapelou The Soulmen, či progresívne obdobie s Provisorium a zahŕňajúce následné sólové aktivity, ktoré odzrkadľujú široký diapazón jeho bohatej a rôznorodej hudobnej tvorby. Sú tam skladby z éry bigbítovej, artrockovej, popovej aj muzikálovej.

Autori nápadu Dušan Lančarič a Patrik Lančarič sa dlho zamýšľali, ako by mohol celý tento projekt vyzerať: "Dávali sme si rôzne otázky. Prečo prepájať originálnu muziku Deža Ursinyho s čímsi hudobne iným a teda tým vlastne vytvárať niečo nové a hudobne žánrovo iné? Vychádzalo to z poznania, že muzika Deža Ursinyho je postavená na špecifických a mnohokrát neortodoxných a napriek tomu krásnych harmóniách – harmóniách koexistujúcich v prirodzene pôsobiacej symbióze s originálne snovanou melodikou. Táto absolútna autorská Ursinyho hudobná originalita dávala veľké predpoklady na vznik novej krásnej formy práve v prepojení so sláčikovým kvartetom a sláčikovými aranžmánmi ako takými. Dvoje huslí, viola a violončelo. Táto predstava sa ukázala ako veľmi správna."

Príďte sa o tom naživo presvedčiť 7. júna do Pezinského kultúrneho centra na premiérové koncertné uvedenie projektu Dežo Ursiny & Moyzesovo kvarteto.

Vznik tohto koncertného diela z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Hudobný fond, Sociálny a kultúrny fond SOZA.

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)