Hlavná stránka

>

Správy

>

Gottov prelomový úspech: Na Rock for People zatienil aj zahraničné hviezdy!

Gottov prelomový úspech: Na Rock for People zatienil aj zahraničné hviezdy!

06.07.2013 - 12:05 | Miroslav Meňhert

Hoci tohtoročný Rock for People oficiálne skončil až dnes nadránom, za jeho vrchol možno na základe nespočetných reakcií médií a fanúšikov označiť štvrtok – 4. júla. V tento deň sa totiž odohrala česká festivalová premiéra legendy, nesmrteľného Karla Gotta.


Karel Gott svoj status najväčšej hviezdy českej, a možno pokojne dodať česko-slovenskej, hudobnej scény na Rock for People nielenže potvrdil, ale aj vylepšil. "Priatelia, pred viac ako 50 rokmi som začal spievať rock’n’roll a viac než 50 rokov spievam pre ľudí – čiže for people. Som rád, že si to všimli aj organizátori tohto festivalu a pozvali ma na jeho pätnásty ročník. Je to nádherné spojenie – na Rock for People je tu Gott for People," uviedol svoje hodinu trvajúce vystúpenie maestro.

Mnohí z prítomných fanúšikov označili jeho vystúpenie za vrchol festivalu a, ako informujú české média, atmosférou jednoznačne prekonal zahraničné hviezdy. Z tých sa na festivale predstavili napríklad Queens of the Stone Age, 30 Seconds to Mars, Klaxons, Foals, Modestep, Papa Roach, Parov Stelar Band či Billy Talent. Za všetky pozitívne reakcie na štvrtkový koncert najväčšej domácej hviezdy pritom hovorí už len to, že pätnásť minút pred koncertom prebiehalo zborové kričanie Gottovho mena a po jeho skončení sa fanúšikovia, dupotajúc po drevenej podlahe, ešte dlho dožadovali prídavkov.


Nerozhodný Kája?

Heslo Gott for People skutočne ovládlo celý festival. Fanúšikovia počas piatka zbesilo uverejňovali záplavu fotografií a videí na sociálnych sieťach, média chrlili jednu reportáž za druhou a sám božský Kája sa nestačil čudovať, aký ošiaľ vyvolal. "Niečo podobného som nezažil – akýmsi mojím vrcholom bolo trojnásobné vystúpenie v O2 aréne. Toto bol zážitok, ktorý môžem pokladať za zlomový," uviedol Gott pre Český rozhlas bezprostredne po svojom festivalovom triumfe.

Hoci v rozhovoroch pre české médiá spevák nešetril chválou na festival, atmosféru a publikum, isté disproporcie sa v jeho vyjadreniach našli. V spomínanom interview, ktoré poskytol Českému rozhlasu naznačil, že by si obdobné vystúpenie veľmi rád zopakoval. O to viac preto fanúšikov prekvapili jeho vyjadrenia v rozhovore pre spravodajskú agentúru ČTK, v ktorom uviedol niečo úplne iné. "Neviem, či by bolo dobré, keby som povzbudený prijatím na Rock for People skúšal niečo podobného inde. To pokušenie by sa nemuselo vyplatiť."

Koncert, ktorý aspoň raz za život musíte vidieť

Karla Gotta naživo jednoducho vidieť musíte – aspoň raz za život. Koncert tejto českej stálice totiž nie je len o notoricky známych piesňach ako Lady Karneval, Včelka Mája či Kávu si osladím. Je najmä o charizme a obdivuhodnej energii tohto, o pár dní 74-ročného, speváka. Ako sme na vlastnej koži zistili na vystúpení, ktoré ešte v októbri minulého roka odohral v Bratislave (Štyri dôvody, prečo je turné Karla Gotta triumfom), maestro si svoje početné ocenenia a status žijúcej legendy právom zaslúži. Jeho výdrž a elán dokážu strhnúť publikum akéhokoľvek vekového zloženia, čo potvrdil aj na Rock for People.

Nie je jasné, či sa Karel Gott ešte niekedy predstaví na tak veľkom festivale. Ak áno, možno by to narušilo akési fluidum, ktoré sa okolo jeho nedávneho vystúpenia vytvorilo. A možno aj nie. Dôležité je, že božský Kája svetu zase raz dokázal, že do starého železa ani zďaleka nepatrí a o svojich kvalitách neustále presviedča nové generácie fanúšikov. Odľahčene povedané: Svet možno má Chucka Norrisa, ale my máme Karla Gotta!

Autor: Miroslav Meňhert
Ilustračné foto: Marko Erd - archív Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti