Hlavná stránka

>

Správy

>

Miro Jilo nahral singel pre frustrovaných rodičov. Kde končí vaša Trpezlivosť?

Miro Jilo nahral singel pre frustrovaných rodičov. Kde končí vaša Trpezlivosť?

06.10.2017 - 15:00 | redakcia

Miro Jilo je na slovenskej scéne známy ako autor pesničiek projektu Fíha tralala. Gitarista, dvorný skladateľ a textár folk-rockovej skupiny Metelica debutoval v roku 2012 albumom Folk is Dad. Teraz prichádza s ďalším s názvom Hroch. Propaguje ho vtipným videom pre rodičov neposedných ratolestí s názvom Trpezlivosť.


Videoklip aj samotná skladba Trpezlivosť zaujme svojou farebnosťou, spontánnosťou a poriadnou dávkou energie. Miro Jilo sa snaží osloviť a spojiť detské i rodičovské publikum iným spôsobom, ako sme zvyknutí v podobných projektoch u nás. Namiesto prepracovaných kostýmov a dokonalých detských hračiek používa najjednoduchšie predmety, ktoré v detských rukách ožívajú.

Stratená papuča sa mení na muchu, šnúrky na špagety, parochňu, kečup... Rodičov hrajú zubnou pastou domaľované ponožky a podobne. Hlavnými hrdinami klipu sú dvaja podarení bráškovia, ktorí vymýšľajú jednu vylomeninu za druhou. Bodujú najmä tým, že sú sami sebou. Všetko sa odohráva v jednej miestnosti, kde kameraman Jakub Steinecker dokázal vytvoriť hneď niekoľko scén.


Oceniť treba aj producenta Martina "Chuckyho" Norisa, zodpovedného za zvuk a aranžmán skladby z nového albumu Hroch. V ničom necúvol s odôvodnením, že ide o tvorbu pre deti. Rovnako ani Miro Jilo svoj výraz nezjemňuje, skôr naopak, miestami pripomína Koňýka zo Zóny A. A taký je aj celkový pocit - punková pesnička hraná unplugged na nylonových gitarách. Fotrovia ostali fotrami, deti deťmi, nikto sa na nič nehrá, ale všetci sa hrajú. A vyzerá, že ich to baví.

Jedinečnosť Mira Jila je práve v tom, ako dokáže zaujať detské aj dospelé publikum. Svet juniorov osloví chytľavá melódia a nadupaná spontánnosť. Rodičov zase poteší kvalitná produkcia, vtipné neošúchané texty a to, že sa v pesničke môžu nájsť. Pesnička Trpezlivosť má potenciál stať sa hymnou všetkých "vypálených" rodičov.

Pieseň Trpezlivosť môžete počuť naživo v rámci koncertného programu Pesničkohry pre deti s Mirom Jilom. Originálne predstavenia sú zaujímavé tým, že deti a ich rodiny nesedia pasívne v publiku, ale sú vťahované do rôznych tanečno-hudobno-divadelno-športových aktivít, ktoré sa dejú pod pódiom. Odrazovým mostíkom pre takéto projekty nie je len Mirova rodina, ale aj dlhoročná prax práce s deťmi s poruchami správania, kde gitara bola jeden z jeho najdôležitejších nástrojov.

Redakciu Hudba.sk informovala Zuzana Smolková. Viac sa o pesničkárovi dozviete na oficiálnych stránkach www.mirojilo.skwww.facebook.com/bestzeler.

Foto: Youtube / Jakub Steinecker


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti