Spojenie glitch-artu, neo-klasickej experimentálnej hudby, filozofie a ekológie. Takúto kombináciu možno nájsť v čerstvo zverejnenom videoklipe k Alapstelovej skladbe Démon, ktorý vytvorila vizuálna umelkyňa Daniela Olejnykov.

Hudobný projekt Alapastel mladého slovenského skladateľa Lukáša Bulka, ktorý debutoval v marci 2018 na britskej značke Slowcraft Records, má za sebou veľmi bohatý a úspešný rok. Album Hidden for the Eyes, ktorý okrem čisto inštrumentálnej ambientnej hudby obsahuje aj niekoľko skladieb spievaných v slovenčine, bol medializovaný vo vyše 50 médiách alebo rádiách z celého sveta.

Po nadšených recenziách z celého sveta, ktoré vychádzali priebežne od vydania albumu, sa Alapastel počas roka stal aj súčasťou viacerých svetových "Best of" rebríčkov. Napríklad Bandcamp Daily ho zaradil medzi "10 hudobníkov, ktorí posúvajú elektroakustickú hudbu do 21.storočia", v článku britského Red Bull Music magazínu sa objavil medzi "8 esenciálnymi ambientnými umelcami, ktorých potrebujete poznať". Na konci roka zaradil holandský portál Subjectivisten slovenskú nahrávku do svojho výberu albumov roka, taliansky Sonofmarketing ju zase uviedol medzi najlepšími debutmi roka. Umiestnil sa tiež vo výberoch najlepších slovenských albumov Rádia_FM a New Model Radio a nechýba ani v našom zozname 50 top (zahraničných či slovenských) albumov roka.

Pri tak pozitívnych ohlasoch samozrejme vznikol dopyt aj po živých vystúpeniach projektu. Alapastel v roku 2018 začal koncertovať ako 4-členná zostava. Naživo debutoval na showcaseovom festivale Waves Vienna a na kompilácii Ostrov hudby 3 prispel práve koncertnou verziou svojej skladby Frozen Lakes Fog and Snow (vypočuť si ju môžete na konci článku). Ďalšiu príležitosť zažiť album Hidden for the Eyes naživo budete mať 29. januára v Slovenskom rozhlase (Štúdio č. 5) v rámci relácie Pohoda_FM Live pod hlavičkou Rádia_FM. Vstup je bezplatný. Koncert začne tradične o 20:00, no odporúčame prísť skôr, nakoľko kapacita je obmedzená.

Alapastel live, Waves Vienna 2018 Zdroj: archív umelca

Nič z Lukášových minuloročných úspechov, ktoré skvele naštartovali jeho hudobnú kariéru, by sa možno nestalo, nebyť veľkej podpory a priazne zo strany zakladateľa Slowcraft Records JamesMurraya. Ten si nahrávku slovenského hudobníka doslova zamiloval a najnovšie ju vo výbere svojich obľúbených albumov roka pre kanadský portál Textura.org opísal slovami:

"Hidden for the Eyes je unikát, výnimočný hybrid elektro-akustickej, neoklasickej, ambientnej hudby a folklórnych vokálov. Lukáš mi pokorne, zdvorilo a s tichou pýchou opísal, že na príprave tohto albumu strávil osem rokov a starostlivo mi vysvetlil, prečo je presvedčený, že moje vydavateľstvo, ktoré mu bolo veľmi blízke, by bolo ideálnym domovom pre jeho tvorbu. Keď som prvýkrát počul skladbu Bride of the Mountains, vedel som, že mal pravdu; nežný a obrazotvorný materiál tohto mladého slovenského producenta ma okamžite presvedčil, aby som prvýkrát na svojom labeli vydal hudbu iného umelca."

Démon ako symbol toxických vzťahov a deštrukcie

Alapastel na oceňovanom debute okrem podmanivej hudby ukázal, že má veľmi blízko aj k výtvarnému umeniu. Album Hidden for the Eyes sprevádzajú v digitálnom booklete maľby súčasných slovenských umelcov Silvie Bobekovej, Ľuboša Suržina a Libuše Čtverákovej. Teraz sa k nim pridáva aj nový videoklip s filozofickým kontextom k skladbe Démon. Jeho režisérkou a autorkou je Daniela Olejnykov - slovenská digitálna grafička, vizuálna poetka a filozofka, ktorá sa dlhoročne venuje glitch-artu (www.instagram.com/velvet_bites_).

"V klipe sa vyskytujú isté opakujúce sa elementy, ktoré postupne nadobúdajú symbolický rozmer. Voda, resp. more bol prvý obraz, ktorý som zámerne použila, keďže sa bežne používa ako symbol pre podvedomie. Na tento element potom nadväzuje Mesiac a jeho vplyv na našu planétu v súvislosti s vodou. Dymové efekty a ich invertované a glitch podoby sa snažia reflektovať neustále presuny našej pozornosti a vedomia na veci, ktoré sú nám známe, vedomé, pamätané, a na tie, ktoré sa snažíme potláčať či ignorovať, alebo si ich naša pamäť nepamätá," uvádza Daniela Olejnykov o námete a symboloch použitých vo videu.

"Využitie zámerne dizajnovaných glitch momentov na surových obrazoch prírody je v istom zmysle aj reflexiou na postavenie človeka vo vzťahu k prírode (klimatické zmeny), svetu navôkol, jeho zámerných činností, ktorými pretvára veci. Celkový dojem pohybu narušenia a narúšania tak neustále nahlodáva 'realitu', postupne v nej strácame záchytné body, až sa to celé redukuje a absorbuje čiernou dierou (symbol smrti)," dodáva autorka klipu.


Samotný autor hudby Lukáš Bulko alias Alapastel k skladbe dodáva: "Zámerom bolo ukázať, aké veľmi náhle a intenzívne je precitnúť do surovej podstaty dnešnej neskoro-modernej spoločnosti. Možno ju označiť za hlboko narcistickú a príliš úzkostlivú na to, aby bola schopná videnia odlišných perspektív. Jej obyvatelia sú uzavretí jednotlivci, vyčerpaní neustálou vojnou so svojím vlastným vnútrom. Skladba vznikla z nenaplnenej potreby konštruktívneho a bezpečného prostredia počas psychickej vyčerpanosti po extrémnom rozpade vzťahu." 

"Symbol alebo mýtus Démona je príbehom sily, ktorá odkláňa, zahmlieva a splošťuje náš potenciál autentického a hlbokého prepojenia s realitou. Táto sila premieňa naše možnosti na povrchnosť, odsudzovanie a ignorantstvo. Do centra pozornosti umiestňuje každodenné banality a procesné životné povinnosti; vzácny čas obsadzuje kolobehom repetitívnych závislostí; záujem o druhých znemožňuje kontrolou, povýšenectvom a egocentrizmom; možnú zmenu postojov zaháňa pohodlnosťou, živenou strachom z nového, nudného alebo nepríjemného."

"Výsledkom je svet, v ktorom prevláda akútny nedostatok úprimných, chápavých a vzájomne nápomocných vzťahov. Dotýka sa to nielen medziľudských a partnerských interakcií, ale aj oblasti práce, vzťahov k sebe, k zvieratám a k nášmu životnému prostrediu."


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Lukáš Bulko. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: archív hudobníka