Hlavná stránka

>

Správy

>

Na hudobné ceny ZAI sú nominovaní Catastrofy, Darkness Positive či Horkýže Slíže

Na hudobné ceny ZAI sú nominovaní Catastrofy, Darkness Positive či Horkýže Slíže

07.01.2019 - 14:30 | redakcia

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby už o 10 dní opäť odovzdá svoje hudobné ocenenia. Pozrite si nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti. V rámci kategórií pre umelcov sa v zozname objavili aj menej známe kapely, ktorých nahrávky vlani patrili k našim favoritom.


Sošky mikrofónov si interpreti, skupiny a zástupcovia rádií či hudobných klubov prevezmú už 17. januára v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je tento rok prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia slovenskej hudby môžu kúpiť v sieti Predpredaj.sk.

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) odovzdá ceny jedenástich kategóriách. Nominácie sú výsledkom dvojkolového hlasovania autorov, hudobníkov, spevákov, producentov, promotérov, manažérov a ďalších členov a priaznivcov ZAI, ktorí v prvom kole posielali svoje návrhy na nominácie. Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v druhom kole.

"Našim cieľom je zmapovať dianie v oblasti prezentácie hudby v éteri, ale aj v oblasti živého koncertovania, nakoľko rozsiahla sieť klubov a festivalov dnes tvorí životodarné podhubie pre hudobnú produkciu. Muzikanti chcú takto vyjadriť rešpekt dobrým partnerom, ktorí im rozumejú a podporujú ich v ich tvorbe, či už sú to redaktori a moderátori rozhlasových staníc alebo usporiadatelia koncertov a festivalov, či majitelia klubov. Autori a interpreti tiež ocenia najvýznamnejšie počiny svojich kolegov za uplynulý rok," vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Ceny ZAI za rok 2017Odovzdávanie cien ZAI za rok 2017. Tento rok budú prvýkrát prítomní aj fanúšikovia

V nomináciách badať príklon k tvrdšej hudbe

Svoje víťazstvá z minulého roka budú tento rok obhajovať Horkýže Slíže (Skupina roka), Sima Martausová (Speváčka roka), moderátor Roman Bomboš či hudobné kluby Blue Note z Nového Mesta nad Váhom a bratislavský Majestic Music Club. V tohtoročných nomináciách však príjemne prekvapilo aj zaradenie viacerých menej známych mien, aké väčšinou bývajú zviditeľňované len v rámci Radio_Head Awards.

Okrem skupiny Para (Album roka, Skupina roka) sú príjemným prekvapením s dvoma nomináciami kapely Catastrophy (Album roka, Skupina roka) a Darkness Positive (Album roka, Objav roka). Ďalšími "nováčikmi" v hudobných kategóriách ankety sú aj skupiny Bullet Holes (Objav roka) a The Gang (Album roka), či speváci skupín ČAD a Aces, Pišta Vandal, resp. Tomo Michalčák.

"Celkový príklon k tvrdšej hudbe je v nomináciách badateľný tak u intepretov, ako aj medzi nominovanými médiami Anténa Rock či Aligátor. A tiež medzi moderátormi, klubmi či festivalmi, kde sa napríklad prvýkrát objavil Rock pod Sninským kameňom, nechýbajú však ani jubilujúce Bratislavské jazzové dni," hovorí Martin Sarvaš.

Tip redakcie: Albumy od Catastrofy a Darkness Positive sme zaradili aj do nášho zoznamu 50 (zahraničných aj slovenských) albumov roka 2018


Špeciálna cena pre legendárneho rakúskeho moderátora

Nositeľ ceny za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény je známy už dnes. Bude to legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ORF zo susedného Rakúska Udo Huber, ktorý sa v bezhraničnom éteri svojimi reláciami prihováral aj slovenskému publiku za vtedajšou železnou oponou. "Jeho moderovanie slávneho koncertu Band Aid v roku 1985, či relácie Die grossen Zehn, ktoré sa dvakrát nakrúcali aj v Bratislave, sa stali kultom. Udo Huber, ktorý má dodnes svoje vysielanie na rozhlasovej stanici Radio Wien, s radosťou prijal naše pozvanie a osobne si cenu príde prevziať, symbolicky v roku 30. výročia pádu železnej opony," teší sa Martin Sarvaš.

Podujatím, ktoré sa uskutoční s podporou Hudobného fondu, bude sprevádzať Matej "Sifon" Mervart. Hudobnými hosťami budú skupiny Bullet Holes, jeden z nominantov na Objav roka, a nanovo sformovaná legendárna skupina Ventil. Lístky v cene 8 eur sú už v predaji. O histórii ZAI sa dozviete viac na www.zai.eu.sk, kde nájdete aj všetky tohtoročné nominácie.

Nominácie na ceny Zväzu autorov a interpretov za rok 2018:

Album roka: 

Catastrofy - Besnota
Darkness Positive - Prvý dojem
Para - Našou krajinou
The Gang - The Gang

Skupina roka:

Catastrofy
Para                                          
Horkýže slíže
Slobodná Európa

Spevák roka:

Juraj Benetin (Korben Dallas)
Martin Ďurinda (Tublatanka)
Tomáš "Tomo" Michalčák (Aces)
Igor Belaj
Pišta Vandal (ČAD, Vandali) 
Tomáš "Lasky" Šedivý (Para)

Speváčka roka:

Jana Kirschner
Sima Martausová
Zuzana Smatanová

Objav roka:

Darkness Positive               
FishFace
Chudáci
NovArt
Bullet Holes

Celoplošná rozhlasová stanica roka:

Anténa Rock 
Rádio Vlna 
Rádio_FM / RTVS 

Lokálna/regionálna rozhlasová stanica roka: 

Rádio Aligátor  Bratislava 
Radio One Rock  Nitra 
Radio Piešťany   

Hudobný redaktor roka: 

Roman Bomboš (SRo / RTVS)
Rasťo Očenáš (SRo / RTVS) 
Matej "Sifon" Mervart (Anténa Rock)

Usporiadateľ roka:

Dušan Drobný (Topfest / Morning Net)
Rastislav Škrinár (Rockscape / Klub 77)
Tibor Zelenay (Blue Note, Nové Mesto nad Váhom)

Festival roka: 

Bratislavské jazzové dni, Bratislava  
Rock pod Sninským Kameňom, Snina 
Pohoda, Trenčín 
Rockscape, Banská Bystrica 
Topfest, Piešťany 

Klub roka (veľký):

Collosseum,Košice  
Majestic Music Club, Bratislava 
Randal klub, Bratislava

Klub roka (malý):

Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
Klub 77, Banská Bystrica 
Smer Klub 77, Žilina 
RC Mlyn, Vrútky

Cena za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény: Udo Huber (Rakúsko)

Vstupenky na odovzdávanie cien ZAI:  Predpredaj.sk

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: René Miko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti