Hlavná stránka

>

Správy

>

Týždeň v hard & heavy: Rotting Christ citujú heretických filozofov

Týždeň v hard & heavy: Rotting Christ citujú heretických filozofov

07.01.2019 - 00:00 | Adrián Kozák

Úvodný okraj roku nie je bohatý na strhujúce správy, posviatočná letargia metalového sveta sa uvoľňuje len pozvoľna. Cez sviatky nás viac zaujali kontroverzie, než nová hudba, no rok 2019 prinesie minimálne dva zásadné albumy zásadných kapiel, na ktoré sa čaká dekádu či viac.


Magnet týždňa

Po skladbe Fire, God & Fear tu máme pokračovanie vianočných osláv gréckych Rotting Christ v podobe hitovky Heaven and Hell and Fire. Je jasné, že grékom už black metalovú tvár netreba nijako zdôrazňovať. Prešli vývojom a stala sa z nich atraktívna dark metalová senzácia, podobne ako v prípade Behemoth. Je tu prítomných oveľa viac melodických gitár a hudba pôsobí akosi prístupnejšie. Rúhanie však nepoľavuje. Ich album The Heretics vychádza 15. februára.Šroty týždňa

Vokalistka Arch Enemy Alissa White-Gluz spoločne s manažérkou kapely Angelou Gossow sa postarali o najväčší PR fail uplynulého roku. Veľmi pekne celú problematiku za nás zhrnul Rudi na Facebooku Headbanger_FM. Najvtipnejšie na celej veci je naozaj to, že daný fotograf je zároveň vyštudovaný právnik, ktorý sa vedel brániť. Menej veselé vyústenie je také, že spomínaná poľská dizajnérka kostýmov ukončila činnosť svojho podniku pre množstvo nenávistných komentárov od ľudí, zastávajúcich sa fotografa.

Druhý najväčší PR fail zosnovali členovia poľskej kapely Batushka. Zakladajúci člen Krzysztof "Derph" Drabikowski vo video odkaze na YouTube tvrdí, že stratil kontrolu nad kontami kapely na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, ako aj nad oficiálnou stránkou kapely a on-line obchodom. Vokalista Bartłomiej Krysiuk sa vraj snaží privlastniť si celý projekt i napriek tomu, že hlavným mozgom je tu údajne Drabikowski. Krysiuk si najal hudobníkov a sám chce vraj vydať druhý album kapely, ktorý však zložil Drabikowski, tiež si zaregistroval na Batushku ochrannú známku. Viac vám povie vo videu nižšie (v prípade, že by ste mu nerozumeli ani slovo, ako ja, pod videom máte prepis). Facebook, teda druhá strana barikády, má na to iný názor: s Drabikowskim sa dohodli, že sa už nebude podieľať na aktivitách kapely, no ten stále kontroloval sociálne siete, čo vyústilo do resetovania prístupov na základe autorského práva.


Novinky

Maynard na Twitteri zvestoval, že vokály k novému albumu Tool boli dokončené už pred mesiacmi. Všetky nástroje sú nahraté a album sa teraz bude mixovať. Jeho vydanie sa teda blíži. Maynard sám sa ďalej púšťa do skladania a nahrávania vecí pre Puscifer s heštegom #puscifer2020. Čo je celkom jasný odkaz.

Podľa súhrnnej správy serveru Metalinjection nahrávajú Korn vokály pre nový album, aj keď sa ešte neskončil ich skladateľský proces. Brian „Head“ Welch totiž hovorí o tom, že nahrali len zopár piesní a komponovanie stále pokračuje. Jonathan Davis je však rád opäť ponorený do práce, ktorá mu pomáha preklenúť tragické udalosti nedávnej minulosti. Novinka od Korn by mala vyjsť na jeseň.

Nahrávanie novinky dokončili aj Rammsteinpodľa rozhovoru s Kruspem kapela vydá päť nových videoklipov. Nie však naraz, samozrejme. Mixovanie narozdiel od Tool je v prípade nemeckých industrialistov taktiež kompletné a Richard Kruspe hovorí o aprílovom termíne vydania. Paráda!

Pražský klubový festival Žižkovská noc, ktorý je multižánrovým mixom, odohrávajúcim sa počas jedného marcového víkendu vo viacerých kluboch na Žižkove, prinesie taliansku lahôdku Zu a jej výročný koncert oslavujúci dekádu od vydania albumu Carboniferous. Experimentálna grupa v zložení saxofón, basa a bicie hrá inštrumentálny free-jazz mixnutý s mathrockom. Na albume s kapelou spolupracoval Mike Patton. Okrem spomínaných Talianov na festivale zahrajú aj naše metalové a HC kapely: Čad, Adacta, Rozpor, Beton, The Wilderness, Sperm of Mankind. Podrobnosti o všetkých účinkujúcich nájdete v evente.


Posmutnelí Fíni Swallow the Sun rozcítia všetky zatrpknuté duše s novou skladbou Upon the Water z albumovej novinky When a Shadow is Forced into the Light, ktorá vychádza 25. januára.


Manowar tento rok odohrajú svoje posledné turné – Final  Battle World Tour 2019 a gitarový post v kapele pre túto príležitosť obsadí mladá krv. Mladík menom E. V. Martel sa podľa facebookového postu venuje gitare už od ôsmych rokov a je oddaným fanúšikom najhlasnejšej kapely sveta. Pripomíname, že pôvodný člen zostavy Karl Logan bol obvinený z držania detskej pornografie a vypoklonkovaný z kapely. Manowar zahrajú aj v našej blízkosti – 25. marca v Brne a o deň neskôr v Ostrave.


Atmosférickí metalisti The Moth Gatherer zverejnili singel Motionless in Oceania, ktorý zažiari na novej doske Esoteric Oppression. Tá vyjde koncom februára. Švédski post-metalisti svoju tretiu štúdiovku ukazujú v dobrom svetle – novej skladbe nechýba náboj a groovy riffy pomrkávajúce po VIP hviezdach The Ocean či Cult of Luna.


Apropo Cult of Luna. Okrem toho že zahrajú na Brutal Assaulte 2019, pripravujú títo fantastickí hudobníci niečo nové. Keďže na Facebooku zverejnili viacero záberov zo štúdia, môžeme sa tešiť na novú hudbu. Či však pôjde o dlhohrajúci album, alebo kratšie EP, nevieme. Fotky boli pridané bez ďalšieho komentára. Ostáva len čakať. Zaujímavosťou sú tiež dve zverejnené demá, ktoré kapela nahrala presne pred dvadsiatimi rokmi. Ide o úplne prvé nahrávky kapely, ktorej členovia mali 17 rokov. Vypočujte si ich nižšie.Škandinávia disponuje množstvom skvelých kapiel. Medzi ne sa radia i dlhoroční workoholici Soilwork a atmosférickí dominátori Amorphis. Obe tieto zoskupenia vyrážajú na spoločné turné, podporiť svoje nové albumy vydané pod hlavičkou Nuclear Blast. Okrem nových peciek sa môžeme tešiť i na staré fláky, ktorých obe kapelky majú nemálo. Ako support so sebou privezú dve fenomenálne kapely a síce miláčikov davu, technicky vyšperkovaných Ukrajincov Jinjer s charizmatickou frontwoman Tatianou Shmailyuk a Nailed to Obscurity, ktorí nám, podobne ako dvojica headlinerov, predstavia nový album Black Frost. Aj keď kapely prichádzajú z chladného severu počas chladného januára, v Majestic Music Club-e bude poriadne horúco. 28. január sa blíži!
Samotným Nailed to Obscurity spomínaná novinka Black Frost vychádza už budúci piatok a lákajú na ňu najnovším videoklipom k skladbe slaďáku Tears of the Eyeless.


Islandskí náladotvorci Sólstafir sú na poli islandskej muziky známym pojmom. O ich ojedinelosti a dokonalom muzikantskom ume sa môžeme presvedčiť tento rok hneď dvakrát a to v Čechách i na Slovensku. Predošlé tour Sólstafir sa zameriavalo na posledný počin Berdreyminn, teraz sa však dočkáme i ďalších skvostov ako napríklad Fjara, Draumfari, Silfur-Refur alebo Miðaftann. Kapela tiež oznámila, že živá zostava bude mať deväť členov, vrátane sláčikov a piána. Značte si dátumy 24. marec – Košice, Colloseum Club a 26. marec – Praha, Palác Akropolis.


Podgurážení folkeri Korpiklaani pokračujú vo svojej alkoholovej ceste naprieč metalovým vesmírom. Harmonikový Alkehol z Fínska tentokrát ohuruje novou skladbou Beer Beer, na ktorej sa podieľal Christopher Bowes zo žánrovo spriaznených Alestorm. Vychutnajte si lyric video skladby, ktorej text vám zvestuje len jedno. Treba vypiť toľko piva, až z toho odpadnete. Prosím vás však nerobte to na nadchádzajúcom koncerte Korpiklaani, TurisasTrollfest v MMC. Snažte sa vychutnať si tú hudbu za triezva, aj keď to nebude ľahká úloha.


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese
redakcia@hudba.sk.

Autor: Adrián Kozák
Foto: https://www.facebook.com/Rotting-Christ-290468585669


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti