Vo veku 71 rokov zomrel v nedeľu gitarista Gary Rossington, posledný pôvodný člen americkej southern-rockovej skupiny Lynyrd Skynyrd. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"S hlbokou sústrasťou a smútkom musíme oznámiť, že sme dnes prišli o svojho brata, priateľa, člena rodiny, skladateľa a gitaristu Garyho Rossingtona," napísala skupina na Facebooku. Príčina úmrtia nebola bezprostredne oznámená, ale Rossington mal problémy so srdcom a v roku 2021 podstúpil urgentnú kardiochirurgickú operáciu.

Rodák z amerického štátu Florida bol v roku 1964 jedným zo zakladajúcich členov Lynyrd Skynyrd, pričom toto prvé zloženie skupiny vydržalo do roku 1971. Rossington bol spoluautorom jej najväčšieho hitu Sweet Home Alabama z roku 1974. Svojou hrou výrazne prispel aj k deväťminútovej skladbe Free Bird z roku 1973, ktorá sa zaraďuje medzi jej najosobitejšie.

Gitarista v roku 1976 prežil vážnu autonehodu a o rok neskôr tragické letecké nešťastie, pri ktorom zahynuli traja členovia skupiny. Následne sa skupina rozpadla, ale v roku 1987 sa reformovala s novými členmi.

Skupina napriek hudobníkovej smrti zostáva aktívna. Podľa jej webovej stránky má najbližšie vystúpiť 12. marca na floridskom festivale.

Lynyrd Skynyrd boli v roku 2006 uvedení do Rock'n'rollovej siene slávy. Len v samotných Spojených štátoch sa dodnes predalo viac ako 28 miliónov jej albumov.

Zdroj: TASR (AFP), Hudba.sk edit

Súvisiaci interpreti: Lynyrd Skynyrd