Hlavná stránka

>

Správy

>

Jazzové duo Nikitin-Šrámek prichádza s jesennou náladou na albume November

Jazzové duo Nikitin-Šrámek prichádza s jesennou náladou na albume November

07.04.2021 - 13:30 | redakcia

Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek vydávajú nový album. Autorský projekt so špičkovými hosťujúcimi hudobníkmi vznikal v Bratislave, Prahe, vo Viedni a v New Yorku. Práve tam trávili prelomové obdobie 2019-2020, ktoré prinieslo dobré správy aj straty a ovplyvnilo hudobníkov natoľko, že newyorskú jeseň preniesli do názvu albumu.


"Ľubošova dcéra vyhrala boj nad onkologickým ochorením, podarilo sa nám dvakrát za rok otočiť New York, využiť to na štúdiové nahrávanie a pár koncertov v Mexiku. Bohužiaľ, zomreli naši drahí priatelia, tí súboj s onkologickým ochorením prehrali. Dvaja úžasní saxofonisti Duško Húščava a Rosťa Fraš. Bolesť z tejto straty veľmi ovplyvnila celkový charakter kompozícií pre nový album. Celé to asi vystihuje skladba Lux in Tenebris (Svetlo v temnote)," hovorí Nikolaj Nikitin.

Album November, ktorý vychádza na CD aj vo forme vinylovej LP platne, je ďalším prírastkom v katalógu vydavateľstva Real Music House. Nahrávku tvorí osem skladieb, pričom každá nesie špeciálne osobné venovanie. Na ich výslednej podobe sa podieľala pestrá škála prizvaných hudobníkov mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov: Altar a Altar Double Quintet. Jadrom projektu Altar zostávajú Nikitin a Ľuboš Šrámek.

Medzi špičkovými hosťami nechýba fenomenálny bubeník Johnathan Blake, patriaci medzi svetovú jazzovú špičku. Jeho portfólio pozostáva zo spoluprác s vynikajúcimi hudobníkmi ako Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter, či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu prináša kontrabasista, Američan so slovenskými koreňmi - Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom, či invenčným klaviristom Fredom Herschom. Európske rytmiky zastupuje kontrabasista Nenad Vasilić, pričom na bicích sa striedajú Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács.


"Dve sessions sme mali v newyorskom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio. Johnathan Blake a Drew Gress s nami nahrali Shorterovu skladbu Footprints. Druhá newyorská session sa konala v mesiaci november, podľa tohto sme aj nazvali album, lebo práve v tento mesiac prišlo v osobných aj hudobných životoch k viacerým rozuzleniam. A bilancovali sme v našom milovanom New Yorku. Nahrali sme skladby November (autor: Nikolaj Nikitin) a Ana Maria (Wayne Shorter). Hrali s nami dvadsiatnici Kweku Sumbry, ktorý je bicistom už na dvoch novinkách vo vydavateľstve Blue Note a Dean Torrey na kontrabase," priblížil atmosféru nahrávania Nikolaj Nikitin. 

Repertoár už tradične tvoria autorské skladby Nikitina a Šrámeka. Doplnené sú o tri kompozície legendárneho amerického saxofonistu Waynea Shortera, ktorému autori svojím albumom vzdali poctu. "Doteraz sme na CD nedávali veľa prevzatých skladieb. Citovali sme Bacha, Janáčka, zriedkavo štandard. Ja som si uvedomil, že Wayne Shorter je pre mňa akýmsi mágom v hudbe a jeho kompozície majú rozmer, ktorý vo mne evokoval okrem afroamerického aj čosi európske, niečo, prečo mám rád Beethovena, Schuberta, Janáčka, Šostakoviča. Práca s rytmom a časom. Shorterove kompozície neboli nejakým zámerom, či plánom. V každom štúdiu sme si zajamovali. Začalo to skladbou Footprints, potom Black Nile, a tak som sa rozhodol vybrať ešte Ana Maria. To som vôbec netušil, že sa mi narodí dcéra, ktorej dá moja manželka veľmi podobné meno Anni Maria. A to je druhé svetlo, ktoré prišlo po vyliečení Lujzinky. Narodenie Anni Marie," približuje osobnejšie súvislosti Nikolaj Nikitin. 

Na obaloch nového albumu sú aj básne, haiku od hudobníka a producenta Roberta Pospiša, ktorý spoločne s Martinom Sillayom stojí aj za finálnou podobou zvukovej nahrývky. Ku každej skladbe napísal Pospiš jednu báseň, pričom každá skladba zároveň nesie venovanie. Zatiaľ čo predošlé meditácie predstavovali určitý príbeh, či už katarzný, alebo plný kontrastov, novinku autori vnímajú skôr ako plynúcu, tečúcu vodu, ktorá obmýva brehy všetkých emócii. Aj strát aj nových nádejí. Charakter celého albumu dopĺňa maľba Patrície Koyšovej v grafickom spracovaní Matúša Lelovského. 

Album November bol realizovaný vďaka verejným zdrojom Fondu na podporu umenia, Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy.

Redakciu Hudba.sk informovala Zuzana Golianová z agentúry Bars Dobrý Chýr. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Dorota Holubová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti