Hlavná stránka

>

Správy

>

Pavol Hammel pripravuje nový album. Vypočujte si singel Srdce bez anjela

Pavol Hammel pripravuje nový album. Vypočujte si singel Srdce bez anjela

07.05.2020 - 13:50 | redakcia

Po oslavách sedemdesiatky, ktoré sprevádzalo úspešné koncertné turné po Slovensku a Českej republike a vydanie výberového albumu s najlepšími pesničkami Pavla Hammela a skupiny Prúdy, sa spevák, gitarista a autor mnohých nezabudnuteľných piesní Pavol Hammel pustil do nahrávania nového albumu. Prvou ochutnávkou je čerstvo zverejnená pieseň Srdce bez anjela.


Od vydania jeho posledného radového albumu Z pekla šťastie prešlo takmer päť rokov, a tak je najvyšší čas, aby Pavol Hammel svojich priaznivcov potešil kolekciou nových autorských piesní. Prvý singel Srdce bez anjela pochádza z overenej spolupráce s textárom Kamilom Peterajom. Výsledkom je krehká akustická skladba plná životnej múdrosti a nezameniteľného Hammelovho pesničkárstva. "Tým, že som skladal hudbu na hotovú báseň, tak mi to išlo dosť rýchlo. Nič sme nemuseli upravovať," hovorí hudobník.

Pilotný singel sa pravdepodobne stane aj titulnou piesňou albumu, aj keď o jeho názve zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté. Isté však je, že hudobne a textovo ho vystihuje len sčasti. "Pieseň je trochu tklivá, ale sľubujem, že celý album nebude melanchólia a resumé z neho by malo byť - Život je na to, aby sa žil," dodáva autor. Pri singli zaujme aj vizuál v tradičnom japonskom štýle, ktorý nakreslila grafička a ilustrátorka Yuko Shimizu z New Yorku.


Nahrávanie na diaľku

Na prípravách nového albumu Pavol Hammel pracuje najmä so svojimi dlhoročnými osvedčenými spolupracovníkmi Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom. Spolupráca je to však, vzhľadom na dobu, ktorú prežívame, netradičná. "Po rockovom albume Best of Prúdy sa vraciam k unplugged poňatiu mojich nahrávok. Ale, vzhľadom na disciplinované nestretávanie sa, nahrávanie prebieha na diaľku," prezradil spevák, ktorý na nových pesničkách spolupracuje s viacerými umelcami z rôznych generácií.

"Pozbieral som si niekoľko textov od dlhoročných priateľov, textárov Borisa Filana a Kamila Peteraja, vo výbere sú aj texty Vlada Slivku a Mariana Zimu. Píšem, rozposielam moje demo nahrávky muzikantom do nahrávacích štúdií. Tí sa potom snažia trafiť do mojich hudobných predstáv," približuje proces tvorby.

Samotné nahrávanie sa realizuje vo viacerých štúdiách. Tri pesničky vznikali v štúdiu Ľuba Dolného, s ktorým Pavla Hammela spája spolupráca na legendárnych muzikáloch Cyrano z predmestia a Šľahačková princezná. Ďalšie potom vznikajú v nahrávacom štúdiu Petra Preložníka vo Viničnom. Zaujímavá je aj spolupráca s pražskými hudobníkmi v štúdiu little m records - tí sa v minulosti podieľali na nahrávaní albumov Nočná galéria i zatiaľ posledného albumu Z pekla šťastie. V novom domácom nahrávacom štúdiu Grif zasa vzniká ďalšia z noviniek za prispenia dávneho priateľa a spoluhráča Fera Grigláka.

Skladba Srdce bez anjela po prvýkrát na verejnosti zaznie už v sobotu 9. mája vrámci online koncertu z Edison Parku v Bratislave. Ten je súčasťou série koncertov kulturaonline.sk a prináša prostredníctvom live streamu možnosť užiť si koncerty z pohodlia svojho domova. Pieseň je dostupná aj cez streamovacie služby.

Redakciu Hudba.sk informovala Beáta Rožárová z hudobného obchodu Dr. Horák a vydavateľstva Pavian Records. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti