Hlavná stránka

>

Správy

>

Šesť vecí, ktoré ste o Princeovi možno nevedeli

Šesť vecí, ktoré ste o Princeovi možno nevedeli

07.06.2018 - 12:30 | Marína Valentovičová

Prince Rogers Nelson by dnes oslávil šesťdesiatku. Bol kráľom funku a nezabudnuteľnou hudobnou legendou. Ale bol aj človekom so zmyslom pre humor a napriek nízkemu vzrastu bol dobrý v basketbale. Známy bol tiež tým, že odmietal, aby si ho novinári pri rozhovoroch nahrávali alebo robili poznámky. Sú však aj ďalšie fakty o Princeovi, ktoré ste možno nevedeli.


 Svoj prvý hit napísal, keď mal len sedem rokov a dal mu názov Funk Machine. Vtedy Prince ešte netušil, ako dokonale vystihol svoju budúcu hviezdnu kariéru, počas ktorej dal svetu takmer 40 albumov a hity ako Purple Rain, Let's Go Crazy či Diamonds and Pearls.

Na pódiu si zatancoval s legendárnym Jamesom Brownom, keď mal len 10 rokov. "Môj nevlastný otec ma vyložil na pódium a ja som tancoval, chvíľu, pokým ma bodyguard nezložil dole," uviedol Prince pre MTV v roku 1985.

Narodil do jazzovej rodiny, obaja jeho rodičia boli hudobníci. Dokonca aj svoje meno dostal po otcovej kapele Prince Rogers Nelson. Prince miloval jazz a v roku 1987 vydal dva albumy, ktoré vytvoril so svojím jazz fusion projektom Madhouse. V roku 2003 vydal album New, ktorý bol modernou reinkarnáciou Madhouse. Zároveň to bol jeho najmenej predávajúci sa album, ktorý mal len 30-tisícový náklad. 


Bol rok 1981 a vyšiel eponymný album projektu The Time. Prince album produkoval aj aranžoval a dokonca, napriek prísnym skúškam, napokon nahral všetky nástroje sám. O vokály sa postaral Morris Day. Prince na albume pracoval pod prezývkou Jamie Starr.

Spolupracoval s Madonnou na jej veľkom hite Like a Prayer, kde prispel svojou hrou na gitare, ale oficiálne medzi účinkujúcimi nefiguroval. Tiež si zahral aj spolu s Kate Bush v jej skladbe Why Should i Love You?. Prince napísal množstvo hitov pre iných interpretov, ako napríklad I Feel For You pre Chaku Khan či Manic Monday pre The Bangles

► Prince bol veľkým fanúšikom televízneho seriálu The New Girl. Herečke Zooey Deschanel poslal e-mail, kde sa vyjadril, že televíziu pozerá len kvôli dvom dôvodom. Jedným je ona a potom správy. Napokon sa Prince v jednej časti seriálu aj objavil. So Zooey Deschanel naspieval tiež duet Fall In Love 2nite.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: AP Photo/Chris Pizzello


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti