Sobotňajšia noc na slávnom londýnskom štadióne Wembley patrila hudbe. V rámci šesťhodinového tribute koncertu pre zosnulého bubeníka americkej rockovej kapely Foo Fighters odznelo neuveriteľných 50 skladieb a prišlo množstvo svetových hviezd. Za bicie sa posadil aj Hawkinsov 16-ročný syn Shane.


Talentovaného tínedžera uviedol na pódium líder kapely Dave Grohl. "Myslím si, že som nikdy nevidel nikoho udierať do bicích tak tvrdo, ako tohto človeka. Okrem toho je členom našej rodiny a potrebuje tu byť dnes večer s nami všetkými. Myslím si, že má zmysel, aby si tu s nami dnes zahral."

Zmysel dával aj výber skladby, ktorú spolu so zvyšnými členmi Foo Fighters predstavili. Bol ňou singel My Hero (v preklade Môj hrdina). Silné emócie nahromadené počas celého koncertu podporila pri tomto takmer záverečnom čísle aj fotografia otca so synom, ktorú ukázali na veľkej obrazovke nad pódiom.

Talentovaný Shane Hawkins pôsobil napriek mladému veku za nástrojom veľmi vyspelo. Slávneho otca pripomínal nielen štýlom hry na bicie, ale aj gestami a veľkým úsmevom. Po takmer šiestich minútach zišiel zo stageu ako hrdina aj on sám, keďže pred niekoľkotisícovým davom predviedol skvelý výkon, ozdobený vkusným sólom na konci.


Veľká lekcia z rockovej histórie

Koncert, počas ktorého sa organizátorom podarilo dostať na jedno miesto naozaj veľké mená, ponúkol množstvo ďalších nevšedných okamihov. Už len samotní Foo Fighters vystúpili naživo prvýkrát od nečakanej marcovej smrti 50-ročného bubeníka. Grohl v úvode vyhlásil, že cieľom koncertu je "osláviť život, hudbu a lásku milovaného kamaráta, člena kapely a brata". A bol by v tom čert, aby sa to s takýmito esami nepodarilo. Celý koncert, ktorý naživo streamovala televívzia MTV, bol totiž poňatý tak, že okrem tvorby Foo Fighters zazneli aj skladby umelcov - žijúcich i nežijúcich, ktorých Taylor Hawkins miloval a ktorí ho ovplyvnili.

Hneď v úvode sa o veľkolepý štart koncertu postaral Liam Gallagher skladbami Rock 'N' Roll Star a Live Forever jeho niekdajšej kapely Oasis. Pod anglickým nebom neskôr zazneli aj coververzie skladieb Davida Bowieho (Let’s Dance a Modern Love), Talking Heads (Psycho Killer), The Police (Next To You a Every Little Thing She Does Is Magic) a ďalších.

Vystúpila tiež Grohlova dcéra Violet, ku ktorej sa v prerábke hitu Valerie od Amy Winehouse pridali Mark Ronson, Chris Chaney a Jason Falkner. Päťdesiattriročný Grohl si nenechal ujsť príležitosť a spolu s dcérou a ďalšími hudobníkmi potešili dav covermi skladieb Grace a Last Goodbye od Jeffa Buckleyho.


Legendy z AC/DC, Queen aj The Beatles

Spevák Foo Fighters sa tiež ukázal po boku interpretov ako Justin Hawkins zo skupiny The Darkness, The Pretenders alebo Rush. O zvučné spojenie sa postarali aj Brian Johnson z AC/DC, Lars Ulrich z Metallicy a Foo Fighters, keď spoločne odpálili rockové hity Back In Black a Let There Be Rock od prvej menovanej kapely. Za prítomnosti členov legendárnej formácie Queen odzneli z pódia jej skladby We Will Rock You, I'm In Love With My Car či Somebody To Love, pričom gitarista Brian May následne predstavil, sediac na stoličke s akustickou gitarou, pieseň Love Of My Life.

Po dlhých 12 rokoch sa znovu ukázala na jednom stagei kapela Them Crooked Vultures. Dave Grohl, John Paul Jones z Led Zeppelin a Josh Homme s Alainom Johannesom z Queens of the Stone Age počkali na videosprávu od Eltona Johna, po ktorej zahrali jeho hit Goodbye Yellow Brick Road. Nasledovala ich skladba Gunman a cover Long Slow Goodbye od Queens of the Stone Age.

V skladbách The Pretender a Monkey Wrench si zahral s Foo Fighers ďalší známy majster bicích nástrojov Travis Barker z Blink-182. Najväčšou legendou večera však bol jednoznačne Paul McCartney, ktorému v skladbe Oh! Darling pomohla so spevom pôvabná Chrissie Hynde zo spomínaných The Pretenders. Muzikant si po boku Foo Fighers a Omara Hakima trúfol aj na ráznejšiu skladbu z dielne The Beatles, a to Helter Skelter, ktorej McCartneyho rokmi nasiaknuté hlasivky dodali rockovejší charakter.

Najemotívnejší moment večera prišiel počas skladby Times Like These, pri ktorej sa Grohl v mimoriadne intímne prevedenom úvode neubránil slzám. Podujatia so špičkovou dramaturgiou v podobne zimomriavkovom duchu zakončilo sólové vystúpenie speváka s piesňou Everlong, ktorú s ním spieval snáď každý fanúšik Foo Fighers a Taylora Hawkinsa.

Druhý tribute koncert by sa mal konať 27. septembra v Los Angeles.

Autor: Lukáš Dedík

Poznámka: Fotografie v galérii sú ilustračné, nie sú z opisovaného koncertu.

Súvisiaci interpreti: Foo Fighters