Hlavná stránka

>

Správy

>

Festival súčasnej hudby Melos-Étos štartuje nemecký Minguet Quartett

Festival súčasnej hudby Melos-Étos štartuje nemecký Minguet Quartett

07.11.2017 - 14:00 | redakcia

V Bratislave dnes štartuje medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos. "Poslucháčov čaká týždeň pestrej dramaturgie a rozličných skladateľských poetík a techník pre najrozličnejšie nástrojové obsadenia od sólových recitálov cez komorné súbory až k symfonickému žánru," povedal pre TASR Igor Valentovič, riaditeľ Hudobného centra, ktoré festival organizuje v spolupráci s RTVS.


Úvodný koncert 14. ročníka odohrá v Moyzesovej sieni sláčikové kvarteto Minguet Quartett z Nemecka. Na hudobnej scéne je od roku 1988, v súčasnom zložení (Ulrich Isfort - 1. husle, Annette Reisinger - 2. husle, Aroa Sorin - viola, Matthias Diener - violončelo) pôsobí 21 rokov. V Bratislave sa predstaví s dielami nemeckých skladateľov, ktoré zaznejú v slovenskej premiére - Jörg Widmann (Sláčikové kvarteto č. 4), Konstantia Gourzi (Anájikon, the Angel in the Blue Garden op. 61), Peter Ruzicka (Sláčikové kvarteto č. 7 ...possible-á-chaque-instant).

"Ide o veľmi renomované teleso, ktoré na začiatku tohto roku bolo jedným z telies, ktoré otvárali Labskú filharmóniu v Hamburgu," dodal Igor Valentovič k otvoreniu festivalu Melos-Étos, ktorý prinesie celkovo 11 koncertov a predstaví 43 hudobných skladateľov.


Bohatá ponuka domácivh umelcov

Slovenskému publiku sa predstavia popredné zahraničné súbory a sólisti, medzi nimi i japonský flautista Tosiya Suzuki, Orkiestra Muzyki Nowej z Katovíc, Synaesthesis Ensemble z Vilniusu či rakúsky súbor österreichisches ensemble für neue musik. Slovenské interpretačné umenie budú zastupovať Magdaléna Bajuszová, Miki Skuta, Diana Buffa, Ivan Buffa, Martin Adámek, Milan Paľa, Ondrej Veselý, Marián Lejava, súbory Quasars Ensemble, Mucha Quartet, Štátna filharmónia Košice a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.


Festival uvedie 35 diel súčasnej tvorby v slovenskej a sedem ďalších diel vo svetovej premiére. V rámci premiér odznejú aj diela, ktoré vznikli na objednávku festivalu - tri novinky z pera mladých autorov Petra Duchnického, Želislavy Sojak Subotič a Lenky Novosedlíkovej. Svetovú premiéru budú mať i diela ďalších našich skladateľov - Viery Janárčekovej, Oľgy Kroupovej, Mariána Lejavu a tiež skladby poľského skladateľa Andrzeja Kwieciňského a litovsko-arménskeho skladateľa Andriusa Arutiuniana.


Pripomenú si Ilju Zeljenku

V sprievodných podujatiach figuruje spomienka na filmového skladateľa Ilju Zeljenku, zakladateľa festivalu Melos-Étos. Organizátori si pripomenú 10. výročie jeho úmrtia a 85. výročie narodenia aj premietaním filmov v Kine Lumiére, do ktorých Zeljenka napísal 
hudbu.

Projekcie otvorí diskusia Vladimíra Godára s režisérmi Eduardom Grečnerom a Ivanom Ostrochovským. Súčasťou programu je tiež predstavenie hudobno-spevácko-divadelného projektu W. Shakespeare Sonety 2016, ktoré uvidia diváci na scéne SĽUKu.


Bienálna jesenná prehliadka potrvá do 15. novembra.

Zdroj: TASR
Foto: Hc.sk/melos-etos/


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti