Hlavná stránka

>

Správy

>

Rothenstein, Jakabčic a Šarišský pripravili k výročiu revolúcie koncert Velvet

Rothenstein, Jakabčic a Šarišský pripravili k výročiu revolúcie koncert Velvet

07.11.2019 - 16:30 | redakcia

Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka minulý týždeň sprístupnilo výstavu s názvom Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita, ktorú pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Post Bellum v spolupráci s Nadáciou Cvernovka. Ďalšou akciou k výročiu Novembra '89 bude unikátny koncertný projekt s názvom Velvet.


Prostredníctvom výstavy Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita si môžu návštevníci urobiť komplexný prehľad o vzniku, vývoji a páde železnej opony s dôrazom na dekonštrukciu režimu v Česko-Slovensku, Poľsku a Rumunsku. S programom k výročiu revolúcie bude Nová Cvernovka pokračovať aj prostredníctvom koncertu Velvet. Presnejšie ide o hudobno-vizuálny projekt, ktorého špeciálne a jediné uvedenie prebehne 15. novembra v sále Novej Cvernovky.

Program koncertu tvoria kompozície hudobníkov a skladateľov Matúša Jakabčica, Erika Rothensteina a Vladislava Šarišského, ktoré vznikli ako reflexia na 30. výročie Nežnej revolúcie. Skupina ansámbel SO36 uvedie ich skladby v spojení s tematickou autorskou vizuálnou projekciou.

Umeleckým vedúcim projektu je barytón saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg Erik Rothenstein. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe a vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein Band, s ktorou nahral štyri albumy a vystupoval v Európe i Južnej Amerike. Jeho kompozícia nesie názov Nežná revolta a vyjadruje autorovu reflexiu k minulosti aj súčasnosti: "Tento rok sa 'bolehlav' vrátil, zistli sme, kde to vlastne žijeme. Tiene nikdy neodišli. Tak, ako bolo pred Novembrom v Bratislave nahlas pomenované to, čo sa držalo pod pokrývkou, tak to treba nahlas vysloviť i dnes. Aj prostredníctvom hudby," hovorí Rothenstein.

Skladateľ, aranžér a gitarista Matúš Jakabčic v súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Janáčkovej akademii múzických umení v Brne a je tiež riaditeľom Hudobného fondu a predsedom dozornej rady SOZA. "Možnosť zúčastniť sa tohto projektu ma prirodzene priviedla k zamysleniu sa nad tým, ako sa náš život za ostatné roky zmenil. Samozrejme, ako každá veľká zmena, aj táto priniesla pozitíva aj negatíva."

Klavirista a skladateľ Vladislav "Slnko" Šarišský sa venuje klasickej komornej, symfonickej, rockovej a jazz-rockovej tvorbe, ale aj skladaniu hudby pre film či divadlo. Jeho kompozícia k projektu Velvet má názov Formálna rozluka pre okteto a pingpongistu. "K rozluke, ako z hľadiska formy tak i štýlu, nedochádza iba vo vzťahu pingpongovej loptičky a klavíra, ale najmä v rovine ochoty všetkých zúčastnených ostať zúčastnenými do konca za peniaze."

Projekt Velvet z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Slovenský ochranný zväz autorský SOZA.

Informácie a vizuál podujatia redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Novej Cvernovky Vera Balko Čillagová. Viac sa dozviete na Facebook stránke koncertu.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti