Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Čechomor neklesá na duchu a vydáva album Radosti života

Skupina Čechomor neklesá na duchu a vydáva album Radosti života

07.11.2020 - 09:00 | redakcia

Čechomor sa ani v neľahkej dobe nehodlá poddať smútku a vydáva štúdiovú novinku Radosti života. Album vyšiel na digitálnych službách, CD a vinyle v piatok 6. novembra.


Na novom štúdiovom albume pracovali František Černý a Karel Holas hlavne v období koronavírusu, ktoré skupinu uzamklo v štúdiu. Vybrali skladby, ktoré chceli spracovať už dávno. "Pôvodne sme chceli nahrať album zo skladieb, ktoré sme si už dávno zhŕňali vo svojich šuplíkoch, ale pretože sme v štúdiu trávili niekoľko mesiacov takmer nepretržite, vzniklo neplánovane aj veľa nových pesničiek," hovoríKarel Holas, huslista a spevák Čechomoru.

K ľudovým piesňam v typických "čechomorských" úpravách pripojili zhudobnenú báseň Františka Gellnera Napsala mi psaní. Ďalšou trocha netypickou skladbou na albume je i pieseň Pijácké mravy, ktorú František Černý objavil v knihe Středověké písně cechu žákovského. "V čase, keď sme nemohli koncertovať, som mal konečne čas upratať v garáži, a práve tam som našiel zastrčenú knihu Stredoveké piesne cechu žiackeho. Zrazu som zistil, že stredoveká poetika je veľmi blízka poetike ľudových piesní," dodáva František Černý. Po dlhej dobe sa ako hráč na albume Čechomoru podieľal aj jeho bývalý člen Radek Pobořil, ktorý počas leta so skupinou odohral viac ako tridsať koncertov.

Obal tvorí zaujímavú časť celého titulu. Je na ňom použitý obraz priateľa Karla Holasa a Františka Černého, maliara a ilustrátora Jindra Čapka. Špeciálne pre obal albumu, tento výtvarník svetového renomé, domaľoval motív na jeho zadnú stranu. "Zaujímavé je, že obraz, ktorého reprodukcia tvorí titulnú stranu albumu, vznikol dávno pred tým, než nastala celá coronavírusová kríza. Keď sme ho prvýkrát uvideli, bolo nám jasné, že zodpovedá ako dobe, v ktorej sme sa nechtiac ocitli, tak vlastne obsahu nášho nového albumu," poznamenal František Černý.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music. Viac informácií nájdete na stránke www.cechomor.cz.

Foto: Igor Paliatka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti