Hlavná stránka

>

Správy

>

Hrdza vydáva nový album Neskrotený a predstavuje videoklip k singlu Štefan

Hrdza vydáva nový album Neskrotený a predstavuje videoklip k singlu Štefan

07.12.2018 - 13:00 | redakcia

Prešovská skupina Hrdza prichádza po úspešnom koncertnom roku 2018 s novým štúdiovým albumom Neskrotený. Album predstavuje štrnásť noviniek, ktoré sú prevažne z dielne frontmana Hrdze Slavomíra Gibartiho, ale aj tri spracovania neznámych, alebo len veľmi málo známych ľudových piesní. Krst prebehne 2. februára 2019 v prešovskom Parku kultúry a oddychu.


"Od nášho posledného štúdiového albumu prešlo deväť rokov. Materiál na tento album vznikal s veľkými prestávkami posledné tri roky, ale pritom desať zo štrnástich piesní albumu sme nahrali, alebo dotvorili až v auguste a septembri 2018," hovorí o nahrávaní spevák a gitarista Slavo Gibarti.  Okrem neho sa na albume predstavujú aj speváčky Susanna Jara a Lucia Gibarti.

"Susanna, ktorá žije v Krakove, je s nami od roku 2016. S ňou sme sa vtedy úspešne prebojovali do finále súťaže Česko Slovensko má talent a získali prekvapivo silnú podporu. Je to rodená speváčka s božím darom v hrdle a spieva od útleho detstva. Aj keď sa vie uplatniť v rôznych žánroch, najbližšie má k folklóru a veľmi ju baví spievať s nami. Lucia je úplne nová tvár. Prišla do kapely až počas nahrávania tohto albumu. Je to prirodzený talent. Okrem ZUŠ nikde nespievala. Nikdy nebola v žiadnej kapele. Už podľa priezviska je jasné, že sme rodina a osud to zariadil tak, že sa v poslednej fáze nahrávania dostala do štúdia a veľkou mierou prispela ku konečnému zvuku nového albumu," dodáva Slavo.  


Hostia prispeli k rozmanitosti

Okrem členov kapely, ktorými sú Dominik Maniak (husle), Matej Palidrab (akordeón), Paľo Boleš (basgitara) a Marek Szarvaš (bicie) sa na albume objavia aj mnohí hostia. "Väčšina hostí s nami dlhodobo spolupracuje, či hráva naživo, ale sú tu aj nové mená Mykhaylo Zakhariya (cimbal) a Nachyn Choreve z Tuvianska na juhu Sibíri (hrdelný spev), alebo detský spevácky súbor Šafolka zo Smižian," vyjadruje sa líder Hrdze.  

Súčasne s vydaním albumu Neskrotený, na ktorom sa nachádza aj starší singel Košieločka (na konci článku), skupina zverejní aj dva nové videoklipy. Pod oboma je ako režisér podpísaný Jaroslav "Jaris" Vaľko. "Máme v úmysle natočiť viac videoklipov, ale pred vydaním piesní je ťažké povedať, ktoré sa budú najviac páčiť. Na úvod sme sa rozhodli nakrútiť dva videoklipy naraz," hovorí kapelník.  


Prvý je na rusínsku ľudovú pieseň Štefan. Účinkujú v ňom mladí tanečníci z prešovských folklórnych súborov pod vedením choreografky Zuzany Kopkášovej. "Nakrúcali sme v priestoroch horského hotela Sliezsky dom vo výške 1670 m n. m. vo Vysokých Tatrách. Tento najvyššie položený hotel na Slovensku nám pohotovo a veľmi ústretovo poskytol svoje priestory. Vo videoklipe sa rozohráva ľúbostný príbeh dievčiny, ktorá sa zaľúbi do Štefana. Tanečníci predstavujú zamestnancov hotela, kuchárov a čašníčky, a predvádzajú sa hlavne svojou vášňou k ľudovému tancu," povedal o novom klipe líder Hrdze.  

Do Vianoc ešte Hrdza plánuje zverejniť videoklip k pesničke s názvom Hit. "Bude to veľká recesia. Nie je to typická Hrdza, ale je o našej kapele a o tom, ako sú u nás momentálne slovenské piesne a kultúra vytláčané globálnymi vplyvmi a piesňami v anglickom jazyku. Klip sa nakrúcal vo viacerých lokalitách Vysokých Tatier. Vydržte a nechajte sa prekvapiť už pred Vianocami," dodal na záver Slavo Gibarti.


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Rado Mešša. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Archív Hrdza


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti