Hlavná stránka

>

Správy

>

Jay-Z na spovedi u Beyoncé nasrdil katolíkov: Klip z kostola označili za rúhanie

Jay-Z na spovedi u Beyoncé nasrdil katolíkov: Klip z kostola označili za rúhanie

08.01.2018 - 15:00 | Marek Majzon

Jay-Z si spoločne s Beyoncé pohnevali rímsko-katolíckych veriacich v USA. Stačilo k tomu zverejniť videoklip k skladbe Family Feud z raperovho minuloročného albumu 4:44. Vizuál, ktorý je viac filmom ako hudobným videom, zobrazuje hviezdny pár v priestoroch kostola, čo katolícka obec považuje za zneuctenie Božieho chrámu.


Takmer osemminútová snímka najskôr zobrazuje konflikt medzi bratom a sestrou v roku 2444, ktorého sa zapletie aj ženin milenec. Scénka, za ktorú by sa nemusela hanbiť žiadna latinsko-americká telenovela, bezprecedentne končí dvomi vraždami. V prestrihu prezident Ameriky budúcnosti rozpráva s hrdosťou o svojich predkoch napriek tomu, že za jeho vzostupom je krvavá udalosť. Divák je zatiaľ svedkom rekapitulácie vymyslenej histórie od roku 2148 až po súčasnosť.

Vo finále sa režisérka Ava DuVernay spoločne s Jay-Z vracajú k raperovej dcére Blue Ivy. Prvé dieťa, ktoré má so speváčkou Beyoncé by podľa videoklipu malo s ďalšími ženami pozviechať Ameriku z Trumpovho prezidentského mandátu a položiť základy pre rozumnejšiu politiku. V tomto bode nastáva aj priestor pre metaforu súvisiacu s témou skladby: "Amerika je jedna veľká rodina a nikomu neprospieva, keď sa rodina háda."


V šiestej minúte, keď konečne začína znieť už aj samotná skladba Family Feud, kráča Jay-Z na spoveď do kostola, kde je farárkou jeho manželka. Chcel tak naznačiť, že sa svojej polovičke ide radšej vyspovedať z nedávnej nevery, ktorej venoval väčšinu nahrávky 4:44.

Práve tento dejový bod je tŕňom v oku neoficiálnej kresťanskej organizácie Catholic League. "Je to protikatolícke? Nie, nie je to bigotný útok. Treba však uznať, že oproti Jay-Z-ho neúprosne rasistickým (a protičernošským) textom sa to stráca. Nehovoriac o tom, že ide o samoúčelné zneuctenie, aké by sme od tejto geniálnej dvojice aj očakávali," vyjadril sa ironicky na margo videoklipu prezident spolku Bill Donohue.

Hudobný mikrofilm plný hollywoodskych hviezd ako Brie Larson, Jessica Chastain, Rosario Dawson, Omari Hardwick alebo Michael B. Jordan mal premiéru 29. decembra na streamovacej platforme Tidal, ktorú Jay-Z spoluzakladal. Na Youtube sa video dostalo až o päť dní neskôr.

Autor: Marek Majzon (zdroj: Nme.com)
Foto: Youtube (koláž Hudba.sk)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti