Hlavná stránka

>

Správy

>

Radek Banga vydá nový album aj knihu. Vypočujte si singel Nepošli to dál

Radek Banga vydá nový album aj knihu. Vypočujte si singel Nepošli to dál

08.04.2021 - 15:30 | redakcia

Radek Banga ako frontman skupiny Gipsy.cz pôsobí na českej hudobnej scéne už od svojich trinástich rokov. Odvtedy vydal množstvo úspešných nahrávok, získal viacero ocenení a vystupoval v mnohých krajinách vrátane slávneho anglického festivalu Glastonbury. Ponorený do svojho osobného príbehu teraz mení hudobný štýl a vydáva sólový album i memoáre.


Album i kniha sú osobnou spoveďou a tematicky spolu súvisia. Ako prvá vznikala hudobná tvorba a na napísanie knihy Radek Banga pomýšľal už niekoľko rokov. Nakoniec sa obe stretli v rovnakom čase. Knihu (Ne)pošli to dál vydá 15. apríla vydavateľstvo XYZ (Albatros Media) a album s názvom Věci jinak vyjde v Supraphone na CD i v digitálnych formátoch deň na to, 16. apríla.

Ukáže sa v popovejšej polohe

Album Věci jinak vznikal bez kapely Gipsy.cz a vo vlastnej produkcii všestranného hudobníka a umelca. Radek Banga sa navyše rozhodol - inšpirovaný jednou zo svojich hudobných ikon, Princeom - nahrať všetko úplne sám.

"Bola to pre mňa výzva, pretože som chcel už dávno robiť pop. Ľudia si často myslia, že je to jednoduchá hudba, ale to je veľký omyl. Je to neskutočná mágia. Nejde tam o to, aké akordy práve hráte, ale predovšetkým ide o emócie. Aby ste ich v poslucháčovi vyvolali, potrebujete úprimnosť, cit pre melódiu, jednoduchosť i zložitosť zároveň. Kapela Gipsy.cz funguje samozrejme naďalej, nemá ale s mojou novou tvorbou - okrem mojej osoby - nič spoločné. World music ma baví, ale pop ma teraz baví viac. Bolo načase urobiť niečo ako Radek Banga bez Gipsy.cz," upresňuje Radek.

Radek Banga, 2021

Ako hovorí, i keď je veľkým obdivovateľom amerického soulu, R&B a funku zo 60. a 70. rokov, mal vždy blízko i k melodickosti popových legiend ako sú Bee Gees, Earth, Wind & Fire, Michael Jackson, George Michael či už zmienený Prince. "Nechávam sa ovplyvňovať naozaj všetkým naprieč žánrami, pokojne i Beethovenom," dodáva.

Radek Banga, ktorý si vybudoval vlastné štúdio Bangatone, je už od roku 2000 aktívnym producentom a stál za desiatkami albumov od hip-hopu po tradičné popové projekty. Napísal tiež množstvo hitov ďalším interpretom, spolupracoval napríklad aj s legendárnym Karlom Gottom. V uplynulých rokoch sa vďaka sociálnym sieťam spojil s niekoľkými zahraničnými producentmi, predovšetkým z USA, a na ich seminároch sa naučil nové spôsoby práce so zvukom. To všetko mu otvorilo cestu k realizácii vlastného sólového albumu.

Prvý singel predstavuje album aj knihu

Medzi 15 pesničkami na albume Věci jinak je i pieseň, ktorá nesie rovnaké meno ako spomínaná kniha. Skladba Nepošli to dál bola inšpirovaná práve pripravovanou knihou a vyjadruje, aké dôležité je uvedomiť si rodinnú záťaž a nepokračovať v nej, aby ďalšie generácie nemuseli bojovať s rovnakými démonmi.

Album i kniha sú osobnou spoveďou a tematicky s nimi súvisí i videoklip k pilotnému singlu. Vznikol v réžii samotného Radka Bangu a o kameru sa postaral Pavel Konopík v spolupráci s Radkom Tupým. Popri hlavnom protagonistovi si zahral i Jan Nunvář a o kaskadérske kúsky sa postaral jeden z najznámejších a najsledovanejších českých youtuberov Tary, vlastným menom Taras Povoroznyk, ktorý sa už dlhé roky úspešne venuje parkouru.


Piesne, ktoré tvoria nový album, podľa hudobníka a autora vyjadrujú všetky jeho pocity - lásku a radosť zo života, ale i bolesť a smútok. "Som to ja v takom kompletnom balíčku," hovorí s úsmevom a teší sa na dobu, keď mu uvoľnenie protipandemických opatrení umožní predstaviť album i koncertne. Ku každej piesni totiž cíti veľmi osobný vzťah a odrážajú všetky doterajšie premeny jeho života.

"Pre mňa má hudba rovnakú váhu ako kyslík - hrá mi v hlave 24 hodín, premieta sa mi do snov, do všetkého. Neviem, ako to majú iní ľudia, ale ja som prekonal tie najhoršie veci predovšetkým vďaka hudbe, či už som bol na ulici a nemal kde spať, alebo ako dieťa prežíval domáce násilie, stačilo si dať slúchadlá a pustiť hudbu. Mal som zrazu pocit, že zvládnem čokoľvek," uzatvára Radek Banga svoje úvahy s nádejou, že album Věci jinak, rovnako ako kniha Nepošli to dál, jeho priaznivcov v tejto zložitej dobe potešia a nabijú optimizmom v očakávaní nádejných vyhliadok na lepšie časy.

Redakciu Hudba.sk za vydavateľstvo Supraphon informovala PR manažérka Adriána Čahojová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Karolína Ryvolová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti