Hlavná stránka

>

Správy

>

Úspech Nebeskej muziky z Terchovej: Boduje v európskom rebríčku world music!

Úspech Nebeskej muziky z Terchovej: Boduje v európskom rebríčku world music!

08.08.2017 - 09:50 | redakcia

Slovensko má doposiaľ najúspešnejší rok v rámci umiestnení umelcov v rebríčku World Music Charts Europe. Po januárovom úspechu kapely Balkansambel a trojnásobnom zaradení Kataríny Málikovej sa do Top 20 odborníkmi zostavovaného rebríčka dostala aj hudobná skupina Nebeská muzika s albumom Zbojstory.


Nahrávka bola zaradená do augustového kola hitparády World Music Charts Europe (WMCE), ktorú každý mesiac zostavuje 46 rozhlasových redaktorov z 24 európskych krajín. V konkurencii 124 hodnotených albumov z celého sveta sa Zbojstory dostal na 18. priečku. Tento rok ide už o tretie a celkovo dvanáste umiestnenie slovenskej nahrávky v histórii rebríčka (prehľad nájdete na konci článku). WMCE funguje už 26 rokov a zviditeľňuje to najlepšie z hudby, ktorú možno zaradiť pod žáner world music.

Sláčikovým bigbítom prekračujú hranice

Album Zbojstory je projektom kapely Nebeská muzika s podtitulom "Príbehy z kraja Jánošíka". Originálny štýl na nahrávke kapela trefne opisuje slovami "terchovský sláčikový bigbít". Príbehy vychádzajúce z ľudovej poetiky sú zhudobnené s využitím akustických, elektrických i škatuľových sláčikových nástrojov. Album je zabalený v luxusnom booklete, ktorý tvorí bohato ilustrovanú knihu s terchovskými príbehmi a textami piesní v slovenskom a anglickom jazyku. 

Prečítajte si o albume viac v našej recenzii:

Nebeská muzika prináša rockovú Zbojstory. Znie vynikajúco aj bez gitár

"Sme príjemne prekvapení, že tvorba našej dedinskej kapely obstála veľmi slušne medzi inými world music albumami z Európy a zo sveta. Pre nás to znamená, že čas, energia a prostriedky venované hudbe a albumu neboli márne. Na albume sú iba piesne čerpajúce z miestnych terchovských motívov, ktoré hráme na všelijakých sláčikových nástrojoch bez gitár. Možno práve tento náš 'sláčikový bigbít' v kombinácii s piesňami rozprávajúcimi zbojnícky príbeh z kraja Jánošíka je niečo, čo hodnotiteľov oslovilo," hodnotí úspech kapelník Nebeskej muziky Vladimír Moravčík.


Úspech teší nielen kapelu, ale aj vydavateľstvo Hevhetia, v ktorom CD Zbojstory vyšlo. Okrem nových nahrávok slovenských aj zahraničných umelcov pripravuje aj vlastný festival, na ktorom prezentuje najmä jazzové, klasické a experimentálne projekty.

"Nie sme vydavateľstvo, ktoré sa primárne zameriava na world music alebo folklór. World music máme radšej, keď nemá všeobímajúci a globalizačný charakter, ale vlastnú tvár, ktorú Nebeská muzika určite má. Je to hudba z Terchovej s minimálnou úpravou a zachovaním autenticity, čo je môjmu srdcu blízke." Sme veľmi radi, že práve toto zaujalo zostavovateľov rebríčka World Music Charts Europe. Je to nepochybne prínos aj ako pre Nebeskú muziku, tak aj pre vydavateľstvo Hevhetia, pretože sme vnímaní stále širším okruhom odborníkov a publicistov," hovorí Ján Sudzina, riaditeľ vydavateľstva Hevhetia.

Nebeská muzika, ZbojstoryNebeská muzika - ZbojstoryNebeská muzika je zaujímavá nielen hudobne, ale aj vizuálne

Kalendár majú plný koncertov, chystajú aj turné s Hammelom

Nebeská muzika sa na nedostatok koncertných príležitostí tento rok naozaj nemôže sťažovať. Po úspešnom odprezentovaní svojej tvorby v televíznom projekte Zem spieva má kapela kalendár plný. V júli si dokonca zahrala v Kazachstane na Expo 2017. Hudobníci však nezabúdajú ani na svoju rodnú Terchovú, kde sa spolupodieľajú na programe festivalu Jánošíkove dni.

"Okrem hrania pripravujeme aj výstavu venovanú ilustráciám príbehu z nášho albumu Zbojstory. Výstava bude prístupná aj po festivale, takže všetkých srdečne pozývame. Popri world music sa venujeme aj folklórnej produkcii, tým pádom hrania máme až do októbra kopec. Na záver sezóny pripravujeme v Štítniku spoločný koncert  s Paľom Hammelom, ktorý by mal byť úvodom k budúcoročnej spoločnej šnúre," prezradil plány na jeseň a budúci rok Vladimír Moravčík. 


Doterajšie umiestnenia slovenských umelcov v rebríčku WMCE:
(zoradené od najnovších po najstaršie)

Nebeská muzika: Zbojstory - 18. miesto (2017)
Katarína Máliková: Pustvopol - 3x v rebríčku: 11., 8. a 10. miesto (2017)
Balkansambel: Šlamastika - 15. miesto (2017)
Banda: hraBanda - 14. miesto (2015)
Jana Kirschner: Moruša Biela - 6. miesto (2014)
Banda: Jedna - 8. miesto (2011)
Mango Molas: Ultima Rumba - 17. miesto (2007)
Družina: Tragare - 12. miesto (2006)
Družina: Družina - 11. miesto (2005)
Suí Vesan: Suí - 13. miesto (2002) 

Vypočujte si celý album Zbojstory na Deezeri:Text: Hudba.sk, pm (zdroj: Hevhetia, archív Hudba.sk)
Foto: Facebook.com/NebeskaMuzika


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti