Witnessless, v preklade "bez svedkov", je ostrou kritikou našej vlastnej ľahostajnosti, ktorá do značnej miery umožnila vzostup autoritárskeho populizmu. Tretí singel z aktuálneho albumu Words And Waves je podporený videoklipom, ktorého autorkou je Rebeka Evanna Brkalová.

"Politika sa stala zábavným produktom, mediálny priestor sa stal politikou a my sa nechávame hypnotizovať poburujúcimi témami až do momentu, keď prestávame rozlišovať, čo je realita a čo je fikcia, čo je skutočný problém, a čo je iba zástupná téma“ hovoria autori textu Peter Šulej a Richard Imrich.  

Zvuk piesne je postavený na neurotických gitarách pripomínajúcich hluk úľa, podporených subbasovými linkami a lámanými beatmi typickými pre žáner drum&bass. O produkciu sa postarali Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes) a Erik Horák (Lososound / Zlokot, Noisecut). "Do štúdia som doniesol demo s navrstvenými gitarami a vokálmi. Moja predstava bola postaviť ich na čo najbrutálnejší podklad, ktorý by korešpondoval s textom," pokračuje Richard Imrich.

Režisérkou a kameramankou klipu je absolventka strihovej skladby Rebeka Evanna Brkalová. Vo svojej videoklipovej prvotine používa estetiku zlatej éry hip-hopu s typickým scudzovacím prvkom, ktorý vytvára priamy kontakt s divákom. Autorka vychádza zo svojich skúseností s réžiou dokumentárnych filmov a kladie dôraz na autenticitu, ktorú podporuje využitím ručnej kamery.

"V mojej verzii videoklipu som sa snažila priniesť trochu špiny a človečiny spojenej s prvkami retrofuturizmu, no zároveň som sa hyperbolou snažila vec aj humorne odľahčiť. Naopak, Rišov strih k demoverzii piesne je omnoho hrubší a dáva viac do popredia kritické odkazy na súčasnú politiku a radikalizáciu spoločnosti," hovorí Rebeka Evanna Brkalová.

Alternatívny vizuál k demoverzii piesne Witnessless:

CD a LP verzia albumu Words and Waves je v predaji na stránke vydavateľstva Vlna Records (www.vlna.sk), na bandcamp profile kapely a digitálna verzia je dostupná aj na väčšine streamovacích služieb. 

Redakciu Hudba.sk za skupinu Nylon Union informoval Richard Imrich. Správu sme upravili.