Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrel francúzsky skladateľ Francis Lai. Tieto filmové melódie zaručene poznáte

Zomrel francúzsky skladateľ Francis Lai. Tieto filmové melódie zaručene poznáte

08.11.2018 - 16:30 | redakcia

Francúzsky hudobný skladateľ Francis Lai, ktorý je autorom Oscarom oceneného kultového sountracku k filmu Love Story z roku 1970, zomrel v stredu vo veku 86 rokov. Informoval o tom vo štvrtok primátor juhofrancúzskeho mesta Nice Christian Estrosi.


Francis Lai začal svoju hudobnú kariéru ako akordeonista a člen sprievodných skupín spevákov ako Édith Piaf, Juliette Gréco či Yves Montand, pre ktorých neskôr aj komponoval piesne.

Kľúčovým pre jeho kariéru bolo stretnutie s režisérom Claudeom Lelouchom v 60. rokoch, kedy skomponoval svoje naslávnejšie skladby. Spolupracoval na 35 Lelouchových filmoch, pričom z tohto obdobia je asi najznámejšia melódia z filmu Muž a žena (1966) vďaka časti "textu" da-ba-da-ba-da, da-ba-da-ba-da, ktorý sa časom v "ľudovom" podaní zmenil na ša-ba-da-ba-da.


Laiova sláva kulminovala v roku 1970, keď získal americkú filmovú cenu Oscar za soundtrack k filmu Love Story. Neskôr dostal za ňu aj ocenenie Zlatý glóbus. Keď bola ústredná melódia otextovaná a pieseň Where Do I Begin? naspieval Andy Williams, slávila veľký úspech aj v hitparádach. Na Slovensku ju do svojho repertoáru zaradila Jana Kociánová ako pieseň Kadiaľ ísť.


Okrem Leloucha Lai počas svojej kariéry spolupracoval aj s inými režisérmi z Francúzska a Británie. Medzi nimi bol Michael Winner, Terence Young, Peter Hall, René Clement, Bryan Forbes či Philippe de Broca. Komponoval piesne i pre Sergea Reggianiho, Dalidu, Ellu Fitzgerald či Johnnyho Hallydaya.

Primátor mesta Nice vo svojom vyhlásení uviedol, že chce pozostalým navrhnúť, aby bolo po Laiovi pomenované niektoré z emblematických miest v tohto juhofrancúzskom meste. Gilles Jacob, bývalý prezident filmového festivalu v Cannes, v reakcii na Laiovo úmrtie vyhlásil, že "jeho melódie mali neuveriteľný šarm". Francúzsky minister kultúry Franck Riester na Twitteri napísal, že Lai "mal dar len pár notami urobiť filmy ešte krajšími a dojemnejšími".

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: AP Photo


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti