Hlavná stránka

>

Správy

>

Peter Lipa zverejnil novú skladbu. So starým rokom sa rozlúči koncertom

Peter Lipa zverejnil novú skladbu. So starým rokom sa rozlúči koncertom

08.12.2021 - 18:00 | redakcia

Legendárny spevák Peter Lipa dnes (8.12.) o 16:00 na Rádiu Slovensko odpremiéroval nový singel s názvom Niekde som čítal, ku ktorému následne zverejnil aj oficiálny videoklip. Novinka je pozvánkou na posledný koncert Peter Lipa Bandu v roku 2021, ktorý sa uskutoční 16. decembra o 20:00 prostredníctvom live streamu.


Pesnička Niekde som čítal vznikla na text spevákovho dlhoročného spolupracovníka Ruda Rusiňáka a je predzvesťou pripravovanej novej štúdiovej nahrávky s názvom Nola. "Je to slangový názov mesta New Orleans. Ja som prvý raz navštívil toto mesto v roku 1991. Odvtedy milujem jeho muzikantskú atmosféru a hudbu samotnú. Nola dala a stále dáva celému hudobnému svetu geniálnych hudobníkov. Od Louisa Armstronga po Jona Batistu," vysvetľuje Peter Lipa a ďalej približuje, ako sa dostal k spolupráci s autorom textu.

"Ruda Rusiňáka som ako textára objavil v čase, keď som sa chystal nahrať Čierneho Petra. V tých časoch som trpel nedostatkom textov. Milan (Lasica, pozn. red.) bol zaneprázdnený a hlavne mal pri sebe Jara, ktorý všetko pohotovo zhudobňoval. Pamätám sa, že keď som Anrejovi Šebanovi, ktorý vtedy CD produkoval, zahral demo Rusiňákových Maturantiek tak mi povedal, že môžem pokračovať v stavbe domu. A keď si to potom vypočul Milan, tak sa ma opýtal, že prečo to nenapísal on. Taký nenápadný kompliment. Mnohí to vlastne ani nevedia, ale Rudo mi napísal kopu dobrých textov. Niektoré mám ešte stále doma v počítači, čakajú. V tejto uzamknutej dobe si niektorý z nich vyberiem a skúšam urobiť novú pesničku," hovorí spevák a skladateľ.

"Možno z toho bude raz aj celý album, ale zatiaľ postupujem po krokoch. Tak ako za starých čias, keď šoubiznis ešte len začínal. Stačilo mať singel. Ja vlastne stále začínam. Viem, dnes je všetko ináč, ale toto je pokus trochu potešiť tých, čo majú radi moju hudbu. Lebo táto pesnička je presne to, čo mám v hudbe rád. Blues tam počuť od prvej po poslednú notu. Keď som si ten text prečítal, tak ma potešila jeho stručnosť, priamočiarosť a jednoduchosť. Mal som to hotové za chvíľu. To ostatné je zásluha Rolanda Kánika (klávesy, produkcia) a Martina Zajka (gitara). Nezľaknite sa tých vokálov na začiatku. Človek ľahko podľahne štúdiovým možnostiam, ale za tým je len môj obyčajný ľudský hlas."


"Príbeh tejto novinky je v podstate rovnaký ako príbeh hitu Maturantky. Aj vtedy bol najprv hotový text, v podstate ničím extra výnimočný. Skvelú pesničku z toho textu urobila až hudba, aranž a spev," hovorí Rudo Rusiňák. "Tomuto textu dala takisto život hudba. Prvé tóny a hlasy pripomínajú spevy tibetských mníchov. Ktorí veľmi dobre vedia čo, a hlavne prečo tak spievajú, čo chcú svojimi tónmi všetkým povedať. Takmer idú človeku po chrbte zimomriavky, takú to má silu a atmosféru. Text pesničky nie je smutný, akoby niekto mohol po prvom vypočutí povedať. Nie, vôbec smutný nie je. Smutné pesničky sú napr. o konci vzťahu dvoch ľudí, o nešťastí, o nepochopení, o sklamaní."

Čiernobiely klip k skladbe Niekde som čítal nakrútil režisér Richard Raiman. Toho zaujala najmä asociatívnosť Lipových skladieb, pre ktoré hľadal vhodnú lokalitu. "Nová pesnička Petra Lipu ma zaujala na prvé počutie. Hneď pri prvých tónoch som si predstavil krajinu a putovanie človeka. Klip sme vyrábali neďaleko Dechtíc a keďže sme chceli mať na záberoch iba pána Lipu, museli sme začať točiť skoro ráno, keď tam ešte nie sú iní ľudia. Na mieste sme boli pred svitaním, so zámerom zachytiť východ slnka. Počasie a oblačnosť nám ale nepriali. Nakoniec sa ukázalo, že všetko sa deje pre niečo a počasie a hmla dodali klipu istú dávku dramatickosti."

Peter Lipa sa rozlúči so starým rokom so svojimi fanúšikmi na koncerte 16. decembra od 20:00, ktorý bude vysielaný na jeho oficiálnom Facebook profile. Pôjde o posledný koncert Petra Lipu v roku 2021.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla manažérka Petra Lipu Katarína Ovseníková. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti