Hlavná stránka

>

Správy

>

Ako znie súčasná Afrika? Na Colours mieri velikán Youssou N'Dour aj KOKOKO!

Ako znie súčasná Afrika? Na Colours mieri velikán Youssou N'Dour aj KOKOKO!

09.01.2020 - 12:00 | redakcia

Na tohtoročnom festivale Colours of Ostrava dostane veľký priestor súčasná africká hudba vo svojich najrôznejších podobách - od roztancovaného afro-popu, cez futuristický elektro-punk, experimentálny afro-dub, soul a hip-hop, až po mestský štýl mbalax.


V areáli ostravských Dolných Vítkovíc totiž v júli medzi inými vystúpia aj nekorunovaný kráľ africkej hudby Youssou N'Dour zo Senegalu, expresívna speváčka Fatoumata Diawara z Mali, energická skupina KOKOKO! zo slumov konžskej Kinshasy, psychedelická londýnsko-gambijská kapela Fofoulah či rapujúca speváčka Muthoni Drummer Queen z Kene.


"Vo farebnej mozaike Colours vždy najviac žiari africká hudba. Tým je náš festival preslávený aj v zahraničí," vysvetľuje riaditeľka Zlata Holušová a pokračuje: "Afrika totiž zostáva obrovským zdrojom hudby, ktorá napriek tomu, že ťaží z dávnej minulosti, udržiava si krok s tempom doby. Tanečné rytmy pritom hudobníci spájajú s nadčasovým posolstvom, že je v našom spoločnom záujme stáť pri sebe a nezáleží na tom, odkiaľ pochádzame, pretože cieľ máme všetci spoločný: pokúsiť sa zmeniť svet k lepšiemu."

O tom vždy spieval najznámejší velikán súčasnej africkej hudby Youssou N'Dour zo Senegalu. Podporený kapelou Le Super Étoile de Dakar dokáže odohrať nezabudnuteľné koncerty plné energie. "Dejiny modernej africkej hudby stoja a padajú so šesťdesiatročným úchvatným spevákom. To on - snáď najviac zo všetkých umelcov - k nej pritiahol pozornosť západných poslucháčov. Zrútil veľa prežívajúcich predsudkov a ukázal jej neobmedzené možnosti," hovorí dramaturg festivalu Jiří Moravčík.

Jeho najznámejšou skladbou u západného publika je určite nezabudnuteľná a nadčasová pieseň 7 Seconds, ktorú pred viac ako štvrťstoročím naspieval spoločne so švédskou speváčkou Neneh Cherry, jeho repertoár je však omnoho bohatší. Youssou N'Dour v podstate vynašiel novodobý mestský štýl mbalax, zložil viac ako 500 skladieb, nahral viacero významných albumov, získal cenu Grammy a veľa ďalších hudobných a kultúrnych ocenení. Je považovaný za neoficiálneho ambasádora čierneho kontinentu a pre svetových politikov je jednou z kľúčových osobností súčasnej Afriky. 


Hranice africkej hudby posúva speváčka a gitaristka z Mali - Fatoumata Diawara. Za výbornú afro-popovú platňu Fenfo (2018) získala nomináciu na Grammy a prepracovala sa na pozíciu jednej z najvplyvnejších ženských hovorkýň západnej Afriky. Hrala vo filmoch ocenených Cézarmi a nominovaných na Oscarov, nahrávala s Robertom Fonsecom, Herbie Hancockom, Matthieuom Chedidom, elektronickým duom Disclosure, legendou afrobeatu Tonym Allenom a pridala sa aj k projektu Africa Express Damona Albarna. Vo svojej tvorbe čerpá z tradičných zdrojov malijskej hudby, ktoré spája s prvkami rocku, blues či gospelu.


KOKOKO! znamená Ťuk ťuk ťuk. Konžská skupina, ktorá vznikla priamo v slumoch Kinshasy, vtrhla na medzinárodnú scénu koncertami plnými tranzu a surovej energie, ktorými si získala povesť hypnotického zážitku. Po minulom roku to určite potvrdia aj mnohí návštevníci trenčianskej Pohody, ktorí zažili jej šialený koncert. Hudobníci oblečení v žltých overaloch okrem štandardných nástrojov hrajú aj na rôzne obskúrne DIY inštrumenty, od kuchynského náčinia, cez rôzne trubice a fľaše až po sochy a umelecké skulptúry.

Spevák a tanečník Makara Bianco sa pomedzi energické a neomylne chytľavé skladby s textami v rôznych afrických jazykoch (swahilčina, lingalčina, kikongo) naliehavo a vytrvalo prihovára publiku vo francúzštine, hoci je jasné, že mu takmer nikto nerozumie. Zabudnite na všetky stereotypy, ktoré máte spojené s world music, toto je divoká jazda na pomedzí afrobeatu, dubu a elektro-punku, ktorú treba zažiť! (Tip: Pozrite si celý koncert v rámci populárnej série Boiler Room)


O tom, že na súčasnú hudobnú scénu v Keni aj celej Afrike má obrovský vplyv aj hip-hop (a jamajský dancehall), svedčí tvorba hudobníčky menom Muthoni Dhonga, ktorá pôsobí pod pseudonymom Muthoni Drummer Queen. V hlase má soulu na rozdávanie, najradšej však rapuje do beatov, ktoré pre ňu produkuje švajčiarska dvojica Jean "Hook" Geissbühler a Greg "GR!" Escoffey. "Pokiaľ by Fugees pochádzali z Kene, zneli by ako Kráľovná bubnov Muthoni. Pridajte silné sociálne cítenie, presvedčivý feminizmus a vyjde vám z toho sebavedomá africká žena, ktorú je radosť počúvať," hovorí Jiří Moravčík.


Londýnska skupina Fofoulah hrá rytmický experimentálny afro-dub, mieša západoafrické štýly, elektronické tanečné beaty, jazz, funk a hip-hop. "Senegalský spevák a raper Batch Gueye v jazyku wolof apeluje aj na naše svedomie: prebuďte sa, svet zase taký raj nie je! A komu to nedochádza, bubnom sabar mu to doslova vtlčie do hlavy, podporený fascinujúcim hráčom na talking drum Kaw Keckom z Gambie,” dodáva Jiří Moravčík. Líder kapely - britský bubeník Dave Smith, známy zo skupiny Roberta Planta - ale čerpá z viacerých zdrojov a vsádza na psychedéliu analógových syntetizátorov a kozmickej zvukomaľby saxofonistu a klávesistu Toma Challengera.


19. ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 15. do 18. júla opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc. Prvými oznámenými menami sa stali ešte v decembri Twenty One Pilots, The Lumineers, Sigrid, Warduna, Tones and I, Meute, The Hatters a Bazzookas.

Program na 24 vonkajších aj krytých scénach ponúkne viac ako 450 bodov - okrem koncertov vyše 120 zahraničných a domácich kapiel, taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprevádzajúce aktivity.

Štvordňové vstupenky sú aktuálne v predaji za cenu 122 EUR (2990 Kč), ktorá však platí len na limitované množstvo 9000 kusov. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.colours.cz. 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Colours of Ostrava pre Slovensko Zdenko Hanout.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti