Hlavná stránka

>

Správy

>

Otvorený list premiérovi Slovenskej republiky Eduardovi Hegerovi a vláde SR

Otvorený list premiérovi Slovenskej republiky Eduardovi Hegerovi a vláde SR

09.01.2022 - 08:00 | redakcia

Iniciatíva Otvorme kultúru vyzvala 4. januára v online petícii k návratu ku kultúrnemu COVID semaforu. Následne (7.1.) vláda SR rozhodla o povolení kultúrnych podujatí v režime OP pre 50 návštevníkov. Iniciatíva Otvorme kultúru preto napísala otvorený list premiérovi Eduardovi Hegerovi a vláde Slovenskej republiky, v ktorej žiada prehodnotenie opatrení.


Vážený pán premiér Eduard Heger, vážené ministerky, vážení ministri, v priebehu uplynulého týždňa sme zverejnili verejnú výzvu iniciatívy Otvorme kultúru, ktorej signatári – umelci, zástupcovia kultúrnych stavovských organizácií a združení, zástupcovia kultúrnych inštitúcií a osobnosti v kultúre – vyzvali Vás, pán premiér, vládu Slovenskej republiky, ako aj členov konzília odborníkov na prehodnotenie opatrení na obmedzenie kultúrnych podujatí a prevádzkovania kultúrnych inštitúcií. 

Táto výzva bola iniciovaná nielen preto, že kultúra na Slovensku bola po 20 mesiacoch doslovného živorenia opäť úplne zatvorená v novembri 2021, ale aj preto, že iné odvetvia nášho života sa opäť otvárajú, pričom v susedných krajinách a krajinách EÚ kultúra pri dodržiavaní protipandemických opatrení funguje v podstate bez vážnejších obmedzení, ktoré by ju diskriminovali oproti iným odvetviam (napr. gastro, šport alebo služby).

Včera, t. j. 7. 1. 2022, sme však rovnako my, ako aj celá kultúrna obec, zostali veľmi nepríjemne prekvapení a zaskočení, keďže opäť bez prizvania akéhokoľvek zástupcu kultúry, či už zriaďovanej, alebo nezriaďovanej, ste ako Vláda SR rozhodli o "otvorení kultúry" v takom režime, ktorý je pre nás neprijateľný a pôsobí skôr ako alibistický krok, ba až ako výsmech celej našej komunite.

Vážený pán premiér, ak myslíte vážne slová, ktoré ste zverejnili vo svojom vyhlásení smerom ku kultúrnej komunite, že Vám osobne, ako aj vláde SR pod Vaším vedením záleží na kultúre v našej krajine a aj na ľuďoch, ktorí v nej pôsobia a pracujú, tak veríme, že čo najskôr budete ochotný sa s nami stretnúť, vypočuť si naše argumenty a návrhy, a následne rozhodnete, čo sa bude s kultúrou na Slovensku diať nielen v blízkej budúcnosti, ale či kultúra v našej krajine vôbec prežije a v akom bude stave, pretože situácia je viac ako kritická. Nemyslíme tým len situáciu ekonomickú, ale aj spoločenskú a sociálnu, ktorá môže a bude mať veľký vplyv na celú spoločnosť. Dôležitosť kultúry ste sám zdôraznili vo svojom vyhlásení.

Preto požadujeme:

1. Čo najrýchlejšie osobné stretnutie zástupcov iniciatívy OK a HUS s premiérom SR Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry Natáliou Milanovou a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským;

2. Prehodnotenie a zmenu podmienok otvorenia kultúrnych podujatí od 18. 1. 2022 tak, aby ich bolo možné vôbec realizovať bez ďalších reálnych strát, a to min. v 50 % kapacít kultúrnych priestorov (tak je to možné vo väčšine krajín EÚ);

3. Najneskôr do 31. 1. pripraviť a oznámiť konkrétne kroky na priebežnú sanáciu kultúrnych inštitúcií, umelcov, pracovníkov v kultúre a kultúrnych podujatí pri pokračovaní obmedzení alebo pri opätovnom uzatvorení kultúry a na sanáciu doterajších dôsledkov pandémie;

4. Najneskôr do 31. 1. za účasti a v spolupráci s našimi zástupcami prepracovať Kultúrny semafor, ktorý je už z pohľadu nových informácií neaktuálny a príliš obmedzujúci, a spustiť ho do praxe najneskôr od 1. 2. 2022, aby bolo možné vôbec plánovať kultúrne podujatia na rok 2022;

5. Umožniť účasť na kultúrnych podujatiach v režime OTP, nielen OP. Sme presvedčení, že neumožnenie účasti otestovaných (epidemicky najbezpečnejších) na kultúrnych podujatiach je nielen diskriminačné a nesprávne, ale je to aj jav, ktorý veľmi rozdeľuje, frustruje a unavuje našu spoločnosť. Kultúra má podľa nášho názoru ľudí spájať, a nie rozdeľovať. Ak je to možné na pracoviskách, z akého dôvodu to nie je možné na kultúrnom podujatí?

Vážený pán premiér, chceme veriť, že si Vy, ako aj vláda SR uvedomíte vážnosť situácie, a zostávame v očakávaní skorej odpovede. Prajeme Vám, pán premiér, aj celej vláde SR, pevné zdravie.

S úctou,

Hudobná Únia Slovenska
Iniciatíva OTVORME KULTÚRU
Asociácia Hudobných Klubov Slovenska AHKS
Združenie promotérov a festivalov na Slovensku
Nezávislé divadlá na Slovensku
BTL Komunikačná asociácia
Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska AKIS
Ticketportal.sk
Predpredaj.sk
Asociácia ticketingových spoločností
Slovenské národné divadlo SND
Radošinské naivné divadlo RND
Klub nezavislých divadiel
Divadlo Andreja Bagara DAB
Divadlo Aréna
Asociácia slovenských divadiel a orchestrov ASDO
Košické kultúrne centrá K13
Štátna filharmónia Košice
Temné kecy standup comedy
Asociácia nezávislých producentov
Medzinárodné divadlo Meteorit
Creative industry Košice CIKE

Foto: TASR - Jaroslav Novák


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti