Hlavná stránka

>

Správy

>

Odštartoval ďalší ročník zimných Konvergencií, venovaný je Igorovi Stravinskému

Odštartoval ďalší ročník zimných Konvergencií, venovaný je Igorovi Stravinskému

09.02.2019 - 13:00 | redakcia

V Bratislave sa vo štvrtok začala ďalšia séria podujatí pod hlavičkou medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Do 17. februára ponúkne koncerty venované jednému z najslávnejších skladateľov hudby 20. storočia Igorovi Stravinskému (1882 - 1971). Festival tak odštartoval oslavy svojej dvadsaťročnej existencie, ktoré vyvrcholia v septembri.


Zimnú edíciu Konvergencií pripravujú organizátori už štvrtý rok a vždy je venovaná inému hudobnému skladateľovi. "Začali sme Dmitrijom Šostakovičom v roku 2016, pokračoval Béla Bartók, minulý rok sme robili primárne neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena a jeho komornú hudbu. Igor Stravinskij sa nám zdal ako logické vyústenie týchto troch velikánov," uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Stravinského označil za jedného z najvplyvnejších autorov, skladateľov, osobností, umeleckých filozofov 20. storočia. "Priniesol do hudby veľmi veľa novátorstva, progresívneho myslenia, ale aj neuveriteľne zručnej remeselnej skladateľskej kvality. Po celý svoj život sa nezastavil vo svojom vlastnom vývoji, v tomto je neuveriteľne inšpiratívnym skladateľom pre nás hudobníkov i pre verejnosť, ktorú hudba oslovuje."

Festival odštartoval čítaním o hudbe a umení

"Počúvanie si vyžaduje námahu, len počuť nestačí. Počuje aj kačka." Tak znie známy Stravinského výrok, ktorý podčiarkuje, že kvalitná hudba si vyžaduje náročného a vzdelaného poslucháča. Aj preto februárové Konvergencie odštartovali vo štvrtok (7.2.) nie klasickým koncertom, ale čítaním o hudbe. Organizátori v úvode festivalu nadviazali na predchádzajúcu spoluprácu s hercom Robertom Rothom, ktorý sa v Klube pod lampou predstavil v programe s názvom Roth číta Stravinského.

Charizmatický herec s nezameniteľným hlasom čítal zo Stravinského kníh Kronika môjho životaHudobná poetika, pomedzi to zazneli ukážky Stravinského tvorby v podaní sláčikového kvarteta a klarinetistu Branislava Dugoviča.



V závere zimných Konvergencii sa Roth predstaví opäť - 16. a 17. februára v Slovenskom rozhlase ako Rozprávač, Vojak a Diabol v Stravinského Príbehu vojaka. K tejto rozprávke o láske, vojne a o tom, ako nezapredať svoju dušu v réžii Silvestra Lavríka a v novom preklade Jána ŠtrasseraEleny Flaškovej sa festival vracia s novým naštudovaním po niekoľkých rokoch od úspešných koncertov na Konvergenciách v Bratislave, Košiciach a na Pohode.

Koncertný program Konvergencií otvorí v stredu 13. februára vystúpenie klavírneho dua Nory a Mikiho Škutovcov, ktorí uvedú Stravinského Svätenie jari vo verzii pre dva klavíry. "Veľmi sa na to tešíme, myslím si, že to bude jeden z vrcholov zimnej verzie festivalu," povedal pre TASR Lupták ku koncertu, na ktorom sa predstavia aj huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová vo výbere Stravinského komornej tvorby pre husle a klavír.


Eva Šušková: Stravinskij je pre mňa absolútnou hudobnou ikonou

Na festivale zaznejú v rámci koncertu Concertino (14.2.) aj dva piesňové cykly - tri piesne na Shakespeara a štyri ruské piesne v podaní sopranistky Evy Šuškovej. "Stravinskij je pre mňa absolútnou hudobnou ikonou. Osobne mi je veľmi blízka jeho hudobná poetika, ale aj ruská pieseň. Stravinskij ma fascinuje tým, ako sa jeho kompozičný hudobný jazyk menil a vyvíjal," poznamenala speváčka.

Na festivale sa stretnú aj ďalší špičkoví domáci i zahraniční umelci, okrem iného v zahraničí pôsobiaci slovenskí huslisti Igor Karško (Švajčiarsko) a Peter Biely (Španielsko), členovia Slovenskej filharmónie - Martin Ruman (viola), Peter Kajan (fagot), Viliam Vojčík a Peter Kižňanský (lesné rohy), Branislav Belorid (trombón) a Peter Kosorín (bicie) - ďalej klarinetisti Ronald ŠebestaBranislav Dugovič, všestranní hráči na kontrabase Juraj GriglákRobert Ragan či harfistka Mária Kmeťková. Zo zaujímavých zahraničných hostí možno spomenúť rakúsku flautistku Irmgard Messin, maďarského trubkára Zoltána Molnára a kanadského violistu Juana-Miguela Hernandeza.

Súčasťou sprievodných podujatí februárových Konvergencií je dokumentárny film o Stravinskom a kongeniálne animované spracovanie Príbehu vojaka ilustrátorom magazínu The New Yorker R. O. Blechmanom v Kine Lumiére (15.2.).

Pozrite si originálne reklamné spoty o Stravinskom v Bratislave:


Zdroj: TASR
Foto: Martina Šimkovičová
Video: N-kultúra


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti