Hlavná stránka

>

Správy

>

Pesničkový atlas húb Houbeles Musicus: Hudobná praženica pre deti aj rodičov

Pesničkový atlas húb Houbeles Musicus: Hudobná praženica pre deti aj rodičov

09.06.2019 - 11:00 | redakcia

Pre hubárov mladých aj skúsených je tu hudobný atlas húb. Houbeles Musicus ponúka nielen viac ako dvadsať piesní, ale pred každou skladbou je predradená čítaná hádanka v podaní Arnošta Goldflama. Odpovede zhudobnila Alžbeta Trojanová a hudobnú praženicu okorenilo 46 muzikantov a hercov - napr. členovia kapiel Traband či The Plastic People of the Universe.


Predlohou hudobného albumu je veršovaný atlas húb pre deti Houbeles pictus (Prah, 2008), ktorého autor Petr Maděra vytvoril na jeho podklade textové pásmo na účely nahrávky. Vznik piesní motivoval básnika k vytvoreniu nových textov, ktoré sa v knihe neobjavili, a sú prvýkrát publikované v originálnom obrázkovom digipacku vo forme leporelá, ilustrovaného Milošom Koptákom. Súčasťou CD je tiež rozprávka, ktorá je sčasti čítaná a sčasti zhudobnená, a niekoľko ďalších básní zo sveta húb.

Hudobné spracovanie básní vychádza z tradícií českej a moravskej ľudovej hudby, je však inšpirované prvkami jazzu, swingu, blues, rocku a world music. Alžbeta Trojanová približuje postup zhudobnenia jednotlivých húb: "Hudobné poňatie vždy vychádza z textu, týkajúceho sa konkrétnej huby - napr. V piesni Lov na lišky znejú tradičné nástroje a harmónie loveckej hudby, Kozák sprevádza nástroje slovenských pastierov v lydická stupnici v rytme kozáckych tancov, Masák čiže ružovka sa roztancuje v hojdavom swingu, Houba na nádobí spieva svoje blues o svojej túžbe stať sa skutočnou hubou, rastúci počet múch u Hadovky smrduté graduje rytmom čardáša, Jedůvky a prašivky či Kořenohoubí majú rockový ráz, jemnú atmosféru miestami navodí pentatonické stupnice."

V piesňach často zaznievajú dychové nástroje, ktoré svojím charakterom do sveta húb zapadajú - ich hudobný výraz môže evokovať akúsi "neobratnosť" či "provokovanie" jednotlivých húb a vnášať tak aj do hudby prvok humoru, ktorý je všadeprítomný tiež v texte knihy. Okrem toho majú dychové nástroje tvarovú podobnosť so svetom húb. V niektorých piesňach znie exotické alebo menej známe nástroje, ako je sitaru, ľudová harfa, koncovka či harmónium. Väčšinu piesní sprevádzjú akustické nástroje, ktoré patria k jedlým hubám, kým v piesňach o jedovatých hubách sú použité tiež elektrické nástroje ako závan iné a zradného sveta vo svete prírody. Cieľom hudobného spracovania je podporiť v deťoch cit pre rozmanité hudobné harmónie a nálady.

Skladby i texty piesní sú trochu sofistikovanejšie, než by poslucháč u detskej hudby očakával. Všadeprítomný humor a charaktery jednotlivých húb zaujmú malých i veľkých poslucháčov; niektoré pointy (textové aj hudobné) však pochopí len dospelí. Alžbeta Trojanová kladie dôraz na prepracovanosť celej nahrávky: "Verím, že deti netúžia po primitívnom zjednodušení, ku ktorému sa často uchyľujú dospelí v snahe, aby sa svetu detí zapáčili. Majú rady autenticitu a pestrosť, ktorú vidia tiež v živote - a tú sa snažím touto nahrávkou ponúknuť." CD je nevyhnutná prázdninová výbava na cesty pre všetky deti, rodičov a starých rodičov, ktorí občas vyrážajú do lesa a prírody, spoznávajú a zbierajú huby.

Informácie a foto pre Hudba.sk poskytol Přemysl Štěpánek z vydavateľstva Indies Scope.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti