Hlavná stránka

>

Správy

>

Legendárna Laurie Anderson mieri do Bratislavy. Vystúpi na festivale Viva Musica!

Legendárna Laurie Anderson mieri do Bratislavy. Vystúpi na festivale Viva Musica!

Laurie Anderson
Zdroj: PR / Viva Musica! festival
09.06.2022 - 11:30 | redakcia

Záverečný koncert 18. ročníka festivalu Viva Musica! bude patriť umelkyni, ktorá spolupracovala s Andym Warholom, Andym Kaufmanom, Brianom Enom, Philipom Glassom i Lou Reedom, za ktorého sa neskôr aj vydala. Okrem toho sa stala prvou rezidenčnou umelkyňou NASA a spolu s Kronos Quartet získala cenu Grammy.Skladateľka a improvizátorka Laurie Anderson patrí k najvýraznejším a najodvážnejším americkým umeleckým osobnostiam. Preslávila sa najmä svojimi multimediálnymi projektmi a inovatívnym využívaním nových technológií. Je tiež spisovateľkou, režisérkou, vizuálnou umelkyňou a hudobníčkou, autorkou priekopníckych diel zasahujúcich do oblasti vizuálneho umenia, divadla a experimentálnej hudby.

Jej koncertná premiéra na Slovensku sa uskutoční 11. septembra v Slovenskom rozhlase, kde spoločne s Filharmóniou Brno pod taktovkou šéfdirigenta orchestra, Dennisa Russella Daviesa, uvedie dielo Amelia.


Začala nečakaným hitom, no nikdy nebola hviezdou mainstreamu

Na počiatku jej bohatej diskografie stojí osemminútový singel O Superman, ktorý sa v roku 1981 - na prekvapenie samotnej autorky - dostal na druhú priečku britskej singlovej hitparády. Skladba potom vyšla aj na jej debutovom štúdiovom albume Big Science (1982), ktorý patrí k dôležitým medzníkom newyorskej umeleckej scény v 80. rokoch.


V nasledujúcich rokoch vydala ďalšie významné albumy, napríklad Mister Heartbreak (1984), Strange Angels (1989) či Bright Red (1994), na ktorom pracovala spoločne s Brianom Enom. Nachádza sa na ňom aj duet In Our Sleep, ktorý naspievala s jej vtedajším priateľom Lou Reedom, bývalým členom legendárnej skupiny The Velvet Underground, s ktorým zdieľala záujem o hudbu, budhizmus, tai chi a nekonečnú kreativitu. Napokon sa v roku 2008 zosobášili.


V roku 2018 nahrala s Kronos Quartet album Landfall, za ktorý získala Grammy. O štyri roky neskôr sa stala prvou rezidentnou umelkyňou NASA.

Jej filmová tvorba obsahuje snímky ako Home of the Brave (1986), Hidden Inside Mountains (2005) či Heart of a Dog (2015), ktorý vznikol na objednávku televíznej stanice Arte a bol prezentovaný v rámci hlavného programu filmových festivalov v Benátkach i v Toronte. Je tiež autorkou ôsmich kníh a niekoľkých experimentálnych hudobných nástrojov. 


Čo zaznie na jej koncerte v Bratislave?

Centrálnym dielom prvého koncertu Laurie Anderson na Slovensku bude Amelia (Songs for Amelia Earhart) - hudobníčkina autorská orchestrálna kompozícia s hovoreným slovom. Dielo je rozprávaním o osude slávnej americkej letkyne Amelie Earhartovej, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. V roku 1937 však pri pokuse uskutočniť let okolo sveta v roku 1937 záhadne zmizla nad Tichým oceánom a jej telo ani trosky lietadla sa dodnes nenašli.

"Slová použité v Amelii sú zostavené z palubných denníkov Amelie Earhartovej, z telegramov, ktoré písala svojmu mužovi Georgeovi a z mojej predstavy o tom, na čo môže myslieť žena lietajúca po celom svete," napísala k dielu Laurie Anderson. 

Skladba má dlhú históriu. Pôvodná verzia pre veľký orchester vznikla na objednávku American Composers Orchestra a premiéru mala vo februári 2000 pod názvom Songs for A.E. v slávnej koncertnej sieni Carnegie Hall v New Yorku. Už vtedy bol dirigentom orchestra Dennis Russell Davies, ktorý skladbu neskôr upravil pre sláčikové nástroje a elektrický kontrabas a v roku 2003 ju uviedol so Stuttgartským komorným orchestrom.

Tretia verzia diela pod názvom Amelia bola premiérovo uvedená v Brne v roku 2019 a obsahuje niekoľko nových častí – duetov Laurie Anderson (husle, elektronika) a Rubina Kodheliho (violončelo), ktoré spĺňajú funkciu interlúdií. Táto verzia zaznie aj v rámci koncertu na festivale Viva Musica! a v programe ju doplní Symfónia č. 3 Philipa Glassa a skladba Studie českého skladateľa Pavla Haasa.


"Spolu s orchestrom Filharmonie Brno sme veľmi radi, že môžeme na festivale Viva Musica! uviesť diela dvoch z najvýraznejších žijúcich amerických autorov – diela, ktorých vznik som mal možnosť spolu-iniciovať a zároveň premiérovo uviesť. Laurie Anderson a Philip Glass sú mojimi blízkymi priateľmi a kolegami, ale ich hudba je veľmi odlišná. Môcť sledovať ich umelecký rast a vývoj počas uplynulých dekád bolo pre mňa osobne skvelou skúsenosťou. Teším sa, že spolu s Laurie opäť uvedieme jej dojemnú Ameliu i Philipovu virtuóznu Symfóniu pre sláčikový orchester. U nás vo Filharmónii Brno cítime silné prepojenie s odkazom Leoša Janáčka a veľkých skladateľov ako Pavel Haas, ktorí kráčali po jeho stopách," prezradil Dennis Russell Davies.


Program 18. ročníka festivalu Viva Musica!

23. 6., (20:00) - Veľký evanjelický kostol – Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro: Facce d’amore
1. 7. (19:30) - Sad Janka Kráľa – Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data) – Mari Samuelsen, Slovenská filharmónia, Kevin Griffiths (vstup voľný)
6. 7. (20:00) - Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)
14. 7. (20:00) - Slovenský rozhlas – Pianographique
21. 7. (20:00) - Veľký evanjelický kostol – Kučerová & Lapšanský 
11. 8. (20:00 - Nádvorie Starej radnice – Nikol Bóková: Prometheus
18. 8. (20:00) - Slovenský rozhlas – Joep Beving: Hermetism
11. 9. (20:00) - Slovenský rozhlas – Laurie Anderson: Amelia

Priebežne aktualizované novinky a všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.vivamusica.sk.


Prečítajte si tiež:

Viva Musica! festival má 18 rokov. V lete opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby

Viva Musica! predstavuje ďalšiu časť programu. Prídu zahraničné aj domáce hviezdy


Viva Musica! predstaví Holanďana Joepa Bevinga aj český jazzový album roka

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy. 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Marek Kučera. Správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti